Ana SayfaKadınKadınların Yapamayacağı Bir İş Söyleyiniz Lütfen?

Kadınların Yapamayacağı Bir İş Söyleyiniz Lütfen?

-

Kiminizin şöförlük, kiminizin askerlik ! Kiminizin tesisatçılık dediğinizi duyar gibiyim, benim aklıma ilk gelen uzay ve astronotluk olmuştu! Taki 1963 yılında uzaya çıkan; Valentina Tereshkova adını duyana kadar. Peki ya Dünya’da ki tüm katoliklerin ruhani lideri konumundaki papalık merci desem? İçinizden Hayır! diyen varsa; Papa VIII. Johan ile tanışsın.

PAPALIK !!!

Evet, katolik inancının kadına bakışı bugün bile ortadayken neredeyse, 1200 yıl önce bir kadın, katolik doktrinini yıkarak en yüksek mertebeye; Papalığa yükselmiştir. İşin ilginç tarafı, bunu etrafındakileri erkek olduğuna inandırarak yapmasıdır. Bazı kaynaklarda gerçek adı ”Gulberta” yada ”Jutta” diye geçmektedir. Kökeni konusunda çeşitli söylentilerin olduğu Gulberta Almanya’da dünya’ya geldi. Etrafındaki diğer çocuklara göre çok daha zeki ve meraklıydı, lakin büyük bir sorunu vardı; Orta Çağ Avrupası’nın getirdiği gericilik bir sis bulutu gibi üzerine çökmüştü. O yıllarda Avrupa’da kız çocuklarına eğitim verilmiyordu. 12 yaşına geldiğinde bu soruna kendince bir çözüm buldu, saçlarını kısa kesip erkek çocuklar gibi giyinmeye başladı, çağın getirdiği bu karanlık tahakkümü basit ve pratik bir çözümle aşmıştı. Bir süre sonra Atina’ya gitti ve burada felsefeden politikaya, müzikten din’e kadar bir çok alanda eğitim gördü. Ardından doğduğu yer olan Almanya yerine, entellektüel bilgi birikimine daha uygun gördüğü Roma’ya gitmeye karar verdi.

Burada kendisini John Anglicus olarak tanıttı. Kısa sürede etrafındakiler çok sevildi ve Benedictine manastırına girdi. Kardinaller üzerinde de aynı etkiyi gösterdi ve çok sevildi. 847 yılına gelindiğinde Papa IV. Leon hayata gözlerini yumduğunda, kardinal olmamasına rağmen hiç kimse John Anglicus’un Papalığa seçilmesine ses çıkartmadı.

Akıllı ve zeki Gulberta 3 yıl Papalık görevini sürdürdü. Ama o her şey’den önce bir kadındı. Bazı kaynaklarda ona hizmet eden bir rahibe aşık olduğu söylenir. Hikayenin son kısmı maalesef trajik bitiyor. Aziz Petrus Kilisesi’nin önündeyken dini bir tören esnasında doğurur. Bundan sonrasıyla alakalı anlatılan üç farklı kaynakta da, Papa VIII. Juan’ın yeni doğan çocuğu ile katlediği anlatılır. John Anglicus’u çok seven hatta Papalığa layık gören çağın gericiliği Gulberta’ya acımaz.

İçerisinde ki pedofili vakalarını gizlemekte pek hünerli olan Katolik Kilisesi, bu olayı da kesin bir dille reddeder. Ve Papa VIII. Juan adını kaynaklardan kaldırır. Ayrıca o tarihten, ta ki günümüze kadar Papa seçilen her kardinal, bu sandalye vesilesi ile cinsiyet kontrolüne tabi tutulmak zorunda kalır.

papalık koltuğu

Gönüllü Yazar: Uygar Beyaztaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz