Home Saç Bakımı Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri

0
Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saçlarınızı sadece görsel bir öğe olarak düşünmeyin. Saçlarınızın şekli ve yapısı başkalarına sizin hakkınızda fikir verdiği gibi sağlığınız hakkında da ipuçları verebilir. Çoğu kadının saçı uzun, kısa ya da canlı saçlardan daha fazlasıdır. Saçınız, stilinizin ve kişiliğinizin bir ifadesidir. Ancak saçlarınız dökülmeye başladığında bu durum sizi gerçekten korkutabilir.

Saç nasıl büyür?

Saç derinizde yaklaşık 100.000 tüy bulunur. Her bir tüyün kendi yaşam döngüsü vardır. Bir saç folikülü, ayda yarım inçlik bir oranda büyüyen tek bir saç oluşturur. Orada 2-6 yıl bekler ve yaklaşık bir ay kadar durur. Bir sonraki döngü başladığında, o saç düşer.

Ne kadar saç dökülmesi normaldir?

Çoğu kişi her gün yaklaşık 50-100 tel arasında saç teli döker. Saç fırçanızda veya elbiselerinizde birkaç tane bulursanız endişelenmeyin. Fakat eğer kümeler halinde düşmeye başlarsa ya da zaman içinde saçınızın inceldiğini fark ederseniz, mutlaka doktorunuza danışın.

Saç dökülmesinin sebepleri nelerdir?

Saç dökülmesinin tek bir sebebi yok. Tetikleyiciler, tıbbi koşullardan stres ve yaşam tarzı faktörlerine kadar değişir. Genlerinizin da saç dökülmesi üzerinde etkisi vardır. Bazen doktorlar belirli bir sebep bulamazlar. Bir başlangıç noktası olarak, saç dökülmesi uzmanları tiroid problemleri ve hormon dengesizlikleri için testler yapmanızı önerir.

Saç dökülmesi ölçülebilir mi?

Saç dökülmesini ölçmek için doktorlar Savin ölçeğini kullanıyorlar. Bu ölçüm normal saç yoğunluğundan nadir bulunan kıllara kadar her türlü saç yoğunluğunu ölçebiliyor. Ölçek, doktorların androjenik alopesi dediği bir durum olan kadın tipi kelliklerin belgelenmesine yardımcı olur. Muhtemelen bu durum erkek tipi kellik olarak bilinir, ancak yaklaşık 30 milyon Amerikalı kadın androjenik alopeden etkilenir. Uzmanlar, kadın tipi kelliğe menopozdaki hormonal değişikliklerle birlikte genlerin ve yaşlanmanın neden olduğunu düşünüyor.

PCOS

Polikistik over sendromunuz (PCOS) varsa, hormonlarınız her zaman düzgün çalışmayabilir. Vücudunuzda olması gerekenden daha fazla erkeklik hormonu olabilir. Bu durum yüzünüzde ve vücudunuzda ekstra kılların oluşmasına neden olabilir. PCOS aynı zamanda yumurtalık sorunları, akne ve kilo alımına da neden olabilir.

Saçkıran

Saçkıran mantarı kafa derinizi etkiler ve saçınızda kaşıntılı ve yuvarlak boşluklara neden olur. Bu boşluklar pullu ve kırmızı görünebilirler. Doktorunuz antifungal bir ilaçla saçkıranı tedavi edecektir. Saçkıran doğrudan temas yoluyla yayılabilir, bu nedenle aile üyelerinizde belirtiler olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Hamilelik

Hamilelikte saçlarınızın daha dolgun olduğunu fark edebilirsiniz. Çünkü yüksek hormon seviyeleri dinlendirici tüylerin düşmesine engel olur. Ama doğum gerçekleştikten sonra süreç normale döner ve bu teller çabucak düşer. Birden çok fazla saç kaybı yaşanabilir. Bu durumun normale dönmesi 2 yılı bulabilir.

İlaçlar

Minoxidil ilacının kadın tipi saç dökülmesine neden olduğu FDA tarafından onaylanmıştır. Çoğu kadında bu ilaç saçların büyümesine yardımcı olabilir. Ancak ilacın yararları kullanmayı bıraktığınızda kaybolur.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version