Ana SayfaModaKadınlarda Cinsel İsteksizlik Sebepleri

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Sebepleri

-

Kadın ve erkeklerde cinsel istekler farklılıklar göstermektedir. Kadınlarda testesteron ve östrojen hormonu cinsel istekle doğrudan ilgili hormonlardır. Kadının uyarılma süreci de erkeklerden farklıdır. Kadınlar düşünsel, duygusal ve sözel uyarılara cevap vererek uyarılmaktadır.

Kadınlarda Ortaya Çıkan Cinsel İsteksizlik Sebepleri Nelerdir?

Kadınlarda cinsel isteksizlik sebepleri farklılık gösterebilmektedir. Kadınlarda cinsel isteksizlik sebepleri aşağıda listelenmiştir:

  • Kadınların cinselliği ayıp ve günah olarak bilmesi ve yetiştirilmesi
  • Bakirelik konusunda kaygı
  • Hamile kalma korkusu
  • Cinsel ilişki yaşarken acı çekeceği korkusu
  • Evde, işyerinde veya sosyal hayatta yaşanan sorunlar
  • Eşle yaşanan ilişki anlamındaki sorunlar
  • Doğum kontrol hapları
  • Emzirme döneminde olan kadınlarda annelik duygusu, uykusuz kalınması ve yorgunluk

Kadınlarda Cinsel isteksizlik Sorunu Nasıl Çözülür?

Kadınlarda cinsel isteksizlik sorunu en başından beri kaynaklanıyorsa cinsel kimlik ile ilgili çocukken gerçekleşen sorunların göz önüne alınması gerekmektedir. Çocukken cinsel kimliğe bakış açısının yanlış verilmesi cinsel isteksizlik nedeni olarak gösterilmektedir.

Başlarda cinsel isteksizlik sorunu yaşanmazken sonradan ortaya çıkan problemlerde ilişkisel problemler cinsel isteksizliğe neden olmaktadır. Evliliklerde cinsellik belli bir süre sonra görev haline gelmektedir. Böyle bir durumda da cinsel isteksizlik sorunu ortaya çıkmaktadır.

Cinsellik isteksiz olarak yaşandığında acı ortaya çıkabilir ve bu durumda cinsel isteksizliği daha da arttırabilir. Kadınlarda cinsel isteksizlik sorununun çözümü için erkeklerin kadını cinsel obje olarak görmekten vazgeçmesi gerekmektedir. Bu süreçte erkeklerin iş ve ev hayatında yaşadığı sorunları unutması ve tamamen eşine odaklanması cinsel isteksizlik sorununu önemli ölçüde ortadan kaldıracaktır.

Monoton bir hayat kadınlarda cinsel isteksizlik yaratabilir. Bu nedenle eş veya partnerlerin farklılıklar yaratması, cinsel birlikteliği uyaracak filmler izlemesi, farklı giyinmesi, farklı mekanlarda cinselliği yaşaması ve sürprizler yapması monotonluğun önüne geçecek ve cinsel uyarının artmasını sağlayacaktır.

Cinsel İsteksizlikte Psikolojik Destek

Cinsel isteksizlik sorunu yaşayan kadınlarda farklı yöntemler uygulanarak cinsel isteksizlik sorunu ortadan kaldırılamıyorsa mutlaka psikolojik destek alınması gerekmektedir.

Cinsel ve psikolojik terapiler sonrasında kadınlarda cinsel isteksizlik sorunu ortadan kalkmaktadır. Cinsel isteksizlik sorununda hem kadına hem de erkeğe önemli görevler düşmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz