Ana SayfaPsikolojiKadın Olmak

Kadın Olmak

-

“Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır”. Bu söz dünyanın her yerinde geçerlidir ve kadınların, bir erkeğin başarısının arkasındaki nihai güç ve destek olduğu söylenir. Cinsiyet adına erkekler ve kadınlar arasında sürekli bir farklılaşma ve ayrımcılık yapılır.

Bir kadın, fiziksel ve zihinsel olarak, bir erkekten daha farklı özelliklere sahiptir. Kadınlık, çocukluk ve ergenlik döneminden sonra genellikle 18 yaşlarında girilen bir dönemdir. Kadınların menstruasyon, gebelik ve emzirme dönemlerinde tamamen bulunmayan üç önemli fizyolojik fonksiyonu vardır. Bu mekanizmaların her biri kadının davranışlarında farklı etkiler oluştururlar.

Kadın OlmakKadınlar, erkeklere nazaran daha paylaşımcı ve duygusaldırlar. İlgilenmeyi ve ilgi görmeye bayılırlar. Karşı karşıya kaldıkları bir sorunun çözümünü arkadaşlarıyla tartışarak çözerler. Erkeklere kıyasla daha duygusal bir zekaya sahiptirler. Fakat diğer taraftan erkekler bağımsız görünürler ve işleri daha da sıkı tutarlar. Ne yazık ki, kadınlar duygusal güçsüzlüklerinden dolayı farklı depresyon tiplerine daha yatkındır.

İletişim becerileri ve duygusal zekanın kadınlarda daha iyi olduğu bulunmuştur. Kadınlar daha çok grup odaklı olma eğilimindedirler.

Hormonsal değişiklikler kadın psikolojisini etkiliyor

Kadınlar hormon dalgalanmalarından büyük ölçüde etkilenebilir. Kadın vücudundaki hormonal değişiklikler daha belirgindir ve yaş ilerledikçe değişime uğrar. Kadın vücudunda üretilen başlıca iki hormon östrojen ve progestrondur. Östrojen, rahmin büyümesine yardımcı olur, bebeği korumak için rahim astarını kuvvetlendirir. Progesteron, östrojenin olumsuz etkilerini dengeleyecek özelliklere sahiptir. Progesteron, esasen gebelik sırasında yumurtanın implantasyonu ve gebelik sürecinin düzgün bir şekilde ilerlemesi için önemlidir. Kadınlar, hormon gelgitlerine çok sık maruz kaldıkları için, hormonlarının etkisi altında olduklarını rahatça söyleyebiliriz.

Kadın Olmak

Kadınlar hem ekonomik faktörler, hem de kadın hakları açısından birçok küresel adaletsizlik ve eşitsizlikle yüz yüzedir. Bu sorunlar nedeniyle kadınlarda pek çok sağlık sorunu ortaya çıkar. Bu nedenle uygun diyet ve bakım kadınların sağlığı açısından önemlidir. Sağlıklı bir diyet, PMS’yi (adet öncesi sendrom) azaltmaya, doğurganlığı artırmaya, hamilelik sürecini kolaylaştırmaya yardımcı olabilir. Enerjiyi artırır, kiloyu korur ve daha iyi bir görünüm kazandırır.

Bir kadın için gebelik planlaması, sağlığının ve bebeğinin durumunun nasıl iyi olabileceği konusunda elinden gelen her şeyi öğrenmek demektir. Ergenliğe eriştiği andan menopoz zamanına dek kadınlar bunları düşünebilir.

Hassas bedenlerin hastalıklara yakalanma olasılığı daha yüksek

Kadın Olmak

Kadınların vücutları daha hassas olduğu için safra taşı, migren, osteoporoz, romatoid artriti ve yüksek tansiyon gibi hastalıklar kadınlarda daha sık görülür. Osteoporozlu kadınların zayıf kemikleri kırılmaya eğilimli olurlar. Omurgadaki osteoporoz kadınlar için ciddi sorunlara neden olabilir. Bu alandaki bir kırık, merdiven çıkarken, nesneleri kaldırmaya çalışırken ya da ileriye doğru bükme gibi günlük faaliyetleri yaparken oluşabilir.

Bağışıklık sistemleri daha zayıf olduğu için kadınların otoimmün hastalıklara yakalanma riskleri de daha yüksektir. Otoimmün hastalıklar vücudun neredeyse her bölgesini etkileyebilir. Otoimmün hastalıklar nüfusun yaklaşık % 8’ini etkilerken, bunların % 78’i kadındır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz