Ana SayfaModaKadın Sağlığında Püf Noktalar

Kadın Sağlığında Püf Noktalar

-

Kadın Sağlığını Korumak Adına Tüyolar

Kadın sağlığını korumak ve geliştirmek adına kendinizin dikkat etmesi gereken çok önemli detaylar vardır. Yaşam kalitesi ve sağlıklı yaşam kriterlerini yerine getirmek hiçte zor değil. Örnek olarak her yıl sadece bir defa jinekolojik muayene olmak başta erken kanser teşhisi ve birçok hastalığın fark edilmesi, tedavi süresinin başlaması gibi hayati adımların atılması tamamen pozitif sonuçlar doğuracaktır.

Kadınların hayatları boyunca sağlıklı kalmaları için yapması gerekenleri yapmak oldukça basittir. Her geçen gün biraz daha ömrümüzden götürürken, geleceğimizi korumak altına almak çok faydalı bir hareket olacaktır.

Anne ve kız kardeş gibi birinci derece yakınlarınızda meme kanseri rahatsızlığı yaşamışsa ayrı bir dikkat gerektirmektedir. 20 yaşını aşmış her bayanın aylık olarak muayenesini olması gerekmektedir. Elle fark edilen sertlik ya da kalıplaşma gibi durumlar sezildiğinde hemen doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Yaşamınızın sonuna kadar meme kanseri muayenesi düzenli bir şekilde yapılması zorunlu olmakla beraber, çok fazla faydası bulunmaktadır. Genetik geçişli kanserler de özellikle erken teşhis yapıldığı zaman durum çok ciddi boyutlara ulaşarak kontrolden çıkabilmektedir. 40 yaşını aşmış olan bayanların ilk yapması gereken mamografi çekimlerini yaptırıp, doktor kontrolüne girmeleridir. O dakikadan sonra doktorun tavsiye ettiği aralılarla aksatmadan testlerinizi yaptırmaya devam etmelisiniz.

Kadın Sağlığında Temel Kontroller Nelerdir?

Kişinin ilk olarak kendinde farklılık hissetmesi ve bu durumun kötü huylu olduğunu anlaması mükemmel bir adım olacaktır. Özellikle rahim ağzı kanseri yaşam kalitesini alt üst eden ve kesinlikle karşılaşılmak istenmeyen bir hastalıktır. 40 yaşını geçmiş tüm bayanlar risk altındadırlar. Hiper tansiyon rahatsızlıkları, geç menopoz, diyabet, obezite, sorunlu ergenlik ve doğum kontrol hapları kullananlar çok daha fazla tehdit altında bulunmaktadırlar. Yumurtalama olmayan, gebelik yaşamamış kimselerden ileri kanser olma şansları çok daha yüksektir. Küçük yaşlarda cinsel ilişki kurulması, çok eşlilik, sigara kullanmak IADS gibi hastalıklar geçirmiş olanlarda kanser riski taşırlar.

Cinsel yaşantı hayatı başladıktan sonra veya 18 yaşına gelindiğinde artık doktor kontrollerinin başlaması gerekmektedir. Kadın kanserleri denildiğinde rahim ağzı testleri dahil tüm testler çok kaliteli ve özen gösterilerek yapılmalıdır. Smear testleri rahmin ağzındaki hücrelerin ne durumda olduklarını çok net bir şekilde öğrenilmesine yardımcı olur.

Tansiyon dengesi hakkında fikir sahibi olun. Yüksek ya da düşük tansiyon kadın sağlığını tehdit eden unsurların başında gelmektedir. Tansiyonunuzda bir dengesizlik varsa birçok teşhisin yapılmasında büyük önem taşır. Uzman hekim müdahalesi ön teşhis için son derece kritik olacaktır. Önemli olarak belirlenen unsurların bir arada tutulması yapmanız gereken tek hamle, düzenli olarak kontrollerinizi yaptırmak olacaktır. Kadın sağlığı açısından tehlike oluşturan tüm etkenler, sağlık adına tüm problemleri içinde kapsar, her konu çok dikkatli olarak incelenmeli ve özen gösterilmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz