Ana SayfaCilt BakımıKakao Yağı ve Faydaları Nelerdir?

Kakao Yağı ve Faydaları Nelerdir?

-

Kakao yağı, kakao çekirdeklerinin önce kavrulup ardından da fermente edilmesi ile elde edilir. Kakao yağının en önemli özelliği raf ömrünün uzun olmasıdır ve bu özelliğinden dolayı gıda ve kozmetik alanlarında sıklıkla kullanılan yeğ çeşididir. Kakao yağının kararlı yapısı ve yapısında bulunan antioksidanlar sayesinde ekşime ve acıma karşıtı bir yağdır.

Kakao yağı çatlaklara karşı etkili olmaktadır. Hamilelik dönemi ve hızlı bir şekilde alınıp verilen kiloların, fazlaca oluşan çatlakların giderilmesinde etkili değildir. Çatlaklar oluşmadan önce istenilen kısma sürülmelidir.

Kakao yağı oluşturduğu katman ile cildin nemini kaybetmesini engelleyip cildin yumuşak kalmasını sağlar. Bunun yanında içeriğindeki zengin E vitamini sayesinde cildi besler. Nemlendirici ve besleyici özelliği ile birlikte yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesinde de son derece etkilidir. Hava değişimi, sıcak, soğuk gibi etkilerden fazlası ile etkilenen dudaklar için de kakao yağı kullanılabilir. Dudaklar kurudukça sürülüp tazelenebilir.

Kakao yağının saça faydası oldukça fazladır. Nemlendirici özelliği ile saçlara parlaklık sağlar ve saç derisindeki tahriş ve kaşıntıyı azaltıp, saçı yumuşatır. Saçı kırılmalardan koruyup saçın canlanmasını sağlar. Kakao yağı saçların uzamasını hızlandırıp, dolgunlaştırır ve saçaların hoş kokmasını sağlar. Saçı canlandırıp, dökülmesini önlemeye olanak sağlar.

Kakao yağı içerisindeki antioksidanlar sayesinde etkili bir stres azaltıcıdır. Aynı zamanda içeriğinde fazla miktarda antioksidan sayesinde cildinizin kırışarak erken yaşlanmanızı önlemeye yardımcı olur.

Kakao yağı bronzlaştırıcı etkisi sayesinde bronzlaşmanızı sağlar. Fakat kakao yağı güneşin zararlı ışınlarına karşı cildinizi koruyamaz ve bronzlaşırken cildinizin yaşlanmasına neden olabilir.

Kakao yağının kulanım şekli zordur. Katı olarak bulunduğu için benmari yöntemi ile eritilerek kullanılır. Yara, yanık için kullanılacak ise pamuk ile sürülebilir. Dudakta uygulanacak ise direk sürülebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz