Home Hastalıklar Bu Molekül Kanseri Parçaladı

Bu Molekül Kanseri Parçaladı

0

Çağımızın en zor hastalıklarının başında gelen kanser, artık tarihe karışıyor.

Kanser Nedir?

İnsanoğlunun son yıllarda teknoloji çağına girmesiyle fark edilen veya türeyen, oluşması sonucunda sağlıklı her insanın hayatını alt üst bu hastalık artık tarihe karışıyor. Kanser kelime anlamı olarak hücre sistemlerinin içine girerek, tüm düzenli aktivitelerini dağıtması anlamına geliyor. Bu dengesiz çoğalma ve bölünmeler sonucunda beden ağır tahribat ve hasarlara maruz kalır. Bunun en temel nedeni stres, genetik sorunlar ve diğer etkenlerden dolayı gerçekleşmektedir. Normal bir hücrenin kansere dönüşme evresi hücrelerin en büyük yeteneği olan bölünme yeteneklerini kaybetmeleridir. Bölünmeler zamanında ve ihtiyaç duyulduğu kadar bölünemedikleri zaman beden resmen çürümeye terk edilmiş gibi bir hissiyat olacaktır. Ve yaşımız ilerledikçe bölünmeler iyice kendini yavaşlatmaya başlar. Zaman içinde onlarda yorulurlar ve yaşlanırlar. Ancak yaşamımız boyunca sağlık beslenme ve stresten olabildiğince uzak durduğumuzda çok daha uzun ömürlü olarak bizlere fayda sağlamaya devam ederler. Her hücrenin insan bedeninde yaratıldığı ilk günden son güne kadar ne kadar bölünebileceği bellidir. Hücreler haddinden fazla büyür ve çoğalırlarsa bu seferde tümör meydana gelmektedir. Kısacası hücrelerden sağlıklı olarak yararlanmak için tüm yaşantımız boyunca zararlı olabilecek tüm yiyecek ve dış etkilerden uzak durulmalıdır.

Bu Molekül Kanseri Parçaladı                                                                        

ABD’li bilim adamları tarafınca yapılan çalışmalarda. İnsan sağlığını büyük ölçüde tehdit eden hastalıkların başında gelen kanseri tarihe gömecek adımlar atıldığını ifade ettiler. Yapılan çalışmalar sonucunda elde edilen molekül ile hasta hücreler çok güçlü bir şekilde yenilenmeye zorlanıyor ve büyük ölçüde olumlu cevaplar alınıyor. Bu fikir özel olarak üretilen bir RNA sonucunda ortaya çıktı. Bilim adamlarının bizzat ilgilendikleri testlerde bu molekülden büyük parça alındığında sadece bulunduğu geni değil, özellik ile kanserli hücreleri de beraberinde yok ettikleri tespit edilmiş oldu. Bu tespit sonucunda başta RNA’lar olmak üzere uygulama metotları Tıp Dünya’sının oldukça ilgisini çekti.                 

Kanserli Hücrelere Af Yok                                                                                                             

Tam olarak 8 yıllık bir çalışma sonucunda ortaya atılan bu konu, ilk önce fareler üzerinde denendi ve tam not aldı. Bugüne keşfedilmemiş olamamasına bir mucize gözü ile bakılmakta. RNA molekülü olarak tanıtılsa da siRNA ismi daha doğru. Çünkü işi yapan bu küçük parçacık oluyor. Kendini uygun hissettiği gen topluluğunu bulduğunda sadece orayı değil, çevresindeki tüm kanserli hücreleri dahil tüm negatif etkiyi ortadan kaldırana kadar resmen savaş veriyor. Bilim adamlarına göre bu sistem milyonlarca yıldır var fakat yeni keşfediliyor. Uygulanması adına atılacak adımlar için, yetkilerinde oldukça titiz davranması gerekiyor. Her türlü destek ile birçok hastaya umut ışığı olacak olan bu molekül, hayata geçirilmek için hız kesmeden çalışmalarına devam ediyor. Bütün kanser çeşitleri erkek, kadın ayırt etmeden insan sağlığı açısından son derece tehlike içerirken, çok yönlü bir tedavi olması birçok insan için oldukça önemli bir adım olacaktır. Kullanılmakta olan tüm ilaç ve yöntemlerin neredeyse tarihe karışacağı bu yöntem ile, tüm doktorlar uyum sağlamak içn kolları sıvamış vaziyetteler. Atılan her adımı dikkat ile takip ediyor ve gelişmelerden haberdar olmak adına her türlü bilgiye ulaşmak istiyorlar. Son yılların en çok dikkat çeken çalışma olarak gösterilen RNA deneyleri olumlu sonuç verdikçe başta kanser tedavisi olmak üzere diğer hastalıklar ile ilgilide çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. İnsan sağlığını hiçe sayan durumlardan uzak durulmalı ve beslenmemize çok dikkat etmemiz tüm uzman hekimlerce defalarca altı çizilerek tekrarlanıyor.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version