Ana SayfaModaKadın Sağlığı Nedir?

Kadın Sağlığı Nedir?

-

Kadın sağlığı genel olarak bakıldığında ya cinsel ya da üreme sağlığı niteliğinde akıllara gelir. Sağlık genel bakımda hesaplanmalı ve ona göre hareket edilmelidir. Ruh ve beden sağlığı her insan için bir bütün olarak kabul görmelidir, bir taraf eksik kaldığında diğer sorunlardan dolayı tüm beden etkilenmektedir.

Kadın ve erkek hastalıkları sürekli olarak birbirleriyle karıştırılmaktadır. Hastalık adı aynı olsa da fiziksel, bünye, metabolizma, güç ve ruhsal denge gibi etkenler hemen göz ardı edilmekte. Bu nedenle kadınların sağlığı daha fazla arka plana kaymaktadır. Üreme ve kromozom sayılarına kadar değişkenlik rastlanan iki farklı cins, hastalık esnasında nasıl bir tutulabilir? İlk olarak kadınların beden kütlesi olarak daha küçük olmaları alkol ve benzeri zararlı maddelerin kullanımında çok daha hassas hale getirmektedir. Böylelikle erkeklere oranla daha fazla risk altında kalmış olurlar. Temel olarak bakıldığında kadınların çok hassas oluşu tamamen buraya dayanmaktadır.

Kadın Sağlığı Etkileyen Temel Faktörler

Çalıştıkları meslekler, yaşam standartları, ruhsal bozuklukları, bulundukları ortamlar gibi son derece dikkat edilmesi gereken konuların kadınların hastalıklara vermiş oldukları tepkileri belirler. Mutsuz ve sıkıntılı cinsel hayat bir kadın için içinden çıkılmaz bir durumdur. Bu sorun çözülmedikçe kadın agresifleşir ve diğer hiçbir konu hakkında net cevaplar bulamazlar. Diğer taraftan ara vermeden yapılan rutin işler, sağlığı aşırı derece olumsuz yönde etkileyecektir. Farklılık beklentisi, renkli yaşam ve yeni insanlar kadınların farklı pencereler bakmasını tetikler. Genel olarak kurulu olan yenilikçi yapıları, kendini tekrar eden aktivitelerden çabuk sıkılır.

Alışveriş çok sevilse de her gün yapılmak istenmeyecektir. Bu tarz konuları sağlık problemi haline dönüştüren kadın sayısı hiçte azımsanacak miktarda değildir. Çalışmasalar bile ev işleri, çocukların büyümesi, okulları, yemekler ve günlük işlerden zaman artırmak oldukça yıpratıcı bir durumdur. Ya da evde yaşlı bir kimseye bakılması hiçbir şekilde vakit ayırmaya müsaade etmez. Ayrıca gelen yüksek stres anları ve adet gibi durumlar sinirleri iyice gererek hücrelerin zayıflamasına neden olmaktadır.

Kadın Olmak

Dünya genelinde ortalama olarak kadınların ömürleri, erkeklerden daha uzun olarak bilinmektedir. Bu neden kadınların sağlıklarının daha iyi olduğu neticesin algılanmaktadır. Son derece yanlış olan bu bağlantı sayesinde ani ölümler bir kenara atılarak hesaplanmaktadır. Kadınların yaşadıkları sakatlıklar daha uzun sürdüğü için, daha fazla kronik hastalıklarla boğuşurlar. Bu zaman zarfı içinde dinlenerek geçirdikleri ve günlük olarak yaptıkları işlerden uzak kaldıkları için bir nevi terapi gibi gelmektedir. Rutin sağlık kontrolleri aksatıldığında rahatsızlıklar çabuk ilerlemekte ve tedavide gecikmeler olmaktadır. Bu nedenle tüm kontroller ve doktor tavsiyeleri son derece ciddiye alınmalıdır. Uygulamalar, tedaviler, mutlu ortamlar, stressiz hayat koşulları sağlanmadığı sürece kadın sağlığını düzgün bir ölçüde tutmak çok daha zor olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz