Ana SayfaBebeğe Hazırlıkİsimler Bebeğin Karakterinde Etkili Midir?

İsimler Bebeğin Karakterinde Etkili Midir?

-

İnsanların karakteri çocukluktan oluşur. Doğum süreciyle başlayan bu süreç 7 yaşında tamamlanır. Yani bir insanın karakterinin oluşum süreci 7 yaşında sona erer ve o yaşa kadar olan yaşantısında ki her şey insanın karakterinin oluşmasında bir etkendir peki o yaştaki bir çocuğu karakterinin oluşmasında etkili olan etmenler nelerdir? Aile, sosyal çevre coğrafi konum çocuğa koyulan isim vs. Kişiliğin ilk oluşum aşamasında çocuklar taklit yöntemini kullanırlar.

Ailede veya sosyal çevredeki insanları gözlemleyerek onların davranışlarını kendilerince sorgularlar ve hangi davranışların toplumca kabul gördüğünü hangi davranışların topluma ters düştüğünün farkına varılırlar ve karakterlerini oluştururken bu süreci göz önünde bulundurarak buna göre bir yol çizerler ve kişilik oluşum süreci başlamış olur. Peki karakter oluşum sürecinde çevreden hariç önemli başka etmenler var mıdır? Elbette kişiliğin oluşmasında birçok etmen vardır. Bunu birçok konu başlıklarına ayırıp birçok örnekle açıklayabiliriz. Peki bu etmenlerden biri çocuğun ismi midir? Aileler çocuklarına isim koyarken akıllara gelen bir soru da isimler bebeğin karakterinde etkili midir?

Çocuğumuza koyduğumuz isim onun karakterinin oluşmasında ne ifade ediyor

Yukarıda da belirtik çocukların kişiliğinin oluşum süreci 7 yaşında tamamlanıyor. Ortalama yaşam süreci göz önüne alındığında bu kısa bir süre olarak görülüyor ama bu kısa süreçte gerçekleşen her şey kişinin ileriki dönemlerde nasıl bir hayat yaşayıp kim olacağını etkiliyor. Peki bebeğe koyulan bir isim onun karakter oluşma sürecinde ne kadar etkili. İsmimiz hayatta en çok duyduğumuz kelimedir yüksek ihtimal.

Peki isimler bebeğin karakterinde etkili midir?

Dünyanın neresine gidersek onu duyarız çevremizdeki herkes bize ismimizle seslenir. Kimse kendi ismini kendi seçemez. Çoğunlukla aileler bu görevi üstlenir. Peki isimler bebeğin karakterinde etkili midir? Bu sorunun cevabı konunun uzmanlarınca evet olarak yanıtlanıyor. Bebeğe konulan isim onun karakter oluşum sürecinde baş faktörlerden biri. Bebeğe isi koyarken bu konuya dikkat etmeliyiz. Yapılan araştırmalar bebeğe konulan isimle onun ileriki safa da yaşayacağı hayatı belirlemiş olduğumuzu söylüyor bebeğe agresif çağrışımlarda bulunan isimler koyduğumuzda onun öfke problemi yaşadığını yaşadığımız zamanın popüler isimlerine aldanarak öyle bir isim koyduğumuzda onun ileriki zamanda sıkıntılar çekeceğini belirtiyor. Yani bebeğin ismi karakter oluşumunda etkili midir sorusunun cevabı evet ve uzmanlar bu konuda ailelerin dikkatli olması konusunda uyarıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz