Ana SayfaHastalıklarJala Neti Tekniği ile Burun Temizliğinin 15 Faydası

Jala Neti Tekniği ile Burun Temizliğinin 15 Faydası

-

Öncelikle jala neti nedir ondan bahsedelim. Jala neti, “suyla temizlik” anlamına gelir ve eski bir Hint tekniğidir. Batı Kültüründe, diş fırçası gibi tam manasıyla yaygın olarak kullanılmasa da, Hindistan ve Güney Doğu Asya’da yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Hindistan’da her sabah rutin olarak kullanılan bu yöntem, gün sonunda tekrarlanır.

Burundaki tıkanıklıkları ve sümüksü tabakayı temizlemekte kullanılan bu teknik, soğuk algınlığının iyileşme hızını yaklaşık 4 kat arttırır.

Jala Neti Tekniği Nasıl Uygulanır?

Bu teknik, tuzlu suyu (Himalaya tuzu önerilmektedir) burnun bir deliğinden hafif kafa yan yatırılarak dökülüp, diğer deliğinden boşalması sağlanarak uygulanır. Bu esnada ağız açık tutulmalıdır ki, su geniz bölgesine kaçmasın. Jala neti yöntemi ile, burunda biriken ve çoğu zaman mukus tabakasına yapışan kirler temizlenmiş olur.

Jala Neti Tekniğinin Faydaları

1-) Burunda biriken kirler temizlenir ve bakteri oluşumunun önüne geçilir.

2-) Sinüs boşlukları açılır. Bu da, saman nezlesi, alerji, sinüzit, boğaz ağrısı, öksürük sonrası nazal akıntı, bademcikler ve lenf bezleri iltihabı gibi diğer üst solunum yolu şikayetlerinin azalmasını sağlar. Ayrıca, burun deliklerinin temizlenmesi ile ağızdan nefes alma durumu azalır. Böylelikle, astım ve bronşit gibi hastalıklara karşı da etkili olur.

3-) Beynin rahatlamasını sağlayarak, baş ağrısı, migren, epilepsi, öfke nöbetleri, histeri, depresyon ve genel zihinsel gerginliklerin azalmasını sağlar.

4-) Bu teknik aynı zamanda gözyaşı kanallarını da temizleyerek, göz sağlığına katkıda bulunur.

5-) Tinnutus (kulak çınlaması) ve orta kulak iltihabına karşı etkili bir yöntemdir.

6-) Koku kaybını engeller. Koku ile ilgili sinirlerin hassasiyetinin arttırılmasını sağlayarak, tat alma duygusunu destekler ve sindirime yardımcı olur.

7-) Epifiz ve hipofiz bezleri üzerinde etkilidir ve böylece duygu durumunda iyileşme sağlar.

😎 Ajna çakrasının açılmasına yardımcı olur.

9-) Konsantrasyonu arttırır ve zihnin daha sağlıklı çalışmasını destekler.

10-) Ağız solunumu eğilimini azaltan jala neti tekniği, sigara bağımlılığından kurtulmaya yardımcı olur.

11-) Baş ve migren ağrılarının giderilmesinde oldukça etkilidir.

Burun tıkanıklıklarını gidermek için oldukça etkili olan bu tekniğin uygulanış biçimini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz