Ana SayfaBeslenmeİştahı Kesen Besinler Nelerdir?

İştahı Kesen Besinler Nelerdir?

-

İştah kesmek için yapılan diyetler, pahalı ilaçlar, çeşitli kremler ve aç kalarak zayıflama yöntemleri deneniyor. Ancak iştah kesici ve tok tutan besinler tüketildiğinde, aç kalmadan daha az besin tüketmek mümkün oluyor. Tok tutan ve iştahı azaltan besinlerin arasında meyveler veya sebzeler yer alıyor. Bu meyve ve sebzeler düşük kaloriye ve hiç yağa sahip olmadığı için de yağ yakımını hızlandırmaya yardımcı oluyor.

İştah Azaltan Yiyecekler Nelerdir?

İştah azaltan ve tok tutan yiyeceklerin başında, elma yer alıyor. Elma, hem içerdiği lif bakımından yoğun olması nedeniyle, hem de pektin adlı madde içerdiğinden dolayı tok tutucu bir değere sahip oluyor. Tok tuttuğu için de, iştahı azaltarak öğünlerin ağır olmasını engelliyor. Ayrıca diyet yapan kişilere genellikle ara öğün olarak önerilse de, tokluk hissi verdiği için tam bir öğün olarak da sayılabilir. Kanda bulunan glikoz miktarının da dengelenmesini sağladığı için, spor faaliyetlerinde de önemli bir yere sahiptir.

Salatayla Tokluk Hissi

Bir diğer, tok tutan ve iştah azaltan besinlerin arasında salatalar yer alıyor. Yeşil yapraklı besinler, hem düşük kalorili hem de tok tutan özellikleriyle de zayıflamaya yardımcı oluyor. Salata da kullanılan her malzeme, iştah azaltıcı nitelik taşıyor ve tokluk hissi vererek fazla kalorilerin yakılmasına da yardımcı oluyor. Ayrıca yulaf ezmesi de, içerdiği yoğun lif ve zengin besin içeriğiyle tokluk hissi vererek, iştahı oldukça azaltıyor. Ayrıca sindiriminin yavaş olmasından ve karbonhidrat sayıldığından dolayı da uzun süre tokluk hissi sağlar.

Yeşil Çayın Tokluğa Etkisi

Yeşil çay ara öğünlerin uzun tutulduğu diyet listelerinde önemli bir yer kaplıyor. Uzun öğünler yerine yeşil çay tüketmek, açlığı bastırmaya da yardımcı oluyor. Sindirim ve bağırsak sisteminin de aktif halde çalışmasına yardımcı oluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz