Ana SayfaEstetikJinekomasti Estetik Uygulaması

Jinekomasti Estetik Uygulaması

-

Erkek hastaların en büyük problemlerinden biri olan jinekomasti, erkeklerde kadın tipinde meme dokusu oluşmasını ifade etmektedir. Erkeklerin göğüslerinin kadınsı bir hal alması sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Pek çok nedeni olabilmekle birlikte bazı ilaçların etkisi ile hormonsal dengesizlikler sonucu oluşabilir. Erkek göğüs küçültme işlemi de çok az ağrılı olarak gerçekleşebilmektedir. Karaciğer rahatsızlıkları, uyuşturucu kullanımı, siroz, kanser türlerinde de bu durum meydana gelebilir. En sık olarak genetik ve yapısal nedenlerle, altta yatan neden olmaksızın hastalık ortaya çıkabilir. Erkeklerin özgüvenini yıkan bu durum küçük bir estetik operasyonla hemen çözülebilir. Aniden çok kilo kaybetmek de meme dokusunda büyümeye neden olabilmektedir. Hastalar kilo verdikleri zaman durumun düzeleceğini düşünse de aksine memeler daha büyük ve belirgin hale gelmektedir.

Hangi Yaş Gruplarında Meydana Gelmektedir? 

Hormonal değişikliklere bağlı olarak, ergenlik döneminde ya da daha büyük erkeklerde meydana gelmektedir. Bu durum fizyolojik jinekomasti olarak da adlandırılmaktadır. Erkek çocukların %90’lık kısmında bu durum kendiliğinden, bir yıl içinde geçmektedir. Büyüklerde bu durumun nedeni yoktur. İdiopatik, ailesel olarak meydana gelebilir. Jinekomasti fiyatları da normal tutarlarda karşımıza çıkmaktadır. Bu hastalığın geçmemesi, sık olarak kilo alıp verme gibi durumlarda gözükmektedir. Jinekomasti altında hastalık yattığında bu hastalığın belirtileri görülebilmektedir.

Jinekomasti Neden Meydana Gelir?

Akciğer kanseri, siroz, akciğer hastalıkları, hepatit, çeşitli organların kanseri, testisten kaynaklanan hastalıklar, tiroid bezi sorunları, uyuşturucu madde kullanımları, kilo almak, kas yapmak için steroid gibi malzemeleri kullanmak, ilaç kullanmak da bu sebepler arasında yer almaktadır. Belirgin bir sebep olmasa da kendiliğinden meydana gelebilmektedir. Erkek göğsü neden büyür diyenler için hormonal değişimler sonucunda meydana geleciğini söylemeliyiz. Estetik operasyonu öncesinde ne tür jinekomasti olduğu ortaya çıkarılmaktadır. Bu şekilde kitlenin yağ dokusu mu, kas dokusu mu olduğu net olarak anlaşılabilmektedir.

Jinekomasti Türleri ve Özellikleri

Glandüler, mikst, lipomatöz yalancı jinekomasti türlerinde 3 çeşidi bulunmaktadır. Glandüler tipte gerçekten kadınsı dokuda artış yaşanmakta, lipomatöz de yağ dokusu artışı bulunmaktadır. Erkek göğsü büyüme tedavisi için öncelikle sorunun kaynağına inmek ardından ameliyatla operasyonu bitirmek gerekmektedir. Mikst karışık türde ise hem meme dokusu hem de yağ dokusu görülmektedir. Hangi yapının hastalarda mevcut olduğu anlaşıldıktan sonra estetik operasyon sürecine girilmesi gerekmektedir.

Jinekomasti Ameliyatında Anestezi Şekilleri

Ameliyat sedasyon anestezi ya da genel anestezi altında yapılabilmektedir. Liposuction yani yağ alma gerçekleşecek ise sedasyon anestezi yeterli olacaktır. Hastalar ameliyattan hemen sonra evine dönebilir. Hastalar sedasyon anestezisinde uyumakta, ağrı hissetmemekte, kendi solunumunu yapabilmektedir. Ameliyat bitiminde hastalar hemen uyanabilmektedir. Açık cerrahi durumunda ise hastalara genel anestezi uygulanmakta, hastalar bir gece hastanede kalmak zorunda kalmaktadır. Erkeklerde göğüs ucu büyümesinin nedenlerinden biri de hormonların fazla salgılanmasıdır. Erkek göğsü üzerindeki kahverengi kısmı koruyarak küçük kanüllerle deliklerden içeri girerek meme ve yağ dokusunu almak da mümkün olmaktadır. Bu şekilde homojen olarak dışarıya alınabilmesi mümkün olmaktadır.

Ameliyat Sonrasında İyileşme Süreci ve Fizyolojik Değişimler

Deride sarkma meydana gelse bile durum tedavi edilebilmekte, ilk günden itibaren deride küçülme meydana gelebilmektedir. 1 ay sonra ise sarkık memeler bile tamamen düzelebilmektedir. Jinekomasti ameliyatından sonra ağrı hiç olmamaktadır. Jinekomasti ameliyatı sonrasında etkiler kendini göstermeye başlamaktadır. Ameliyattan bir ay sonrasında üst çıkarıldığında ise ameliyat geçirildiği belli olmamaktadır. Bu süreçte sadece ameliyat olanın hissedebileceği şişlik meydana gelmektedir. Dışarıdan görülmeyen bu şişlikler ameliyat sonrasında ki süreçte zamanla kaybolabilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz