Ana SayfaUzmanlarİyi Bir Gece Uykusu İçin 10 Öneri

İyi Bir Gece Uykusu İçin 10 Öneri

-

Günümüzde en sık karşılaşılan problemlerden biri de uyku problemleri. Stres, beslenme alışkanlıkları, yoğun iş temposu, elektronik cihazlar gibi pek çok şey uyku problemlerine neden olabiliyor. Yaşadığınız uyku problemleri için bir uzmana başvurmanız en iyisi olacaktır. Kaliteli bir uyku için bazı hususlara dikkat edilmelidir.Peki iyi bir uyku için ne yapmalı ve iyi bir uyku için yapılması gerekenler nelerdir? Bunun için aşağıdaki tavsiyeleri dikkatle okuyabilirsiniz.

1-) Bir Programa Bağlı Kalın
Çocuklara, anne-babalar uyumaları için belli bir saat koyarlar ama kendileri uyumak için bir saat belirlemezler. Sabahları yorgun ve uykusuz kalkmamak için her akşam aynı saatte uyuma alışkanlığını kazanmalısınız. Her akşam aynı saatte uyuyup, sabahları aynı saatte kalkmak vücudun biyolojik saati için önemlidir.

2-) Gündüz Uyumaktan Sakının
Gündüzleri uzun süreli uyumak, gece uykusunu olumsuz şekilde etkileyecektir. Gündüz saatlerinde 20 dakikayı geçmeyecek şekerlemeler ise gece 3-4 saat uykuyla eştir. Ama 20 dakikayı geçirmemek gerekir.

3-) Düzenli Olarak Egzersiz Yapın
Yapılan birçok araştırmanın sonucuna göre, her gün yarım saatlik egzersiz yapmak sağlıklı bir uyku için yararlıdır. Dikkat edilmesi gereken ise, egzersizin uyumadan hemen önce değil, sabah veya öğleden sonraki saatlerde yapılmasıdır.

4-) Sıcak Bir Duş Alın
Uyumadan yarım saat önce alınan sıcak bir duş, gerilen kasları gevşetecek ve uyumayı kolaylaştıracaktır.

5-) Yatmadan 3 Saat Önce Yemeyi Kesin
Yatmadan önce yenilen yiyecekler, reflüye ve uykunun bölünmesine neden olabilir. Bu sebeple yatmadan 2-3 saat önce yeme içmeyi kesmek gerekir.

6-) Kafeinden Kaçının
Uyumadan yaklaşık 5-6 saat önce kafein tüketimi bırakılmalıdır. Kafein, uyanık kalmaya neden olur ve uyumayı zorlaştırır. Ayrıca, uykusuzluk için bitki çayı da kullanabilirsiniz. Papatya ve sarı kantaron çayları, sakinleştirici ve kasları rahatlatıcı bir etkiye sahiptir ve uykusuzluğa karşı en çok kullanılan bitki çaylarıdır. Uykusuzluğa iyi gelen bitkiler de, iyi bir uyku için yardımcı olacaktır. En çok bilinen bitki ise kediotudur.

7-) Kitap Okuyun
Yatmadan önce kitap okumak, uykuya dalmayı kolaylaştırır.

8 -) Serin Bir Odada Uyuyun
Yatak odasının ideal sıcaklığı, 17-18 derece civarıdır. Daha sıcak ve daha soğuk bir odada uykuya dalmak zorlaşır.

9-) Sessiz Bir Ortam Oluşturun
Uyumadan önce hafif müzik dinlemek uyumaya yardımcı olurken, gürültülü müzikler uyumayı zorlaştırabilir. Uykudan önce televizyon, bilgisayar ve cep telefonundan uzak durmak gerekir. Bu elektronik cihazların yaydığı ultraviyole ışınlar uyumayı zorlaştırır.

10-) Elektronik Cihazlardan Uzak Durun
Özellikle cep telefonu yatak odasında bulundurulmamalıdır. Bu hem genel sağlık için, hem de uyku sağlığı için büyük önem taşır. Ayrıca yatak odasında televizyon bulundurmak, uyku sağlığına olumsuz bir etkide bulunur.

Bütün bunların dışında, iyi uyumak için dua okumak da birçok insanın yarar gördüğü bir yöntemdir. Uyku duası, maneviyata önem verenlere mutlaka yardımcı olacaktır. Umarım bu makalemiz kafanızdaki “iyi uyuyabilmek için ne yapmalı” sorusuna bir nebze olsun cevap olmuştur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz