Ana SayfaPsikolojiKadınlarda Yaygın Olarak Görülen Ruhsal Problemler

Kadınlarda Yaygın Olarak Görülen Ruhsal Problemler

-

Bazı zihinsel bozukluklar kadınlarda daha yaygındır. Eğer depresyon, anksiyete bozukluğu ya da başka bir zihinsel sağlık durumu yaşayan bir kadınsanız, yalnız değilsiniz.

Substance Abuse and Mental Health Services Administration tarafından yapılan yakın tarihli bir araştırmaya göre, 29 milyon Amerikalı kadının yüzde 23’ü, yalnızca geçen yılda tanı konulabilir bir zihinsel sağlıkla ilgili bozukluk yaşadı. Ve bunlar sadece bilinen örneklerdir. Uzmanlar, milyonlarca başka hastalığın rapor edilmediğini ve işlem yapılmadığını söylüyor.

Kadınlarda Yaygın Olarak Görülen Ruhsal Problemler

Ruh Sağlığı: Kadın Sağlığı Sorunları

Bazı zihinsel sağlık sorunları kadınlarda daha sık görülür. Otizm erkeklerde daha sık görülürken daha şizofreni, antisosyal kişilik bozukluğu ve alkolizm, kadınlarda çok daha fazla görülür.

Depresyon: Kadınlarda depresyona girme oranı erkeklere göre iki kat daha fazladır. Kadınların yüzde 12’si depresyona girebilirken, bu oran erkeklerde yalnızca yüzde 6’dır.

Kaygı ve özel fobiler: Erkekler ve kadınlar obsesif-kompülsif bozukluk ve sosyal fobiler gibi zihinsel sorunlardan eşit derecede etkilense de, kadınlar panik atak, kaygı ve belirli fobilere sahip olma konusunda erkeklere göre iki kat daha çok risk altındadır.

İntihar girişimleri: Ölümle sonuçlanan intihar girişimleri cinsiyetlere göre incelendiğinde erkeklerin sayıca 4 kat fazla olduğu gözlemlenmiştir. Fakat ölümle sonuçlanmayan girişimlerin oranı kadınlarda erkeklere oranla 2 kat daha sıktır. İntihar düşüncesi, hayata boş verme ve bunu sonlandıracak eylemler yapma fikri kadınlarda daha yaygındır.

Yeme bozuklukları: Anoreksiya ve bulimia vakalarının en az % 85’i kadınlarda görülür. Aşırı yeme bozukluğu vakalarının ise % 65’ini kadınlar oluşturur.

Kadınlarda Yaygın Olarak Görülen Ruhsal Problemler

Akıl Sağlığı: Kadınlardaki Belirtiler Farklıdır

Erkekler ve kadınlar ortak bir zihinsel sorun yaşadığında bile, semptomlar ve tedaviler farklı olabilir. Örneğin; depresyondaki bir adam daha çok işle ilgili sorunlardan bahsederken, bir kadın yorulma, iştah ve uyku bozuklukları gibi fiziksel sorunları anlatabilir. Kadınlar depresyon başlangıcından birkaç yıl sonra alkol bağımlılığı yaşayabilirler. Kadınlar depresyon semptomlarını dengelemek için genellikle dini ve duygusal çıkışları kullanırken, erkekler spor ve diğer hobilerle rahatlama yolunu seçerler.

Zihinsel Sağlık: Neden Cinsiyet Farklılıkları?

Zihinsel sorunlara karşı verilen tepkileri ayırt etmek için kadın beyninde ve bedeninde neler olduğuna bakalım:

Biyolojik etkiler: Kadınlarda hormonal dalgalanmaların ruh hali ve depresyonda önemli bir rolü olduğu bilinir. Östrojen hormonu, menstrüel döngülerinin belirli evrelerinde şizofreni olan kadınları şiddetli semptomlardan korur. Ayrıca beyindeki nöronların yapısını koruyarak, Alzheimer’a karşı beyinde olumlu etkiler oluşturur. Diğer yandan kadınlar daha az serotonin üretme eğilimi gösterdikleri için erkeklere oranla daha yavaş sentez yaparak depresyonda kaldıkları süreyi artırırlar. Bir kadının genetik yapısının da Alzheimer gibi nörolojik rahatsızlıkların gelişiminde rol oynadığı bilinir.

Kadınlarda Yaygın Olarak Görülen Ruhsal Problemler

Sosyo-kültürel etkiler: Toplumsal alanda erkekler ve kadınlar arasında büyük oranda eşitlik sağlanmasına rağmen kadınlar, depresyona ve diğer rahatsızlıklara neden olabilecek sosyo-ekonomik güç, statü, konum ve bağımlılık konularında hala zorluklarla karşılaşmaktadır. Kadınlar hâlâ çocuklar için birincil bakıcıdır ve yaşlılara yönelik bakım hizmetlerinin yüzde 80’ini kadınların sağladıkları tahmin edilmektedir. Tüm bunlar kadınların hayatlarında stres oluşturan nedenlerdendir.

Kızlar, ergenlik çağında depresyonla bağlantılı bir tepki olarak bedenlerinden memnun olmama eğiliminde olabilirler. Kızlar erkeklerden daha çok cinsel tacize maruz kalır. Her beş kadından birinin tecavüze uğrama ya da tacize uğrama riski bulunduğundan, kadınlar depresyon ve panik atak sorunları yaşayabilirler.

Davranışsal etkiler: Kadınların zihinsel sorunlarını erkeklerden daha çok anlatma eğiliminde oldukları için, doktorların depresyona maruz kalmış bir kadını teşhis etmesi daha kolaydır. Bununla birlikte, kadınlar bazen gördükleri fiziksel şiddeti ve istismarları bildirmekten korkabilirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz