Ana SayfaModaKalp Hastalığı İçin Doğal Çözümler

Kalp Hastalığı İçin Doğal Çözümler

-

Kalbin yapısını ve işlevini etkileyen çok sayıda problem kalp hastalıklarını içerisinde yer alır. Damar sertleşmesi (ateroskleroz) en sık görülen kalp hastalığıdır. Kan akışını engelleyerek kalp krizini arttıran damar sertliği, ayrıca arterlerin daralmasına neden olup damarlarda plak birikimi oluşturabilir.

Kalp hastalığına neden olan faktörler, hastalığın şekline göre değişir. Bununla birlikte tüm kalp hastalıklarında belli ortak özellikler vardır. Bunlar; nefes darlığı, göğüs ağrısı, kalp çarpıntısı, baş dönmesi, yorgunluk ve bayılmadır. Kan basıncının yüksek olması, yüksek kolesterol, şeker hastalığı, şişmanlık, sigara, alkol, uyuşturucu, uykusuzluk ve ilerleyen yaş, hastalığın kötüleşmesine sebep olabilir.

Kalp hastalığından şüphelendiğiniz anda bir doktora görünmelisini. Yaşam kalitenizi arttırmak ve kalp sağlığınızı korumak için bazı doğal yöntemler bulunmaktadır. Yalnız dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta vardır ki, o da şudur: Kullandığınız ilaç varsa bu ek tedavi yöntemlerini denemek için mutlaka doktorunuzdan onay alın, aksi halde düzelteyim derken daha da kötüleştirebilirsiniz.

Sarımsak

Yapılan araştırmalar sarımsağın yüksek tansiyona, yüksek kolesterole ve koroner kalp hastalığına iyi geldiğini göstermiştir. Damarların sertleşmesini önleyen doğal tedavi yöntemlerinden biri olan sarımsak, kan dolaşımını artırır, pıhtılaşmayı önler ve var olan pıhtının erimesine yardım eder.

Her gün bir ya da iki diş taze sarımsak yiyebilirsiniz. Sarımsağın tadı ve kokusu rahatsız ederse yedikten sonra bir bardak süt içebilirsiniz. Sarımsak, kan inceltici etkiye sahip olduğu için bazı ilaçlar ile birlikte tüketilmesi yan etkilere sebep olabilir. Bu yüzden sarımsağı yemeden önce mutlaka doktorunuza danışın.

Aluç

Kardiyovasküler sistem için mükemmel bir meyve olan aluç, kalbin kanı daha kuvvetli pompalamasını sağlar, kalp kaslarının kasılmalarını artırır ve kan akışını rahatlatır. Kalbin iş yükünü azaltır ve düzenli kalp atışına yardım eder.

Arjuna

Kalp hastalıkları için önemli olan bir Ayurveda bitkisidir. Arjuna, kalp kaslarını güçlendirir, tansiyonu düşürür ve arter tıkanıklığını azaltır.

Bir bardak ılık suya az miktarda arjuna ağaç kabuğu tozu ve yarım çay kaşığı bal ekleyerek karıştırılır. En az 3 ay süreyle günde 3 kere içilebilir.

Zerdeçal

İçerdiği kurkumin maddesi sayesinde damar sertleşmesini önleyen zerdeçal aynı zamanda kalp sağlığını korur, kolesterolü düşürür, pıhtı ve plak oluşumunu engeller. Yaşlanmayı geciktirir ve güçlü bir antioksidandır.

Zerdeçali yemeklerinizde düzenli olarak kullanabilir, bir bardak su veya sütün içine bir çay kaşığı zerdeçal tozu ekleyerek kaynatmak suretiyle tüketebilirsiniz. Bu karışımı günde bir veya iki kez ve birkaç hafta boyunca tekrarlayabilirsiniz.

Acı biber

Acı biberdeki kapsaisin maddesi biberin acı olmasını sağlar. Bu madde kalp ritmindeki düzensizlikleri normal seyrine çevirir ve kolesterolü düşürür. Baharat hali kanı temizleyerek bağışık sistemini güçlendirir.

Bir bardak sıcak su içine bir buçuk çay kaşığı acı biber eklenir ve iyice karıştırarak içilir. Günde iki ya da üç kez olmak kaydıyla birkaç hafta boyunca içmeye devam edebilirsiniz.

Yonca

Yonca, kolesterolü düşürür, pıhtı ve plak oluşumunu engeller. Yapraklarını sıcak suda bekletmek suretiyle hazırlayacağınız çayı birkaç ay boyunca tüketebilirsiniz.

Çemen

Kuvvetli bir antioksidan ve kardiyo koruyucu olarak bilinen çemenin, ateroskleroz riskini azaltması en önemli özelliğidir. Kanın pıhtılaşmasını önleyerek kalp krizi ve felç risklerinin önüne geçer. Ayrıca kolesterolü ve kandaki şeker düzeyini düşürür.

Bir çay kaşığı çemen tohumu bir gece suda bekletilir, ertesi sabah aç karnına ıslanmış tohumları tüketilebilir.

Yeşil çay

Bilindiği gibi yeşil çay güçlü bir antioksidandır. Kolesterol ve trigliserid düzeylerini düşürür, kan şekerini düzenler ve metabolizmayı hızlandırır.

Yapılan araştırmalarda günde 2 bardak yeşil çay içmenin kalp krizi, inme ve ölüm risklerini yüzde 26 oranında azalttığı görülmüştür.

Egzersiz

Her gün düzenli bir şekilde egzersiz yaptığınızda, yürüdüğünüzde, koştuğunuzda, bisiklete bindiğinizde, ip atladığınızda, aerobik ya da kardiyo egzersizleri yaptığınızda, kalp ve damar sisteminiz güçlenir, kan dolaşımınız artar ve özellikle kan basıncınız düzenlenir.

Kalp Hastalığı İçin Doğal Çözümler

Düzenli egzersiz sağlıklı bir hayat sürmenize, ideal kilonuzu korumaya ve stresten arınmaya en çok yardım eden faktörlerin başında gelir.

Ek olarak; yemeklerinizde yağ ve tuzu azaltabilir, sigarayı ve alkolü bırakabilir, uykunuzu daha kaliteli hale getirebilirsiniz.

Düzenli kontrollerinizi aksatmayın, sağlığınız her şeyden önemlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz