Ana SayfaHastalıklarKadınlarda Vajinal Kuruluk Nedenleri

Kadınlarda Vajinal Kuruluk Nedenleri

-

Vajinal Kuruluk Nedir?

Vajinal kuruluk son derece dikkat edilmesi gereken, kadın sağlığını olumsuz yönde etkileyen rahatsızlıkların başında gelmektedir. Kuruluk belirtileri direk olarak cinsel birliktelik esnasında belli olur. Normalden çok daha az sıvı salgılanması her anlamda kötü neticeler doğuracaktır. Aşırı sürtünmeden dolayı oluşacak problemler yerini daha büyük sorunlara bırakabilir. Cinsel hayat sorularında başta gelirken, yolda bile yürünemez bir hale getirilir. Tüm çalışma ve sosyal ortamlarda aksaklıklar gözükecektir. Arkadaş çevresi ve kafanızdaki planların yerine gelmemesi stres, her zamankinde daha fazla gerginlik, aşırı duygusallık ileri dönemlerde depresyona varabilen sonuçlar doğurmaktadır. Bununla birlikte çevresel kopukluk hatta konsantrasyon eksikliğine varana kadar süren bir zaman ortaya çıkmaktadır.

Yapı olarak sümüğe benzeyen sıvı şeffaf, kokusuz ve oldukça akışkandır. Bartolin ve skene adı verilen vajinanın sağında ve solunda bulunan bezlerdir. Bezlerin sağlıklı çalışması sonucunda sıvı rahat salgılanır ve herhangi bir problem yaşanmaz. İç çamaşır iz bile bırakmaz ve cinsel birliktelikte rahatlık sağlamaktadır. Sıvının bezler tarafından az miktarda veya yetersiz üretmesi sonucunda durum tamamen olumsuz sonuçlarla son bulmaktadır.

Vajinal Kuruluk Belirtileri

Vajinal kuruluğu tespit etmek için dikkat edilmesi gereken ilk husus, cinsel birleşme esnasında aşırı bir ağrı ve benzeri durumlar varsa aklınıza ilk gelen şık bu olmalıdır. Sıvının az olması çok sancılı dönemlerin yaşanmasına neden olacaktır.

  • Menopoz zamanları geldiğinde kuruluklar iyice baş göstermeye başlar.
  • Süt salgılayan hormonların aşırı derecede fazla olması da kuruluk nedenlerinin başında gelmektedir.
  • Bazı nedenlerden dolayı yaşanan enfeksiyon olayları.
  • Kullanılmak zorunda olan ya da bilinçsizce kullanılmaya devam edilen ilaçların birçoğu kuruluğa neden olmaktadır.
  • Diğer bir faktör ise vajinan içsel yapısından gelişen problemlerdir. İç yapının hasar görmesi veya yara alması sorunları tetiklemektedir.
  • Vajinanın iç kısmın çok fazla yıkamak, bezlerin tıkanmasına sebep olabilmektedir.
  • Vajina yoluyla kullanılan fitil, tampon, yabancı cisim gibi maddeler sonucun da kuruluk görülebilmektedir.

Vajinal Kuruluktan Korunma Yolları

İlk olarak kuruluğun nedeni tespit etmek adına doktor müdahalesi şarttır. Bu müdahaleden sonra kadın sağlığını olumsuz yönde etkileyen her adım takip edilir. Tespit edilen kuruluk nedeni aşırı hormon salgılanması ise ilaç tedavisi gibi yardımlarla kısa zamanda atlatılabilir. Eğer fazla değil de az hormon salgılanması neden oluyorsa, hormon türeten ilaçlar devreye girmektedir. Enfeksiyona bağlı nedenlerden ötürü bir kuruluk söz konusu oluyorsa, kesinlikle müdahale gerektirecek durumlar söz konusu olabilmektedir. Cinsel birleşme sonucunda ağrı oluyor ve hissiyat olmuyorsa, kişiden kişiye değişe bileceği için doktorunuzun koyduğu teşhise göre hareket etmelisiniz. Kadın sağlığı genel olarak her noktada hassas bir yapıya sahiptir, vajinal kuruluk küçümsenecek bir rahatsızlık değildir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz