Ana SayfaHastalıklarJinjivit Nedir?

Jinjivit Nedir?

-

Halk arasında bilinen ismiyle diş eti iltihabı olan jinjivit, dişleri çevreleyen dokuların zarar görmesi demektir. Diş eti ve diş kemikleri bu durumda enfeksiyona yakalanır. Bu hastalığa Periodontal hastalık ismi verilir. Diş eti iltihabı iki çeşit derecede incelenmektedir. Bu derecelerden biri jinjivit, diğeri ise periodontitis  olarak isimlendirilir.

Jinjivit aşamasında diş eti iltihabı sadece diş eti dokularına zarar veren, şiddeti hafif olan iltihaptır. Ancak diğer bir aşama olan periodontis aşamasında iltihap diş etlerinden diş kemiklerine ve onları destekleyen dokulara kadar ulaşmış demektir. Periodontitis aşaması, jinjivit aşamasına göre çok daha şiddetlidir. Jinjivit dişler kendisini dişler fırçalandığı kızarmış ve şişmiş diş etleri ile göstermektedir. Genel olarak ağrı vermediğinden dolayı hastalar bu konuda tedavi almak istemezler.

Jinjivit Nasıl Oluşur?

Ağız düzenli olarak plaka adı verilen ve bakteri taşıyan, şeffaf ve yapışkan bir madde üretir. Plakaların içerisinde bulunan bakteriler, diş etlerine zarar veren, onların tahriş olmasına ve çürümesine yol açan zehirler ve toksinler üretirler. Eğer kişiler dişlerini günlük iyi bir şekilde temizlemez ve diş etleri üzerinde bulunan plakaları tamamıyla diş etleri üzerinden temizlemezlerse bu plakalar diş eti içerisine yayılır ve dişi destekleyen dokulara zarar vermeye başlar. Zamanla dişe bağlı olan kemik zarar görmeye başlar. Zamanla plakalar sertleşmeye başlarlar. Diş tartarı adı verilen maddelere dönüşmeye başlarlar. Bu maddelerin diş doktorları ya da diş teknisyenleri tarafından alınması gerekmektedir.

Jinjivit Oluşumunu Etkileyen Faktörler

Jinjivit oluşumunu etkileyen birçok faktör vardır. Kişiler genel olarak dişlerini iyi bir şekilde temizlemiyorlarsa plakalar içeri yayılır ve dokular zarar görür. En sık görülen nedenler arasında bu vardır. Kişiler sigara içiyor, tütün çiğniyorsa, ailede diş eti hastalığına sahip birileri varsa jinjivit oluşumu muhtemeldir. Yine dişlere zarar verdiği bilinen yiyeceklerin fazlaca tüketilmesi jinjivite neden olan plakalar artar ve bu süreç hızlanır. Dişlere yapışan yiyeceklerin fazlaca tüketilmesi ve sonrasında dişlerin temizlenmemesi de aynı şekilde bu hastalığa ol açmaktadır.

Hangi Hastalıklar Jinjivit Oluşturur?

Vücudun enfeksiyonlar ile, bakteriler ile savaşmasını önleyen bir takım hastalıklar mevcuttur. Eğer kişilerde bu hastalıklardan herhangi biri mevcutsa bu onların bakteriler ile savaşmasını zorlaştıran etkenlerdendir. Bu hastalıklar; AIDS, kontrol altında olmayan şeker hastalığı, lösemi, yüksek stres seviyesi, besinsel açıdan yetersizlik yani zayıf bağışıklık sistemi.  Kişiler besinsel anlamda yetersiz beslenme gösteriyorlarsa bu gibi durumlarla savaşma olanakları iyice düşeceği için bu süreç hızlanacaktır.

Jinjivit Belirtileri Nelerdir?

Jinjivit hastalığının bir takım belirtileri mevcuttur. Ancak hastalık çok hafif düzeyde seyrediyorsa bunları fark  etmeniz olanaksızdır. Diş etlerinin sağlık olup olmadığını anlamanın birçok yolu vardır. Görünüşleri itibariyle diş etleri sağlıklı olup olmadı anlaşılabilir. Sağlıklı diş etleri genellikle pembe renkte ve sıkıdırlar. Dişleri olması gerektiği gibi sarar ve kolay kolay kanamazlar. Kişilerde  diş eti iltihabı mevcut ise birkaç belirti ile bunu anlamaları mümkündür. Kırmızı renkte ve şişkinlik gösteren diş etleri, diş fırçalama ve diş ipi kullanma sırasında meydana gelen kanamalar jinjivit aşamasında olan diş eti iltihabı belirtileri arasında yer almaktadır.

Kişilerin periodontitis seviyesinde olan diş eti iltihabının belirtilerini görmesi daha kolaydır. İltihap iyice ilerlemiş ve diş etlerine şiddetli zarar vermiştir. Dişten uzaklaşan, çekilen diş etleri, sürekli meydana gelen nefes kokusu ve kokunun bir türlü gitmemesi, iltihap akıntıları,  sert maddeler ısırıldığında dişlerin oturuş şekillerinin değişmesi, dişlerin sallanması gibi durumlar ilerlemiş diş eti iltihabı belirtileri arasında yer almaktadır.

Jinjivit Tedavi Yöntemleri

Diş eti iltihabı hafif bir şekilde oluşum göstermiş ve ilerleme göstermemişse dişleri günlük düzenli ve iyi bir şekilde temizlemek bu durumdan kurtulmak için yeterli olacaktır. Diş ipi kullanımı ve diş fırçalama aşaması jinjivit aşamasında olan iltihap için yeterli olacaktır. Ancak dişçi tarafından diş etleri temizlenerek de bu durumdan kurtulmak mümkün.

Kişilerde periodontitis seviyesinde iltihap görülüyor ve ilerleme gösteriyorsa bu durumda dişçiye başvurmak gerekmektedir. Dişçiler kök planlama ve ölçümleme ismi verilen yöntemler ile diş etlerini bu plakalardan temizleyerek bu iltihaptan kurtulmanıza yardımcı olur. Genel olarak bu seviye olan iltihaptan kurtulmak için temizleme işlemi sonrasında antibiyotik kullanımı gerekmektedir. Eğer bu seviyeden çok daha fazla ilerleme görülüyorsa, bu durumda ameliyat gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz