Ana SayfaBebeğe Hazırlıkİsmine Karar Verdiniz Mi?

İsmine Karar Verdiniz Mi?

-

Hamile olduğunuzu öğrenir öğrenmez etrafınızdakiler ihtiyacınız var mı diye sormadan tavsiyelerde bulunmaya başlarlar. Onu yap/ bunu yapma, şuna dikkat et… Kimileri gerçekten işinize yarayacak tavsiyeler olabilir, ama bir çoğu ‘artık bu çağda buna inanıp uygulayan var mı’ diye düşündürtecek kadar saçma önerilerdir. Bu kulaklar ‘hamileyken saçını kestirme çocuğun ömrü kısa olur’ tavsiyesini bile duydu. Peki canım tırnaklarımızı da kesmeyelim maazallah çocuğun gelişimi etkilenir (!) Tavsiyeler sadece hemcinslerinizden de gelmez üstelik. Erkekler de eşlerinden ya da yakın arkadaşlarından öğrendiklerini sizinle paylaşmadan duramazlar.

bebek ismi seçmek

Hiç tereddütsüz tavsiye verilen ve yorum yapılan konulardan biri isim seçimidir. ‘İsmine karar verdiniz mi?’ Kazara ‘Evet karar verdik.’ deyip seçtiğiniz ismi paylaşırsanız bir birinden şahane yorumlar ile karşılaşırsınız. ‘Ay lisede o isimde biri vardı hiç sevmezdim. Çok gıcıktı.’ ‘O isimde tanıdıklarımın hepsi kilolu. Bence ismin etkisi olabilir.’ ‘Çok güzel ve popüler bir isim. Geçen yıl doğum yapan kuzenim ve bir arkadaşım da aynı ismi seçmişlerdi. Bundan 7 yıl sonra bir sınıfta 5 tane bu isimli çocuk olacak.’ ‘Aaa! Eski bir isim neden onu seçtiniz?’ ve daha niceleri. Eğer gelen soruyu ‘Daha karar vermedik.’ diye yanıtladıysanız yine kurtulamazsınız. Karşınızdaki siz sormamış olsanız da en beğendiği kız ve erkek isimlerini, ismin kişilik üzerinde etkileri konusunda ne düşündüğünü uzun uzun anlatabilir. Elbette her kişinin fikrine önem verdiği yakınları vardır ve istiyorsa onların tavsiyelerini alabilir. Beni rahatsız eden hiç sorulmamışken üzerine vazife gibi bu konuda çekinmeden yorum yapanlar.

bebek ismi seçmek

Bu gibi yorumlara maruz kalmamak için ‘Karar verdik ama doğumuna kadar paylaşmıyoruz’ demeyi seçtim. Kimin ne dediğini çok önemsediğimden değil ya da seçtiğimiz isim başkasında olmasın, aman sadece benim çocuğumda olsun diye de değil. Sadece bu çok gereksiz konuşmaları yapmak istemediğimden böyle bir karar verdim. Ama kaçabildim mi? ‘Hayır’ Bir sürü yorum dinledim. Finali bir arkadaşımızın çocuğunun doğum gününde karşılaştığım bir teyze yaptı. Oğlum 6 aylıktı. İsmini sordu, söyledim. ‘Ay öyle demeyin çocuğa, çok yaramaz olur. Gençler hep böyle isimler koyuyorlar çocuklar sonra yaramaz oluyor. Demeyin öyle kızım, demeyin.’ dedi. Peki daha önce hiç görmediğim ve muhtemelen hiç görmeyeceğim teyze, öyle demeyiz. Çocuğa o ismi koyduk ama madem öyle başka şey deriz.

Teyzenin ismini hatırlamıyorum ama kulaklarını çok çınlatıyoruz. Oğlanın peşinde koşup her pert oluşumuzda ‘teyzeyi dinleseydik, Mülayim deseydik böyle olmazdı.’ diyoruz. Madem kaçamıyoruz, eninde sonunda bebek bekleyen her çift bu yorumlarla karşılacak, o zaman eğlenmeye bakın. Ben de tavsiyemi verdiğime göre son noktayı koyabilirim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz