Ana SayfaBeslenmeKabak Çekirdeğinin Faydaları

Kabak Çekirdeğinin Faydaları

-

Kabak çekirdeği lezzetlidir, ancak sağlığa pek çok yararı olduğu da gözden kaçırılmamalıdır. Kabak çekirdeğinin faydaları arasında, metabolizmayı güçlendirmesi, kalp sağlığını iyileştirmesi, modunuzu yükseltmesi, uykuya dalmayı kolaylaştırması, kanseri önlemesi, böbrek taşını yok etmesi, iltihapları azaltması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi gibi birçok özelliği yer alıyor. Tüm dünyada popüler bir atıştırmalık olan kabak çekirdeği, Aztekler zamanından beri mutfak kültürlerinin bir parçasıdır.

Besin Değerleri

Kabak çekirdeği, etkileyici miktarda;

  • manganez,
  • triptofan,
  • magnezyum,
  • bakır,
  • fosfor,
  • çinko,
  • demir ve protein içerir.

Kabak Çekirdeğinin Sağlığa Yararları

Kabak çekirdeğinin sağlığa yararları

1.Kansere Karşı Korur

Kanser, insanlığı etkileyen en ciddi sağlık sorunlarından biridir. Dolayısıyla hemen hepimiz, bu korkunç hastalığın ortaya çıkma riskini düşürmenin yollarını arıyoruz. Kabak çekirdeği, kanser karşıtı bileşenler içerir. İçerdiği antioksidanlar, kanseri de içeren birçok sağlık sorununa neden olabilecek serbest radikallere karşı korur.

2. Prostat Sağlığı

Kabak çekirdeği, idrar söktürücü özelliktedir ve büyümüş bir prostatın belirtilerinin hafifletilmesine yardımcı olur.

3. Böbrek Taşı

Kabak çekirdeği, idrar söktürücü özelliği ve antioksidan özelliği ile vücuttaki toksinlerin azalmasına yardımcı olur. Ayrıca dolaşımın hızlanmasına yardımcı olurlar ve böbreklerin sağlığını korur. Vücuttaki toksinlerin atılmasına ve böbrek taşının daha kolay dökülmesine yardımcı olur.

4. Metabolizmayı Güçlendirir

Tüm sistemler verimli ve sağlıklı çalıştığı zaman vücudumuz da en iyi şekilde çalışır. Kabak çekirdeğinin içerdiği aminoasitler ve proteinler; daha zinde hissetmenize ve metabolizmanın güçlenmesine yardımcı olur.

5. İyi Bir Protein Kaynağıdır

Her bir kabak çekirdeğinin %30’u proteindir. 1 bardak kabak çekirdeği, yaklaşık 12 gr protein içermektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz