Ana SayfaHastalıklarKanser Riskinizi Azaltın

Kanser Riskinizi Azaltın

-

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünyadaki kanser vakalarının yaklaşık 3’te 1’inin önlenmesi mümkündür. Sizi kanserden koruyabilecek sihirli bir hap yok, ancak kansere yakalanma riskinizi azaltmak için bazı şeyler yapabilirsiniz.

Kilo verin

Amerikalıların yaklaşık % 70’i aşırı kilolu veya obezdir. Bu ekstra kilo pankreas, kolon, böbrekler ve tiroid bezinde olmak üzere çeşitli kanser türlerine yakalanma riskinizi artırıyor. Daha az sigara içildiğinde obezite önlenebilir. Her yetişkin vücut kütle endeksini %1 oranında düşürürse, yeni kanser vakalarının sayısı 100.000 kadar azalabilir.

Kanser Riskinizi Azaltın

Daha az kırmızı et yiyin

Pastırma, salam, sosis, sucuk ve öğle yemeklerinde tüketilen etler kolon ve mide kanseri riski ile bağlantılıdır. Kırmızı et tüketiminizi azaltmanız, kanser riskinizi de ciddi ölçüde düşürecektir.

Kanser Riskinizi Azaltın

Güneş kremi kullanın

Güneşteki zararlı ışınlar size güneş yanığından daha fazla zarar verebilir. Ultraviyole ışınları ve radyasyon, ABD’de en sık rastlanan kanser türü olan cilt kanserine neden olabilir. Güneşte çok fazla zaman geçiren kişiler daha yüksek risk altındadır. Çoğu vakanın erken teşhisi ve tedavisi hastalığı iyileştirilebilir, ancak vücudunuzun diğer bölgelerine yayılırlarsa hayati tehlike oluşturabilirler. Koruma faktörü 30 veya daha yüksek olan güneş koruyucu kremler, sizin güneşin zararlı ışınlarından korumanıza yardımcı olabilir.

Kanser Riskinizi Azaltın

Daha fazla sebze tüketin

Sebze ve meyveler, ağız, boğaz ve solunum borusunda meydana gelebilen bir dizi kanserden kurtulmanıza yardımcı olabilir. Bu gıdaların içerisinde, hücrelerinizde daha sonra kansere yol açabilecek durumları önleyen maddeler vardır. Günde en az bir porsiyon meyve ve sebze almalısınız.

Kanser Riskinizi Azaltın

Şekeri hayatınızdan çıkarın

Şeker içeren yiyecek ve içeceklerde daha fazla kalori bulunur. Çok fazla şeker kullanıyorsanız, bir günde yaktığınızdan daha fazla kalori alma ihtimaliniz yüksektir. Bu da kilo almanızı sağlayabilir ve muhtemelen kanser riskinizi artırabilir. Şekeri tamamen hayatınızdan çıkaramıyorsanız onu azaltmayı deneyin ama tatlandırıcılara yönelmeyin. Yalnızca dozunu azaltın ve yavaş yavaş tamamen bırakmayı deneyin.

Her şeyin başı egzersiz

Egzersiz yapanların kolon, akciğer veya rahim kanserine yakalanma olasılıkları daha düşüktür. Hareket ederken, vücudunuz daha fazla enerji tüketir, yiyecekleri daha çabuk sindirir ve kansere bağlı bazı hormonların birikmesini engeller. Aktif olmak kalp hastalığı veya şeker hastalığı gibi diğer sağlık sorunlarının üstesinden gelmeye de yardımcı olabilir.

Kanser Riskinizi Azaltın

Alkol ve sigaradan uzak durun

Sigara içer misiniz? Kalp ve akciğer hastalığının yanı sıra sigara içmek çeşitli kanser türlerine de neden olur. Düzenli olarak sigara içenlerin sayısı her geçen gün azalsa da sigara, ABD’de önlenebilir ölüm nedenleri arasında birinci sırada yer alıyor.

Kanser Riskinizi Azaltın

Sigaranın yanı sıra çok fazla alkol almak, sindirim sisteminde kanser riskinizi arttırabilir. Akciğer ve boğaz kanserine ek olarak mide, karaciğer ve kolon kanserine yakalanma riskiniz oldukça yüksektir. Alkol, vücudunuzdaki dokulara zarar verebilir, karaciğerinize zarar verebilir ve hücrelerinize zarar vermek için diğer kimyasallarla etkileşime girebilir. Erkekler günde iki kadehten fazla alkol almamalıdır. Kadınlar ise bu sayıyı 1 ile sınırlamalıdırlar.

Sürekli gözlemleyin

Kanser belirtilerini ne kadar erken fark ederseniz, bu hastalıktan kurtulma olasılığınız da o kadar artar. Akciğer, kolon, prostat veya cilt gibi kanser türleri çeşitli testlerle kontrol edilebilir. Bu testlerden hangilerini olmanız gerektiğini doktorunuzla konuşarak öğrenebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz