Ana SayfaPsikolojiİnternet Bağımlılığı ve Buna Yol Açan Psikolojik Etmenler

İnternet Bağımlılığı ve Buna Yol Açan Psikolojik Etmenler

İnternet Bağımlılığı !

-

Teknolojinin gelişimi ve değişimi ile birlikte, hastalıklarımız ve problemlerimiz de değişim göstermeye başladı. Eskiden bağımlılıklar çok daha farklıyken, artık hiç akla gelmeyecek bağımlılıklara sahip olunabiliyor. İnsanlar, artık yepyeni problemler ve yeni bağımlılıkların zorluklarıyla karşı karşıya kalmak zorundadır.

Neredeyse her an elimizin altında olan teknolojik aletler, dünyayla bağlantı kurmamız konusunda çok büyük faydalar sağlıyor. Dünyanın herhangi bir noktasında yaşanan olayı anında öğrenebiliyor, istenen herhangi bir bilgi anında elde edilebiliyor. Aynı şekilde, internet sayesinde, cihazların birbiri ile bağlantılı olması sağlanıyor ve iletişim çok daha kolay, ucuz ve anlık hale geliyor.

Tüm bunların yanında, internet, tüm akademik araştırmaları birbirlerine kolayca bağlayarak, araştırmaların hızlı ve daha kolay halde gerçekleştirilmesini olanaklı kılıyor. Durum böyle olunca, insanlık medeniyeti, tarih boyunca hiç olmadığı kadar hızlı gelişmeye başladı.

İnternet ve teknolojinin kolay ulaşılabilir olması, eğlence anlayışımızı da değiştirdi. Beynin ödül ceza mekanizmasını çok daha kolay etkileyebilen görseller ve sanal ödüller, büyük bir bağımlılık potansiyeline sahip. Sadece görseller değil, çok daha rahat kurulabilen iletişimin yarattığı, sürekli ulaşılabilir olma ihtiyacı da bağımlılık yaratma potansiyeline sahiptir.

Bağımlılıklar artık kimyasal değil, psikolojik

Teknolojik gelişmeler hızlandı. İletişim kolaylaştı. Herkes birbiriyle çok daha rahat iletişim kuruyor. Bu cümleler ne kadar da masum görünüyor olsa da, aslında arkasında çok büyük bir tehlike barındırıyor. Özellikle gençlerde görülen internet bağımlılığı, farklı nedenlerle ortaya çıkabiliyor. Kimi zaman iletişim bağımlılığı, kimi zaman oyun bağımlılığı veya çok daha farklı nedenlerle ortaya çıkabilen bu durum, insanların alışması ve önlemesi gereken bir sorun olmaktadır.

Gençlerde en yaygın görünen bağımlılık sebebi, sosyal medya ve oyunlardır. Görsellerle ve etkileyici seslerle donatılan oyunlar, sıklıkla sanal ödüller sunmaktadır. Sunulan sanal ödüller, kullanıcıların sürekli ilgisini istiyor. Bu ilgi ise, zamanla bağımlılıklara dönüşüyor. Bu tarz bağımlılıkların, eskiden sigara ve uyuşturucu gibi bağımlılıklardan çok daha farklı olduğu düşünülürken, çağımızda bunların neredeyse aynı etkilere sahip olduğu biliniyor. Oyunların bu etkileri nedeniyle ortaya çıkan bağımlılık, insanların hayatlarını ve tüm çevresini etkileyebilecek niteliktedir.

Oyun ve benzeri nedenlerle oluşan bağımlılık, diğerlerine kıyasla, beyinde bulunan ödül ve ceza sistemine daha fazla etki etmektedir. Oyunların, oyunculara verdikleri sanal ödüller büyük bir tatmin hissi yaratıyor. Ancak bir süre sonra bir günde alınabilen sanal ödül bir haftada alınır hale geliyor. Bu durum, sürekli oyun başında kalmayı, sürekli ilgilenmeyi gerektiriyor. Sonucunda ise oyuncu, oyuna bağımlı hale geliyor ve günlük hayatında yapması gereken çoğu şeyden feragat ediyor. Uzun süre bilgisayar başında kalıyor ve sağlığı bundan olumsuz etkileniyor.

İnternet Bağımlılığı ve Buna Yol Açan Psikolojik EtmenlerOyun bağımlılığı, sağlığınıza etki ettiği kadar bütçenize de olumsuz etki etme ihtimaline sahiptir. Çoğu oyunda, oyun içerisinde sanal bir ekonomi bulunur. Bu sanal ekonomi, kullanıcıların oyun parası karşılığında daha iyi ekipmanlara ulaşabilmesini sağlar. Oyun içerisinde kullanılan sanal birimi, her oyunda gerçek para karşılığı ile elde edilebilir. Bağımlılık oluşması durumunda, insanlar bu sanal eşyalara ulaşmak için zamanlarıyla birlikte gerçek para da harcamaya başlar. Bu durum, kontrolsüz bir şekilde, adeta bir uyuşturucu bağımlısının tüm parasını uyuşturucuya harcadığı gibi, insanların oyunlara para harcamasına neden olur.

Sosyal medya bağımlılığı çok daha yaygın

Gençlerde ve çocuklarda olduğu gibi, her yaştan yetişkinde sosyal medya bağımlılığına rastlamak mümkündür. Sosyal medya bağımlılığı, insanların sürekli iletişimde olma isteğinden kaynaklanmaktadır. Bu bağımlılığın sebepleri arasında ödül ceza dengesinden ziyade, beğenilme isteği vardır.

Sosyal medya hesaplarında paylaştıkları paylaşımların “beğeni” butonlarıyla beğenilmesi, insanların alter-egolarını direk etkileyen ve basit düzeyde öföri hali oluşturan bir durumdur. Bu durum, düşük düzeylerde herhangi bir bağımlılık yaratmıyor olsa da, günde 2 saatten fazla sosyal medyada vakit geçiriyorsanız, bu bağımlılığın oluşma ihtimali yükseliyor.

[irp posts=”1707″ name=”Deha ve Mizahın En Başarılı Harmanı: İnternet Bir Oyun Bahçesidir – David Thorne”]

Sosyal medya bağımlılığı, daha zor oluşsa da, diğer internet bağımlılıklarına göre tedavisi çok daha zor bir durumdur. Ancak çoğu insan bu problemleri kendi kendine düzeltebilme şansına sahiptir.

İnternet bağımlılığı artık hastanelerde tedavi ediliyor

Günümüzde, internet bağımlılığının gelmiş olduğu nokta çok korkutucudur. Genelde basit görülüp, üstüne gidilmeyen bir durum olsa da, aslında çok tehlikelidir. Artık bu tarz bağımlılıkların tedavisi için, hastanelerde çeşitli bölümler açılmış durumdadır. Hatta neredeyse her şehirde, en az bir hastanede “internet bağımlılığı tedavisi” bölümü yer alıyor.

Hem cebe hem sosyal hayata hem de beden sağlığına zarar veren bu durumun önüne ancak iradenizle geçebilirsiniz. Yeteri kadar iradeli olup, bu durumu gerçekten bir bağımlılık olarak ele alırsanız, kendi kendinizi kontrol altına almanız da kolaylaşacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz