Ana SayfaModaİnsanlara Otizm Nasıl Açıklanır?

İnsanlara Otizm Nasıl Açıklanır?

Dünya Otizm Farkındalık Günü yaklaşıyor. Hepimizin bu konuda sorumlulukları var.

-

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü yaklaşıyor. Peki bizler bu konuda ne biliyoruz?

Sevdiklerinizden biri otizm rahatsızlığına sahip olabilir. Durumu iyi bir şekilde açıklayabilmeniz için, hakkında olabildiğince fazla bilgi edinmeniz yararlı olacaktır. Böylelikle otizmin, bir kişinin sosyal becerilerini, empatisini ve fiziksel davranışlarını nasıl etkilediğini açıklayabilirsiniz.
#Otizmin genel tanımının ne olduğunu bilin. 
Otizm genellikle iletişim ve sosyal becerilerde farklılıklara yol açan gelişimsel bir rahatsızlıktır. Zorlukları olduğu kadar aynı zamanda avantajlar sunabilen nörolojik bir farktır.
#Otizm hakkında otistik insanların neler söylediğini öğrenin. 
Otistik insanlar, farklılıkları deneyimlemekte ve kendilerini zorlamaktadırlar. Otizmin nasıl olduğuna dair en iyi bilgiyi sunabilirler.
#Otizmin geniş spektrum bozukluğu olduğunu anlayın.  
Bu, semptomların kişiden kişiye değiştiği anlamına gelir. İki otistik bireyde tam olarak aynı semptomlar görülmez. Bir kişi, sosyal becerilere karşı duyusal sorunlara sahip olabilirken, bir diğeri temel sosyal etkileşim ile mücadele edip çok az duyusal soruna sahip olabilir. Semptomlardaki bu değişiklik nedeniyle, bu durumu genelleştirmek zordur.
Otizmi bir başkasına açıklarken bu gerçeği aklınızda bulundurun. Tüm otistik insanların aynı şekilde davranmadıklarını ifade etmek önemlidir, tıpkı tüm nörotipik insanların aynı şekilde davranmadıkları gibi.
Otistik bir kişiyi tanımlarken, bireyin ihtiyaçlarını vurgulayın.
çocuk
#İletişim farklılıklarının farkında olun.  
Bazı otistik insanlar başkalarıyla iletişim kurmayı çok zor buluyor. Bu iletişim zorlukları şunlardır:
  • Sıra dışı veya düz ses tonu,
  • Yinelenen sorular veya cümleler,
  • İhtiyaçları ve istekleri ifade etme zorluğu,
  • Konuşulan kelimeleri kavramak, hızlı şekilde cevap verememek vb.
#Otistik insanların çevrelerindeki dünyayla farklı bir etkileşimde olduğunu anlayın. 
Otistik bir kişiyle konuştuğunuzda, kendinizi merak ediyor olabilirsiniz. Gerçekten size dikkat ediyor hatta orada olmanıza dikkat ediyorlarsa bu sizi rahatsız etmesin. Unutmayın ki:
  • Otistik bireylerin çevrelerinde ilgisiz görünmeleri nadir değildir. Sadece çevrelerindeki insanlardan haberdar olamayabilir veya ilgilenmeyebilirler. Bu, doğal olarak onların başkalarıyla bağlantı kurmasını zorlaştırır.
  • Otistik bir kişi sizi farklı dinleyebilir. Örneğin, göz teması kendileri için çok rahatsız edici olabilir ama belki odaklanmak için huzursuz davranışlar gerekebilir. Dolayısıyla, dikkatsizlik gibi görünen şey aslında onların daha iyi dinleyebilmeleri için gerekli olabilir.
  • Otistik bir kişi, kendileriyle konuşan birisini duymuyormuş gibi görünebilir. Bu işitsel işlem yavaşlığından veya bulunan yerdeki çok fazla dikkat dağıtıcı etkenlerden kaynaklı olabilir.
  • Otistik çocuklar, başkalarıyla oyun oynamak için zorlanabilirler. Çünkü zor olan sosyal kurallar içerir. Ya da ezici duyusal deneyimler içerir. Bu sebeple ilişkiyi kesmeyi daha kolay bulabilirler.
#Otistik insanlar genellikle planlardan zevk aldığını fark eder.  
Günlerini son derece planlanmış rutinlerle oluşturabilirler. Bunun nedeni otistik insanların bilinmeyen uyaranlarla daha kolay baş edebilmeleri ve programlarının kesinliğinde daha rahat hissetmesinden kaynaklanır.
Tüm bunlar çevremizde olup biterken onların yanında olmayı unutmayalım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz