Ana SayfaTeknolojiİnternetin Çocuklar Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

İnternetin Çocuklar Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

-

Çocuklar en verimli öğrenme kapasitelerinin en yüksek oldukları dönemleri internetle harcayarak çok büyük kayıplara uğramaktadırlar.

İnternet ve Çocuklar

Çocuk sağlığını korumak adına her yapılanmayı takip etmeli ve oluşabilecek sorunlara ilişkin kendinizi hazır bulundurmalısınız. Zaman hızla ilerlerken Dünya genelinde inanılmaz bir çevreye ulaşan internet, çocuklarımıza faydadan çok zarar getirmeye başladı. Bunun nedeni çocukların hastalık boyutlarına ulaşan bilgisayar ve türevlerinin üzerlerindeki etkilerinden kaynaklanmaktadır. Durum böyleyken yapılan araştırmalar hiçte iç açıcı sonuçlar ortaya koymuyor. Sağlık ve diğer gelişimlerinin en sağlam olması ve hayatları boyunca kendilerini gelişmek zorunda oldukları konulara hiç özen göstermiyorlar. Sorumluluklarını taşımak bir kenara çocuklarda internet bağımlılığı hat safhada kesinlikle kontrol altına alınmadığı zaman işler çığırından çıkmaya hazır durumdadır.

Kendilerini kaptırdıkları bir savaş oyunu, dövüş oyunu ya da herhangi bir şiddet videosu bile kafalarını kurcalamaya yeter bir durumdadır. Oyunları oynamak yerine ödevlerini ve diğer kişisel geliştirmelerini yapmak zorunda olduğunun farkına bile varamıyorlar. Çünkü çocukların çok büyük bir bölümü tüm hayatı sanal ortamlarda yaşamaya başladılar. Normal hayata döndüklerinde bocalamalar ve sorunlar yaşanmaması imkânsız olacaktır. Aile içinde bulunmamak tüm vaktini bilgisayar başında harcayarak toplumdan kopuk bireyler yetişmektedir.

İnternet Üzerindeki Oyunlar Ne Derece Zararlıdır?

Piyasa üzerinde çocukların hayranı oldukları oyunların nerdeyse hepsi internet üzerinden oynanıyor. Bu sayede oyunları keşfederken diğer bağlantılarla sürekli yeni bilgiler edindiklerini zannetmekteler. Çocuklar için hazırlanan bilinçaltı mesajlar zekâ geriliğinden kişilik bozukluklarına, cinsel davranışlarda sapmalardan, gelecek adına plan yapamamaya varan kadar hayatlarını çok zor duruma sokmaya varana kadar ileri düzey tasarlanmıştır. Çocuklarda saatlerce renkli ve canlı görüntülere bakarken, direk olarak anlamasalar da beyin bunu otomatik olarak anlamaktadır. Sinsi ve hain emelleri olan insanlar için inanılmaz derecede mükemmel bir fırsat olacaktır.

Sadece bu neden bile çocuklarımızı bilgisayar ve internetten nasıl bir zarar aldıklarını ispatlar durumdadır. Önlem alınmaması durumunda çocuklar için tehlikeli sanal ortamlar intihar vakalarıyla sonuçlanamaya devam edecektir. Dünya’nın dört bir yanından duyulan çocukların ölüm haberleri genel olarak kendine zarar verme olaylarıdır. Sürekli oynadıkları oyunlar hemen beyne etki ederek farkında olmadan şiddet eğilimi yaratmaktadır.

İnternetin Çocuklar Üzerindeki Faydaları Nelerdir?

Çocukların internetten faydalandıkları alanlar, oldukça ciddi ve kendini bilen bireylerce yönlendirildiklerinde ortaya çıkacaktır. Bir dersle ilgili en temel ve hızlı bilgiye yine internet aracılığıyla ulaşacaktır. Tam burada internet hiçbir yerde bulanmayacak kadar önemli bir yol oynamaktadır. Saatlerce araştırma ve belki araştırma yapacak tek bir bağlantı yokken birkaç tuşla bilgilere ulaşılmaya yarayan tek faaliyettir. Bu nedenle aşırıya kaçılmadan ve kullanım amaçları sapmadan güzel bir sistem çerçevesi içinde kullanılabilir.

İnternetin yayılma hızı gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. Okulda ve dershane gibi arkadaş ortamlarında sürekli sosyal medya ve diğer internet sayfalarında konuşulan konular ele alınır. Milyonlarca izlenen videoları yine internet vasıtasıyla izleyebilir ve yine oradan konu hakkında yorumları görebilirsiniz. Herkes aynı konuları konuşurken konuşulan olaylar hakkında hiçbir fikir sahibi olmamakta psikolojik sorunlar yaratacaktır.

Ailelerde bir taraftan çocuklarını internet ve sanal ortamdan uzak tutmak isterlerken, diğer yandan ısrarcı tavırları karşısında kayıtsız kalamamaktalar. Çok geniş kitlelerce kullanılması herkesçe ihtiyaç olarak kabul görmesi algısına neden olmaktadır. Özelliklede kendini yeni keşfetmeye başlayan çocuklarda ilk olarak çevrelerinde gördükleri aktivitelerden etkilenmektedirler. Evinde bilgisayar olmayan pek ailede kalmadığı için gördüklerini araştırma ve uygulamaları da çok zaman almamaktadır. Çocuk sağlığı için internet mecrasını özenle takip etmeli ve ona göre sağlıklı kararlar alınması gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz