Ana SayfaModaİyi Bir Evcil Hayvan Sahibi Nasıl Olunur?

İyi Bir Evcil Hayvan Sahibi Nasıl Olunur?

Evcil hayvanınıza yeterli ilgiyi gösteriyor musunuz?

-

Bu yazı, bakılacak herhangi bir evcil hayvanın basit gereklilikleri ile ilgili çok genel bir rehberdir.

Hepimiz hayvanları seviyoruz. Ama yeteri kadar onlarla ilgileniyor muyuz? Evcil hayvanlarınıza her zaman iyi davranın ve onlara özen gösterin. Ve evcil hayvanınız hasta görünüyorsa veya herhangi bir şekilde endişe duyuyorsanız bir veterinerle görüşün. Her zaman evcil hayvanınıza çok sevgi vermeyi unutmayın ve herhangi bir sorunuz varsa, yerel veterinerinize danışın.
#Onlara Doğru Yiyecek ve Taze Su Verin 
Hayatta kalmak için herhangi bir canlının suya ihtiyacı vardır. Sağlıklı içme alışkanlıklarını sağlamak için su taze, temiz, saf ve günlük olarak değiştirilmelidir. Suyu temiz tutmak için en az iki kez değiştirmek en iyisidir.
#Evcil Hayvanınıza Doğru Beslenme Programı Uygulayın 
Hayvanınızın daha önce sahip olduğu bir kişi varsa aynı diyette kalmasına dikkat edin. Diyetlerini, sahibi size uygun şekilde değiştirmeyi tercih ederseniz, bunu yavaşça ayarlayınız. Evcil hayvanınıza her zaman doğru miktarda yiyecek verin. Köpek yavruları için ve daha yaşlı köpekler için özel yiyecekler alınmalı. Hayvanlara yaşa göre farklı diyetler uygulamak gerekir. Yavru köpekler, yaşlı köpeklere göre farklı köpek maması türlerine ihtiyaç duyacaklar. Evcil yavru kuşunuz varsa o da aynı şekilde yetişkin kuşa göre farklı yemlere ihtiyaç duyacaktır.
#Evcil Hayvanınızın Yuvasını Sık Sık Temizleyin
Bu tabi ki sahip olduğunuz evcil hayvana bağlı olmalıdır. Tipik olarak bir hayvanın habitatı temiz olmalı, bu yüzden hayvan için iyi bir yaşam ortamı olmalı. Eğer kuşunuz varsa, mümkünse kafesi en az haftada bir kez temizleyin. Eğer iyi bir yaşam alanı yoksa, hayvan hastalanır, mutsuz olur ve hatta daha agresif veya antisosyal olabilir.
#Evcil Hayvanınızla Sosyalleşin 
Günümüzde evcil hayvanlar çoğunlukla arkadaşlık amaçlıdır, bu yüzden köpeğinize ilgili davranın. Oyun oynamasına izin verin. Ve tabi bir hayvanı dışarı çıkarırken çok fazla tehlike olduğu için dikkatli olun.
evcilhayvan
#Evcil Hayvanınızın Sağlıklı Olduğundan Emin Olun 
Hastalık belirtilerini kontrol edin, çünkü maalesef bazen çok geç olana kadar fark etmiyorsunuz. Evcil hayvanınızda iştah veya davranış değişiklikleri, farklı koku, kanama veya rahatsızlık olup olmadığını kontrol edin.
#Evcil Hayvanınızın Güvenilir Bir Yerden Geldiğine Emin Olun 
Yaşamlarını kurtarmak için, evcil hayvan dükkanı yerine bir barınaktan evcil hayvan sahiplenmek daha iyidir. Bir yetiştiriciden evcil hayvan almak istiyorsanız, işlerinde deneyimli olduklarından emin olun. Herhangi bir yerde bir evcil hayvan kabul ederken, sağlıklı olduğundan emin olun, bu büyük ölçüde yardımcı olacaktır.
#Araştırmanızı Önceden Yapın 
Güvenilir web sitelerinden, kitaplardan veya veteriner hekimlerden ne aradığınızı bilmek önemlidir. Bilgilerinizin doğru olduğundan emin olun ve her tercihte artıları ve eksileri bulmayı unutmayın. Aksi halde, evcil hayvanınızın sağlığını ve mutluluğunu korumak son derece zor olur!
#Evcil Hayvanınızı Temiz Tutun
Çamurda kalmış veya başka bir şekilde kirlenmiş bir köpeğiniz varsa, uygun şampuanı alın ve o küveti doldurun!
Hayvanların aşırı sıcaklarda hassas olabileceğinin farkında olun, bu yüzden suyu önce elinizle kontrol edin. Eğer sizin için çok sıcak ya da çok soğuk ise, o zaman hayvan için de aynı şey olacaktır.
#Sorumlu Olmak
Dışarı çıkarabileceğiniz bir evcil hayvanınız varsa, iletişim bilgilerinizin olduğu, evcil hayvanınızın adının yer aldığı, herhangi bir özel ihtiyaç durumu için tasmasına bunları yazın.
#Evcil Hayvanını Eğitmek 
Kimse masanın üstünden atlayan bir kedi, havlamayı durdurmayan bir köpek istemiyor. Bir sürü garip evcil hayvan davranışı basitçe can sıkıntısından kaynaklanır, bu yüzden biraz ilgilenin.
Köpeğinizle bir itaat dersi yapın ya da evcil hayvanınızın yapması için dilediğiniz başka bir şey öğrenin! Bu şey gerçekçi ve çok zor fakat zorlayıcı veya tehlikeli şekilde asla yapmayın. Yanlış bir şey yaptığı için evcil hayvanınıza asla bağırmayın ve hiçbir şekilde hayvana vurmayın.
#Evcil Hayvanınızı Aşırı Beslemeyin 
Bir evcil hayvanın aşırı beslenmesi obeziteye neden olan yaygın bir sorundur. Bir hayvanın çok fazla kilosu varsa, diyabet, kalp hastalığı, yüksek tansiyon ve benzeri hastalıklara karşı riski daha fazladır. Tabi ki biraz yağa ihtiyacı olduğu için beslenmeyi çok fazla kısıtlamamalısınız. Bunu evcil hayvanınızın sağlıklı bir evcil hayvan olabilmesi için sınırladığınızdan emin olun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz