Ana SayfaHastalıklarKadın Kanseri ve Çeşitleri

Kadın Kanseri ve Çeşitleri

-

Kadınlarda kanser olma hızı gün geçtikçe artıyor, işte size tüm kanser çeşitleri ve korunma yolları

Kadınlarda Kanser Çeşitleri

Kadın sağlığı her açıdan oldukça hassas bir konu olarak kabul görmektedir. İş kansere varana kadar bir yola uzanıyorsa durum oldukça tehlikeli demektir. Kanser çeşitleri oldukça fazla ve yayılmaya başlaması durumunda erken teşhis şarttır. Rahim kanseri, rahim ağzı kanseri ve yumurta kanseri en sık karşılaşılan kanser türlerinin başında gelmektedir.

Her ne kadar sağlıklı bir bayan olduğunuzu düşünseniz de kontrollerinizi düzenli olarak yaptırmak büyük önem taşımaktadır. Doktorunuz uygun gördüğü periyotlara uymak, her zaman için kaliteli bir yaşama adım atmak demektir.

Rahim Kanseri

Menopoz sürecine girmiş olan bayanlarda daha çok rastlanılan kanser türüdür. En riskli yaş gurubu olarak 55-60 yaş arası kadınları kapsasa da daha küçük bayanlar da görüle bilinmektedir. Bu kanser türüne yakalanan hastaların ortak noktası olarak kilo, şeker hastalığı veya şeker hastalığına eğilimli olmaları saptanmıştır. Dünya üzerinde yapılan araştırmalar neticesinde ortaya çıkan sonuçlara göre, meme kanserinden sonra kadın sağlığını en çok tehdit eden kanser türü rahim kanseridir.

Yaşam süresinin uzamasıyla birlikte hasta olan insan sayısı gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. Söz konusu hastalıkta 52 yaşından sonra iyice belirginlik göstermeye başlamaktadır.

Rahim Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Bu kanser tipinin en olumlu tarafı çabuk fark edilmesi ve erken tedaviye elverişli olmasıdır. Hastalığa yakalananların 4/3’nün tedaviye erken başlanması sonucunda gayet sağlıklı sonuçlara ulaştığı tespit edilmiştir. Net belirti olarak adet dönemi son bulan kadınların kanamalarının başlaması ve çok kötü kokulu sıvıların bir anda gelmeye başlamasıdır. İleri yaşta bayanların bu belirtileri fark etmeleri durumunda hemen doktorlarına başvurmaları gerekmektedir. Aksi taktirde sonuç günden güne daha kötüye gitmeye devam edecektir. Belirtilerin görüldüğü insanları için hemen teşhis koymak yanlış olacaktır. Meme kanseri geçirmiş hanımlar düzenli olarak ilaçlarını kullanmadıkları zaman bu tarz durumlar tekrar baş göstermektedir. Tüm ultrason kontrolleri tam yapılmalı ve aksatılmamalıdır.

[irp posts=”5856″ name=”Meme Kanseri ve Çözümleri”]

Rahim Ağzı Kanseri

Son yıllarda resmen patlama yapan kadın kanseridir. Dünya üzerinde tespit edilmiş 500 bin rahim ağzı kanseri ve henüz farkında olmayan 1.500.000 Milyon hasta olduğu düşünülmektedir. Diğer kanserler gibi 50 yaş ve üzeri kadınlarda daha sık görülmektedir. Zaman ilerledikçe daha genç bayanlarda görülme oranı artmaya başlamıştır.

Kadınlarda Kanser Tanısı ve Tedavisi

İlk olarak şüpheli durumların netleşmesi adına ultrason yapılır. Kanama ve kötü sıvı tespitleri söz konusuysa biyopsi şart bir hadisedir. Bu adımdan sonra test sonuçlarına göre hareket edilir. Cerrahi müdahale için hastalığın başlaması yeterli olacaktır. Operasyon başladığı anda rahim ve içindeki tüm parçalar çıkartılmak zorundadır. Sonuçların ayrı bir uzmanlık gerektiren patolog bölümünden oradan da Radyoterapi tedavisine yönlendirilmektedir. Kadın sağlığı, başta kanser olmak üzere birçok alanda kendini bilinçlendirmeli ve gerekli testleri yaptırması gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz