Ana SayfaHastalıklarKalp Krizi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kalp Krizi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

-

Bu yazıda “Kalp krizi nedir ve kalp krizinin belirtileri nelerdir” adlı yazımızı bulacaksınız.

Kalp krizi, kalplerde bulunan ve kalbin çalışmasında önemli roller oynayan atardamarlarn birden tıkanmasına bağlı olarak kalpte bulunan kalp kaslarının oksijen pompalayamaması sonucu oluşan, ve sonucunda gerçekten çok kötü sonuçlar doğuran hatta yaşlılarda 3. kez tekrarlanması durumunda ölüme götürecek bir ani rahatsızlıktır deriz.

Kalbe kan akımında rol alan atardamarların bazı maddelerin damar duvarlarında birikip tıkanması durumunda plak denilen yapılar oluşur. Bu süreç damar sertliği olarak adlandırılır. Bu olay esnasında Vücudumuzdaki atardamarlar daralır ve az önce bahsetmiş olduğum plak denilen yapının üzerinde bazı çatlaklar oluşur. Bu çatlaklarda oluşan pıhtılar damarların tıkanmasına sebep olur.

Kalp Krizinin Belirtileri Nelerdir?

Evet şimdi gelelim konumuzun en merak edilen ve en can alıcı noktasına. Kalp krizi genellikle hepimizin bildiği gibi aniden gerçekleşen bir olaydır. Yalnız kalp krizi bazen bildiğimizin dışında yani yavaş bir şekilde de gerçekleşebilir. Mesala hafif bir ağrı ve rahatsızlık sonrası kalp krizi olabilir. Kalp krizinin bazı açıklanan belirtileri şunlardır:

  • Göğüs Ağrısı
  • Nefes Darlığı
  • Terleme
  • Bulantı
  • Kusma
  • Baş Dönmesi

GÖĞÜS AĞRISI: Kalp krizinin en çabuk anlaşılan nedeni göğüs ağrısıdır. Kalp krizi, genellikle göğüs kısmının orta kısmında, baskı, sıkışma, daralma tarzında şiddetli bir ağrı şeklinde olur. Hatta bazen dakikalarca süren ve bazen gidip gelen bir ağrı şeklinde olduğu bilinmektedir. Bu ağrılar boyuna, kollara, sırta yayılım gösterebilir.

NEFES DARLIĞI: Kalp krizinin bir diğer belirtisi olan nefes darlığı, bazen göğüs ağrısı ile birlikte olur, bazen de tek başına görülen bir kalp krizi belirtisidir.

TERLEME: Terleme, diğer belirtiler kadar sık rastlanılan ve anlaşılan bir durum değildir. Çünkü normal zamanda da terlediğimiz için, o an kalp krizi geçirdiğimiz veya bir başkasının terleme yoluyla kalp krizi geçirdiğini anlamayabiliriz.

[irp posts=”2878″ name=”Kalp Hastalığı İçin Doğal Çözümler”]

Kalp krizi filmlerde görüldüğü gibi sadece erkeklerde olan bir durum değildir. Kalp krizi kadınlarda da olabilir. Yalnız şöyle bir durum var ki, erkeklerde ki gibi kolay anlaşılan durumlar kadınlar için geçerli değildir. Bazı belirtiler kadınlarda farklılık gösterebilir.

Kadınlarda Kalp Krizi Belirtileri

# Kadınlarda da erkeklerde görülen bir belirti olan göğsün orta kısmında başlayan ağrı, bazen kadınlarda görülmeyebilir.

# Yukarıda belirtmiş olduğumuz ağrı yerine nefes darlığı, göğsün altında veya üstünde, karnın alt veya üstünde hissedilen ağrı vücudun bazı dış bölgelerindeki ağrı, aşırı yorgunluk, bayılma, bulantı ve baş dönmesi gibi belirtilerin de görülmesi olanaktır.

[irp posts=”4822″ name=”Kalp Sağlığı Nasıl Korunabilir?”]

NOT: Dediğimiz gibi, kalp krizinin kadınlarda ve erkeklerde olabileceğini hatta kadınlarda farkedilmesi zor olan belirtileri olduğunu unutmayın. Eğer ki kalp krizi geçireceğinizden şüpheniz var ise mutlaka etrafınızdan yardım çağırın, çünkü kalp krizinde dakikaların hatta saniyelerin dahi önemi olduğunu asla aklınızdan çıkarmayın.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz