Ana SayfaKadınKadınlara Neden Kısa Akıl Denir?

Kadınlara Neden Kısa Akıl Denir?

-

Kadınların yüzyıllardır mücadelesini verdiği ya da değiştirmeye çalıştığı binlerce tabu olduğunu fazlası ile bilinmektedir. Bu konu ile ilgili olarak çok farklı deyimler söyleyişler bile bulunmaktadır. Saçı uzun aklı kısa deyimi kadınlar için yüzyıllardır kullanılan deyimlerden arasında yer almaktadır ve birçok kişi bunu bilmektedir.

Bu deyimin atalarımız tarafından söylendiği ve bu vesile ile saygı duyulması gerektiğini savunan birçok kişi halen bulunmaktadır. Bununla birlikte ayrıca bu sözün bir hadis olduğunu düşünen ve savunanlar da var. Hangisi doğrudur bunu kestirebilmek inanın oldukça çok zordur.

Kadınların Aklı Kısa Mıdır?

Burada aklı kısa deyiminden neyin anlaşıldığı çok önemlidir. Zira bilim adamları kadın ile erkeğin beyin fonksiyonlarını kullanma konusunda birbirlerinden farklı olmadıklarını savunsalar da günümüzde kadının erkekten daha az akıllı olduğunu destekleyen insanlar fazlası ile bulunmaktadır. Tarihe bakıldığı zaman ise bu deyim için 19. Yüzyılın son çeyreğinde kadınların ayaklandığını ve bu deyimin haklı olmadığını savunduklarını görürüz.

Öyle ki o dönem kadın savunucusu olarak adlandırılan birçok sayıda kadın bu konuda itirazlarını yüksek ses ile dile getirmiş ve bununla ilgili bazı dergilerde yazılar yazmışlardır. Günümüzde bu deyimin hala kullanılıyor olması başarılı olup olmadıklarının bir ölçütü olabilir mi bunu söylemek oldukça güçtür.

Kadınlar Akıllarını Erkeklerden Daha Mı Az Kullanır?

Kadın ve erkek günümüzde her sektörde ve iş kolunda omuz omuza çalışabilmekte. Her işletmede hiyerarşi olarak kadınların erkeklerden daha üst kademede olduğu birimler bulunurken tersi durumlara da oldukça sık rastlanmaktadır. Bu durum her iki cins için bir akıl kıyaslaması yapmak için yeterli midir? Bunun tespiti oldukça zor. Öyle ki hem kadın hem de erkek bilgisi ve başarısı doğrultusunda kademe kat edebilmekte.

Bundan çok uzağa gitmeye gerek yok yüz yıl öncesi kadınların iş hayatında yeri yoktu ve eşler arasında finansal konular konuşulduğu zaman kadınların bu konularla ilgili akıl yürütememesi olağandı. Fakat günümüzde iş hayatına girsin ya da girmesin tüm kadınlar kapının dışında devam etmekte olan hayatın ve değişen dünyanın farkında.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz