Ana SayfaKadınKadınlarda Cinsel Uyarılma Bozukluğu

Kadınlarda Cinsel Uyarılma Bozukluğu

Cinsel Uyarılma İçin Bilgiler

-

Cinsel işlev bozukluğu kadınlarda ve erkeklerde görülebilen bir rahatsızlıktır. Cinsel işlev bozuklukları toplumumuzda çok fazla dile getirilen bir durum olamadığı için, istatistikler ile gerçekte bu rahatsızlığı yaşayan kişilerin sayıları farklılık gösterebilmektedir.

Kadınlarda ve erkeklerde farklı fizyolojik yapılardan kaynaklı olarak farklı şekillerde cinsel işlev bozuklukları görülmekte ve tedavi süreçleri de farklılık göstermektedir. Cinselliğin sağlıklı olabilmesi için partnerlerin bir bütün olarak değerlendirilmesi gerekmektedir.

Cinsel sağlıkta bedensel, ruhsal ve duygusal dürtülerin birlikte harekete geçmesi gerekmektedir. Bu dürtülerin herhangi birinde, kadında veya erkekte aksaklık olması durumunda erkeklerde veya kadınlarda cinsel işlev bozuklukları ortaya çıkmaktadır.

Cinsel İşlev Bozukluğunun Nedenleri

Özellikle kadınlardaki cinsel işlev bozukluklarının en büyük nedeninin toplum baskısı ile eksik veya yanlış cinsel bilgilendirmeler olduğu görülmektedir. Cinsellikle suçluluk duygusu, toplumda yer alan baskı başta olmak üzere yanlış, eksik veya abartılı bilgilendirmeler sonucunda birlikte gelişmektedir.

Cinsellikle birlikte günah ve ayıp kavramları ortaya çıkmakta, beraberinde suçluluk duygusu da gelişmektedir. Kadınlarda cinsel hissizlik olarak tanımlanabilecek olan cinsel işlev bozukluğunun ortaya çıkışının bir diğer nedeni de partnerini reddetme ve cinsel ilişkiye isteyerek girememe olarak açıklanabilir.

Fiziksel olarak kadınların yeterince uyarılmadan cinsel ilişkiye girmesi, klitoral uyarının olmaması ve ön sevişmenin kısa tutulması gibi nedenlerin varlığı da zamanla cinsel isteksizlik olarak bilinen cinsel işlev bozukluğunu ortaya çıkarmaktadır.

Cinsel İsteksizliğin Nedenine Göre Tedavi Yöntemleri

Kadınlarda daha sık karşımıza çıkan cinsel uyarılma bozukluğunun nedenlerinin, konusunda uzman doktorlar tarafından ayrıntılı bir araştırma ile ortaya çıkarılması ile doğru tedavi yöntemi ile sorunun çözüme ulaştırılmasını sağlayacaktır. ,

Öncelikle fiziksel olarak bir sorun olup olmadığı çeşitli muayeneler ile tespit edilmelidir. Fiziksel sorun yoksa sorunun nedeninin psikolojik tabanlı olduğu kanısına varılır. Yüksek oranda psikolojik olarak ortaya çıkan travmalar, partnerinden nefret etme duygusu, çocukluktan gelen tabular hastalığın nedenleri arasında yer alabilir.

Psikolojik nedenlerden ortaya çıkmış olan cinsel uyarılma bozukluğu tedavisi için yine psikolojik terapiler gündeme gelecektir. Sorunun nedenine bağlı olarak hazırlanan cinsel terapileri kişinin eksiksiz uygulaması ve bu durumdan kurtulmak istemesi, tedavinin kısa sürede başarılı olmasını sağlayacaktır.

Cinsel Uyarılma Bozukluğu Tedavisinde Uygulanan Cinsel Terapi

Kadında veya erkekte cinsel uyarılma bozukluğu ortaya çıkabilmektedir. Cinsiyet ayrımı olmayan bu rahatsızlığın kişi tarafından kabullenilmesi ve tedavi olmak istemesi hastalığın tedavi yöntemlerinin başarılı olabilmesinin ilk şartıdır.

Hastalığın oluşum nedenlerinin kişiden kişiye farklılık göstermesi gibi, tedavi amaçlı uygulanacak olan cinsel terapi yöntemleri de kişiye özel olarak hazırlanıp uygulanmaktadır. Cinsiyet farkı da sorunun oluşum, tanı ve tedavi sürecini farklılaştırmaktadır.

Kadınlardaki cinsel terapinin başlangıcını, yıllardır bilinen yanlışların düzeltilmesi oluşturmaktadır. Buradaki ilk amaç, cinselliğin doğal bir ihtiyaç olduğu ve ayıp, kötü veya günah bir kavram olmadığının beyine yerleştirilmesidir.

Tedavi Amaçlı Yapılan Cinsel Terapi Yöntemleri

Cinsel uyarılma bozukluğu yaşayan kadının partneri ile sevgi, istek, aşk, iletişim gibi dürtülerinde herhangi bir sorun yoksa kişi kendisini başarılı bir cinsel deneyim yaşamak için tedavi sürecine sokabilir.

Kadınlarda mevcut olan eksik veya yanlış bilgilendirmeler erkeklerde de sıklıkla görülmektedir. Partnerinin ön sevişmeyi daha uzun tutabilmesi ve klitoral uyarıyı yeterli sürede, doğru bir şekilde yapabilmesi, kadında görülen cinsel uyarılma bozukluğunu tedavi edilmesinde en önemli etmenlerdendir.

Erkek tarafından kadınlarda cinsel uyarılma belirtileri doğru bir şekilde bilinirse, cinsel ilişki sırasında hem kadının hem de erkeğin herhangi bir sorun yaşamadan sağlıklı bir cinsel yaşama kavuşmaları sağlanabilir.

Partnerinizi Yalnız Bırakmayın

cinsel uyarılma motivasyon

Günümüzdeki evlilikler ve cinsel yaşam ile geçmiş zamanlardaki yaşantılar oldukça farklılık göstermektedir. İstisnai durumlar haricinde eşlerin herhangi bir hastalıkta birbirlerine destek olmaları artık beklenen ve istenen bir durum halini almıştır.

Cinsel yaşamın da sağlıklı olması, herhangi bir sorun ortaya çıkması durumunda eşlerin birbirlerini yalnız bırakmaması olağan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Cinsel işlev bozukluğu yaşayan kadının eşinin de cinsel terapilere katılması ile terapilerle desteklenecek olan cinsel yaşamın kısa sürede sağlıklı ve sorunsuz olması sağlanabilir.

Cinsel birleşme sırasındaki erkeğin rolü ve bilgisi de doğru ve tam olmalıdır. Örneğin erkek, kadınlarda cinsel uyarılma noktaları hakkında bilgi sahibi değilse, kadın farkında olmadan kendisinde bir rahatsızlık olduğu kanısına vararak, yalnız ve mutsuz bir cinsel yaşam sürmeye devam edecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz