Ana SayfaBeslenmeKarbonhidrat Yenmeli Mi Yenmemeli Mi?

Karbonhidrat Yenmeli Mi Yenmemeli Mi?

-

Sağlık hepimizin en çok dikkat ettiği hazinelerden biridir. Sağlığımızı korumanın en temel yollarından biri ise sağlıklı beslenmedir. Vücut dengemizi koruyacak şekilde beslenmek her dönemde daha dinamik ve sağlıklı olmamıza yardım eder. Ancak hepimizin aklı sürekli olarak karışmaktadır. Bunların en başında ise “karbonhidrat yenmeli mi?” sorusu yer almaktadır. Hepimizin bildiği bir söz vardır ki 3 beyazdan uzak durun. Peki ne kadar doğru? Karbonhidratlar hiç yenmemeli mi? İşte gelin tüm bu soruların cevaplarını birlikte inceleyelim…

Karbonhidrat Nedir?

Kimyasal formül olarak C6H12O6 olarak bilinen karbon, hidrojen ve oksijenden oluşan organik bir bileşiktir. Bizlerin ve hayvanların yapısında glikojen olarak bulunurken bitkilerin yapısında selüloz ve nişasta olarak bulunmaktadır. Bizler karbonhidratı sadece un ve şeker gibi düşünsek de aslında tükettiğimiz çoğu besinin içerisinde karbonhidrat yer almaktadır. Buna verebileceğimiz en temel örnekler tahıllar ve patates olabilir. Bu nedenle “karbonhidrat yenmeli mi?” sorusu için verilebilecek en doğru cevap evet olmalıdır. Ancak bu ihtiyacımızı pasta, börek yiyerek değil sağlıklı karbonhidratlar tüketerek gidermemiz gereklidir?

Karbonhidrat Yenmeli Mi?

Glikojen kaslarımızda glikozun yani karbonhidratların depolanmış halidir. Her insanın karbonhidrat tüketmeye ihtiyacı vardır. Kaslarımızın ilk enerji kaynağı glikojendir. Günlük yaşamda yaptığımız hareket ve antrenman sayısına göre tüketmemiz gereken karbonhidrat miktarı değişiklik göstermektedir. Örneğin sporcular antrenmanlardan 2-3 saat önce mutlaka karbonhidrat içeren gıdalar tüketmelidirler. Aynı şekilde egzersiz sonrasında da karbonhidrat tüketmeleri gereklidir. Normal bir insanın ise karbonhidrat ihtiyacı sporculara göre daha azdır. Ancak bu hiç tüketilmemesi anlamına gelmemektedir. Peki hangi karbonhidratlar tüketilmelidir?

Karbonhidrat Olarak Hangi Ürünler Tüketilmelidir?

Tahıl, ekmek çeşitleri, makarna, yulaf, üzüm, elma, incir, çilek, karpuz, kuru üzüm, nohut, kuru fasulye, börülce, bakla, toz şeker, patates, havuç ve mısır gibi tüm ürünlerde karbonhidrat bulunmaktadır. Bizler günlük yaşamda tüketmek için sağlıklı karbonhidratları tercih etmeliyiz. Beyaz ekmek yerine tam tahıl ekmeği, pirin yerine kepekli pirinç veya bulgur, klasik makarna yerine integral makarna, patates püresi yerine patates salatası gibi. Bu sayede hem sağlıklı hem de daha fit bir görünüşe sahip olabiliriz. Hepimizin karbonhidrat hakkında yaptığı en büyük yanlışlardan biri de esmer şeker tüketimi olmaktadır. Beyaz şeker yerine esmer şeker tüketerek büyük bir yanlış yapıyoruz. Çünkü düşündüğümüz gibi esmer şeker beyaz şekere göre daha az zararlı ya da sağlıklı değildir. Bu nedenle bu konu hakkında mutlaka dikkatli olmalıyız.

Karbonhidrat Eksikliği Nelere Yol Açar?

Karbonhidrat eksikliği herhangi bir zarara yol açmaz düşüncesi oldukça yanlış bir düşüncedir. Yeterli miktarda karbonhidrat tüketmemek ilk olarak B vitamini eksikliği, lif eksikliği ve aminoasit eksikliği olarak kendini gösterir. Bunun yanı sıra karbonhidrat olarak yeterli beslenmeyen bireylerde yorgunluk, unutkanlık, halsizlik, sinir sistemi bozuklukları, sindirim sistemi bozuklukları, depresyon gibi durumlar gözlemlenebilir. Daha ilerleyen dönemlerde ise kanser, kalp hastalıkları gibi hastalıklara neden olabilir. Karbonhidrat bakımından yeterli beslenmek bağırsaklarımızın da sağlıklı çalışması için önemli bir etkendir.

Bunun yanı sıra karbonhidrat içeren yiyecekleri fazla tüketmekte birçok hastalığa davetiye çıkarabilir. Bunların en başında ise obezite gelmektedir. Vücudumuzu hiçbir şeyden mahrum bırakmayacak şekilde beslenmeye özen göstermeliyiz. Karbonhidrat tüketimi için beyaz ya da beyaz un içeren gıdalar yerine doğal gıdalardan bu ihtiyacımızı gidermeye çalışmalıyız. Mümkünse bir diyetisyene gidip vücudumuz için gerekli olan besinler doğrultusunda bir beslenme düzeni oluşturmalıyız. Bu sayede daha sağlıklı bir hayata merhaba demek için bir adım daha yakın oluruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz