Ana SayfaUzmanlarİnsan Vücudu Hakkında Pek Bilinmeyen 11 Gerçek

İnsan Vücudu Hakkında Pek Bilinmeyen 11 Gerçek

-

Bugün de biraz biyoloji konuşalım. İnsan vücudu, birbiriyle uyum içinde çalışan fazla sayıda organ sayesinde yaşamını sürdürür. Fazlasıyla çalışkan olan bu organlarımıza birçok şeyi borçlu olmamıza rağmen, onlar hakkında gerçekten ne kadar bilgiye sahibiz? Gelin birlikte bakalım!

 • Beyin

İnsan beyni, 5 ansiklopedi dolduracak kadar bilgiyi saklayabilir ve hafıza boyutu elektronik terimle söylemek gerekirse 1000 terabayt büyüklüğündedir. Ayrıca, ağrıyı ve acıyı algılayan reseptörler beyinde bulunmaz. Bunun yanı sıra, kan akışımıza giren toplam oksijen miktarının %20’si beynimiz tarafından kullanılmaktadır.

 • Saçlar ve Tırnaklar

Saç telleri ve tırnaklar keratin adı verilen sert ve koruyucu bir proteinden oluşurlar. Bu yüzden saçımızı kestirdiğimizde veya tırnaklarımızı kısalttığımızda canımız acımaz. Doğal saç rengi, saçın ne kadar gür olacağında belirleyici bir etmendir. İlaveten, el tırnakları çevresel koşullara daha fazla maruz kaldığı için ayak tırnaklarından çok daha hızlı uzar.

 • İnce Bağırsak

Adının ince olduğuna bakıp, ince bağırsağın küçük bir organ olduğu yanılsamasına kapılmayın. İnce bağırsak, ortalama bir insan boyunun 4 katı uzunluğundadır ve aldığımız besinlerin %90’ı bu organımız sayesinde sindirilir.

 • Mide

Mide boyutu, kilo ve boy fark etmeksizin herkeste aynı boyuttadır. Aynı zamanda yiyeceklerin sindiriminde büyük rol oynayan mide asidi o kadar kuvvetlidir ki jilet bıçaklarını ve başka metalleri sindirebilir. Ama bu bilgiyi deneyerek test etmemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

 • Karaciğer

Karaciğer, vücuttaki en meşgul organlardan biridir! Çok işlevli olan bu organ, aynı anda yaklaşık 200 işlem yapabilir.

 • Kalp

İnsan yaşamı için kritik önem taşıyan bu kas kütlesi, her gün yaklaşık 100.000 kez atar ve büyük bir basınç oluşturarak kanı yaklaşık 9 metreye kadar fışkırtabilir. Bu yüksek basınç sayesinde kalp atışımızı hissedebiliriz.

 • Damarlar

Bir insan vücudundaki kan damarlarının toplam uzunluğu yaklaşık 96,560 km’dir. Bu sayı size pek bir şey ifade etmediyse, şöyle söyleyelim: Bu uzunluktaki bir iple dünyanın çevresinde 2 tur atabilirsiniz!

 • Akciğerler

Eğer bir insan akciğerini keserek açarsanız, bir tenis sahasını kaplayabilirsiniz! Sadece boyutuyla değil, işleviyle de bu listede olmayı hak eden akciğerler, bir günde yaklaşık 11.000 litre oksijeni vücudumuza taşır.

 • Dil

İnsan dili, bütün fonksiyonlarını iskelet sitemine bağlı olmadan gerçekleştiren tek organımızdır. Ayrıca hem en güçlü hem de en hassas kasımızdır. Parmak izleri gibi, dil izleri de kişiye özeldir.

 • Kulaklar

Genellikle pis olduğunu düşündüğümüz ve kurtulmaya çalıştığımız kulak kiri, aslında iç kulağı mantar ve bakterilerden korur. Kulak çubuğu ise bu tabakaya ve dolayısıyla kulağımıza zarar verebilir ve doktorlar tarafından tavsiye edilmez. Kulaklar hakkındaki en ilginç bilgi ise, biz uyurken bile çalışmaya devam etmeleridir! Kulaklarımız gece de sesleri algılamaya devam eder lakin bu sesler beynimiz tarafından bloke edildiği için duymayız.

 • Eller

Eller, aslında oldukça yetenekli organlardır. Arada sakarlıklarınız oluyorsa bilin ki bu ellerinizin beceriksiz oluşundan kaynaklanmıyordur. Öyle ki uzmanlar, ellerin motor fonksiyonları konusunda asla hata yapamayacaklarını söylerler. Eğer bir hata varsa, bu görüşümüzün limitli oluşundan kaynaklanır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz