Ana SayfaPsikolojiKahkahanın Sağlığa Faydaları

Kahkahanın Sağlığa Faydaları

-

Kahkaha mutlu bir hayatın önemli bir bileşenidir, ayrıca güçlü fiziksel ve zihinsel faydaları vardır. Karşılaştığınız sorunlar ne olursa olsun, gülmenin şifalarından faydalanmayı öğrenebilirsiniz.

Komik filmler, sitcomlar, sevimli küçük çocuklar ya da yakın bir arkadaşınızın komik esprileri. Tüm bunlar sizde en güçlü ve en doğal stres hafifleticilerinden birini oluşturabilir: kahkaha atma.

Kahkaha öğretmeni Lynda Tourloukis, “Bence en iyi şeylerden biri kahkaha atmanın mizah duygusunu arttırması” diyor. Motive edici bir konuşmacı ve yaşam koçu olan Tourloukis, kahkahanın iyileştirici gücü olduğunu, pek çok kez tecrübe ettiğini söylüyor.

Kahkahanın Sağlığa Faydaları

Kahkaha Stresi Yok Eder, Sağlığınızı Artırır

Kocaman bir kahkaha, depresyon gibi duygusal sorunlardan korunmayı sağlarken kalbinizin sağlığını iyileştirebilir. İşte uzmanlara göre kahkahanın sağlığa olan faydaları:

Zihinsel yararları

Her ne kadar depresyonu kahkaha atarak yenememiş olsanız da, kahkahanın sağladığı mizah duygusu,  sizi depresyona götürebilecek negatif düşüncelere karşı korur. Ek olarak, araştırmalar, stresle mücadele etmek için mizah yönünü kullanan kişilerin kendilerini daha az yalnız ve kendileri hakkında daha çok pozitif hissettiğini gösteriyor. Son yapılan bir araştırmada, mizah terapisinin erken bunama belirtisi gösteren hastalarda endişe yönetiminde yaygın olarak kullanılan antipsikotik ilaçlar kadar etkili olduğu bulundu.

Fiziksel yararları

Yapılan çalışmalar her gün çok fazla güldüğünü söyleyen insanların sağlıklı olduklarını ve genellikle iyi hissettiklerini gösterir. Kahkaha, aynı zamanda, yaşam kaliteleri düşen kanser hastaları arasında en yaygın kullanılan tamamlayıcı terapilerden biridir.

Kahkahanın Sağlığa Faydaları

Kalp sağlığına yararları

Kahkaha kalbiniz için de sağlıklı olabilir. Bazı araştırmalar, gülerken vücudunuzdaki oksijen açısından zengin kan akışında bir artış olduğunu gösterir.  Gülmek, endorfin hormonunun salgılanmasını artırdığı için vücuttaki negatif duygu ve strese karşı koyan kimyasal bir tepki yaratır. Endorfinleri artıran etkinlikler arasında iyi bir egzersiz, sevdiğiniz müzikleri dinlemek ve kahkaha gelir.

Yaşamınızda Kahkahaya Yer Verin

Kahkahanın faydalarını biliyor fakat içinizden gülümsemek dahi geçmiyor mu? Bazen gülmek için bilinçli bir çaba göstermelisiniz. Borçlar, iş stresi veya kanser gibi bir hastalık, kahkaha atmanıza engel olabilir. Fakat bu durumların varlığı, onları düzeltmenizi ve harekete geçmenizi gerektirir. Yani bir şeyler yapmazsanız sizi strese sokan durumlar, oldukları gibi kalmaya devam edecekler, belki daha da fazla büyüyerek sizi çıkmazlara sokacaktır. Hayatınızda kahkahaya yer vererek, kahkahanın avantajlarını getiren teknikler öğrenmeniz, yaşam kalitenizi artırmaya yardımcı olabilir.

  • Komik bir film kiralayın, komik bir kitap okuyun veya eğlenceli bir komedi izleyin.
  • Eğlenceli bir dostça vakit geçirin.
  • Güzel anıları hatırlayın, karanlığa değil aydınlığa bakın. Geçmişte sizi güldüren güzel zamanları hatırlamanıza yardımcı olan yerlere gidin.

Bol kahkahalı günler sizinle olsun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz