Ana SayfaModaKadın Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kadın Bakımı Nasıl Olmalıdır?

-

Kadınlar, güzelliklerine ve bakımlarına oldukça düşkündürler. Vücudunun her yerine bakım yaparlar ve bedenlerindeki her yerin güzel ve sağlıklı görünmesi için uğraşırlar. Bu uğraşları kendilerini güzel hissetmek istemelerinden ziyade öz güvenli hissetmek istemelerinden kaynaklanmalıdır. Yapılan araştırmalara ve gözlemlere göre kendine bakan kadın toplumda daha ön planda olmayı seven, özgüveni yüksek ve daima her ortama uyum sağlayabilen nitelikte olmaktadır. Kendine bakmayan kadın ise bir nevi çökmüş duruma gelmektedir ve toplumda daha sessiz, içine kapanık bir yer edinmektedir.

Kadının hem fiziksel hem de psikolojik yönden kendini değerli hissetmesi hakkıdır ve bunun için küçük bakım seansları da yeterli olacaktır. Ekstra çaba sarf etmeye de gerek yoktur. Yapılan eylemlerden gereksiz olan birkaçını çıkarmak ve bu çıkan eylemler yerine bakım zamanı ayırmak tüm kadınları daha mutlu edecektir.

Kadın bakımı, kendini eksik hissettiği alanlara daha fazla yönelmesi ve geriye kalan alanlar için de yeterli bakımı yapması ile daha iyi sonuç verir. Örneğin; yüzünde çeşitli cilt lekeleri barındıran fakat vücudunun geriye kalan her yeri düzgün olan bir bayan yüzündeki lekelerin giderilmesi için daha çok uğraşmalı ve diğer bölgeler için de günlük rutininde devam etmelidir.

Yüz Tipine Göre Yüz Bakımı

Bayanların bakmak için en çok uğraştığı, türlü maskeler ve kozmetikler denediği yerlerden biri de yüzdür. Yüzün bakımı cilt tipine göre değişmektedir, tüm yüz tipleri için aynı bakım uygulanmaz. Kişiler tüm yüz tiplerine aynı bakımı uyguladıkları zaman deride soyulma ya da bakım yetersizliği gibi sorunlar ile karşılaşabilirler. Karma bir cilde yağlı ciltler için uygulanacak bakım maskeleri ve yöntemi uymayacağı gibi yağlı bir cilde de hassas cilt maskeleri ve bakım yöntemi de uymaz.

Kişi cilt tipini iyi tanımalıdır. Eğer ufak hareketlerde bile soyulan ya da tahriş olan bir cildi varsa hassas cilttir. Bu cilt tipi bakım yağlarını alkolsüz seçmeli ve cildine ağır kimyasallar kullanmamalıdır.

Kadın Bakımı Nasıl Olmalı?Sürekli yağlanan bir cilde sahip olan ve akne çıkarmaya elverişli olan kişilerin cildi yağlı cilttir. Yüzdeki yağ dengesini ayarlayacak ürünler kullanılmalıdır.

Yüzünde yağ eksikliği olan ve sürekli çatlamaya elverişli olan cilt tipi de kuru cilttir. Kuru ciltler için yağlı nemlendiriciler kullanılabilir.

Tüm bu kusurlardan uzak olan cilt modeli de normal cilttir. Normal cilt, bakımı en kolay ciltler arasındadır. Her türlü maske ve kimyasal bu yüz tipine uyar.

Günlük Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Her bayanın sabah kalktığı zamandan akşam yatana kadar geçen dilimde uyguladığı y-ufak tefek bakımlar vardır. Belki farkında olarak belki de olmayarak yapılan günlük bakımların birkaç püf noktası bulunmaktadır.

1)Sabah kalkınca yüz kesinlikle sabun ile yıkanmamalıdır. Özellikle hassas ve kuru cildi soyan sabun sadece el temizliğinde kullanılmalıdır. Yüz, temizleyici jeller ile sabah kalkıldığı zaman yıkanmalıdır.

2) Dişler fırçalandığı halde kalan sarılık geçmiyor ise diş karbonat ya da tarçın ile iyice fırçalanmalıdır. Bu sayede bembeyaz dişlere gün boyu sahip olunabilir.

3) Saçlar ya taranmalı ya da şekil verici bir alet yardımı ile şekle sokulmalıdır.

4) Tırnaklar düzenli bir şekilde törpülenmelidir.

5) Gece uyumadan önce kirpik ve kaşlara badem yağı sürülebilir. Badem yağı olmayanlar için zeytinyağı da aynı işi görür. Bu yöntem kirpik uzatır ve kaş dolgunlaştırır.

6) İki ayda bir saçların kırıkları aldırılmalıdır.

7) Dudakların dolgun gözükmesini isteyen kişiler nane yağı ya da tarçın yağı edinebilirler. Bu iki yağdan biri dudak nemlendiricisine dökülerek dudaklara sürüldüğü zaman dudaklar daha dolgun gözükür. Günlük bakım önerisidir fakat tekrarlanmalıdır. Çünkü ömrü bir saattir.

Bu bakım önerileri ile bayanlar oldukça güzel bir görünüme sahip olabilirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz