Ana SayfaHastalıklarKabakulak Hastalığı Nedir?

Kabakulak Hastalığı Nedir?

-

Kabakulak hastalığı her yaştan bireyde görülür. Ergen erkek çocuklarında çok görülen rahatsızlık için mutlaka koruyucu aşı olmak gerekir. Aşının herhangi bir olumsuz etkisi yoktur. Kabakulak bulaşıcı bir hastalık olup mutlaka korunmak gerekir. Aşı olmayan herkeste görülebilir. Hem kız hem de erkeklerde görülür. Çocukluk dönemi hastalığı olarak bilinen rahatsızlık bu rahatsızlığı geçirmeyen herkeste her yaşta görülebilir.

Kabakulak Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Kabakulak hastalığı solunum yolu ile bulaşan bir hastalıktır. Hapşurma, tıksırma ve aksırma ile hastalık bir başkasına bulaşır. Kabakulak olan kişinin ağız, burun ve organ teması ile hastalık bulaşıcı hale gelir. Öpüşme, yiyecek paylaşımı hastalığın yayılmasını hızlandırır.

Kabakulak Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Hafif gribal belirtiler yaşanır. Kulak ve yanak altında şişlikler görülür. Çiğneme sırasında ağrılar yaşanır. Ateşlenme, bel ağrısı, erkeklerde testis iltihabı görülür. Ekşi gıda tüketirken ağrılar ve sancılar artar.

Kabakulak Hastalığı Teşhis ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kabakulak hastalığı virüs tabanlı bir rahatsızlıktır. Bu yüzden antibiyotik tedavisi işe yaramaz. Ağrı kesici ve ateş düşürücüler kullanılır. Hasta sıvı gıda alımını arttırıp iyi dinlenmelidir. Sığır kuyruğuna bastırılmış buz tedavisi uygulanabilir. Kuşkonmaz tohumu ile yemen tohumu karıştırılıp hamur haline getirilip bölgeye uygulanır. Zencefil ve su hamur haline getirilip bölgeye sürülür. Tespih ağacı ve zerdeçal karışımı kabakulak tedavisinde çok faydalı bitkilerdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz