Ana SayfaModaİnsan Sağlığındaki Minerallerin Önemi ve Çeşitleri

İnsan Sağlığındaki Minerallerin Önemi ve Çeşitleri

-

Mineral belli kimyasallardan oluşan kristalize, homojen, katı bir maddedir.

Mineraller olmadan vücut sağlıklı yaşam fonksiyonlarını yerine getiremez. Mineralleri insan vücudu üretemez, dışarıdan alınması gerekir.  Vitaminler ve mineraller vücutta birlikte çalışarak ihtiyaç duyulan alanlara ulaşırlar. Sağlıklı yaşam fonksiyonlarının gerçekleşmesi için birbirlerinin vazgeçilmezidir. Biri olmadan diğerinin gerekli alanlara ulaşası mümkün değildir. Bu sebeple vücudun olmazsa olmazıdır.

Özellikle büyüme yaşında olan çocuklarda yeterli düzeyde mineral alımı gelişimleri için çok önemlidir.

Vücutta hücrelerin korunması, diş, kemik ve cilt sağlığı için büyük öneme sahiptir. Üreme, kan oluşumu, kan basıncı, kalp ritim ve kas fonksiyonlarının sağlıklı yerine getirilmesi ve vücuttaki sıvı dengesinin korunması, sinir sistemindeki fonksiyonların sağlıklı gelişimi gibi birçok fonksiyonun gerçekleşmesinde büyük önem taşır.   Mineral kaybı sağlığımızı doğrudan etkilemektedir.

15 ‘den fazla mineral vardır. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu mineralleri şu şekilde sıralayalım ve  her birinin ayrı ayrı faydaları ve hangi mineralin ne faydası olduğu konusuna kısaca deyinelim:

Kalsiyum

Kemik ve diş sağlığı için gerekli olan bir mineraldir. Ayrıca kas gelişimi, sinir sisteminin sağlıklı gelişimi, kalbin ve damarların sağlıklı ve düzenli çalışması, kemik erimesinin önlenmesi, kanın pıhtılaşmasını kolaylaştırması, hamilelikte ve doğum sonrasında süt yapımına yardımcı olması, yaş aldıkça insan boyunun kısalmasını engellemesi ve kamburluğu önlemesi gibi birçok faydayı beraberinde getirir.

Vücuda alınan demirin kullanılması ve alınan gıdaların hücre zarından geçebilmesi için gereklidir.

Kadınlar vücutlarındaki kalsiyumu 1 ay içerisinde erkeklere göre 2 kat daha fazla kaybettiğinden dolayı kadınlar daha çok kalsiyuma ihtiyaç duyarlar.

Kadınların adet dönemlerinde kalsiyum ve magnezyumu yeterli almaları adet sancılarını hafifletmeye yardımcı olacaktır.

Kalsiyumun yeterli alımında baş ağrısı ve migren şikayetlerinin azaldığı görülecek, uykusuzluk ortadan kalkacaktır. Diş çürümelerine, saç ve tırnak kırılmalarına engel olacaktır. Özellikle hamilelikte sık rastlanan kalsiyum eksikliğinden kaynaklı kas kramplarını engeller. Egzema, kalp çarpıntısı, yüksek tansiyon ve depresyona karşı vücudu korur.

Vücuttaki kalsiyum miktarını azaltan nedenler ise; fazla yağ tüketimi, yoğun ve stresli yaşam, aspirin, siyah çayın fazla tüketilmesi  sıralanabilir.

Bakır

Karaciğerin depoladığı önemli bir mineraldir. Günlük olarak tüketilmesi gereken miktarı 0.9 mgr’dır. Vücuttaki bağ dokularının yeniden oluşumunda, sinir sisteminde ve C Vitaminin kullanımında yeterli miktarda alımı çok önemlidir. Alyuvarların oluşumuna katkı sağlar. Sağlıklı saç ve deri için gereklidir.

Bakır minerali yeterli miktarda alınmadığında kalp hastalıklarına, kalp krizine, iştahsızlığa , ishal ve çarpıntıya, halsizliğe ve güç kaybına, depresyon, bunaklık ve hipertansiyon gibi bedensel ve zihinsel rahatsızlıklara sebep olur.

Krom

Vücuda alınan şekerin parçalanmasına yardımcı olur, insülin oluşumu için gereklidir. Kandaki şeker ve kolesterolün dengeli ve kontrollü emilimine yardımcı olur. Vücudun enzim ve hormonlarının sağlıklı fonksiyonu için gereklidir.

İyot

Tiroid sağlığında ve troidin sağlıklı kontrolünde, zihin ve fonksiyonlarının sağlıklı gerçekleştirilmesinde, vücut enerjisinde ve kilo alımında önemli bir etkiye sahiptir.

Magnezyum

Sinir sistemi sağlığı ve kas yapısının korunması ve gevşemesini sağlayan bir mineral çeşididir. Sakinleşmeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Kandaki şekerin enerjiye dönüştürülmesine büyük oranda yardımcı olduğu bilinir. Etkileşimleri birbirine bağlı olan minerallerin vücutta dengeli şekilde dağılımı için Vitamin C, kalsiyum, fosfor, sodyum ve potasyumun kullanımı ve sağlıklı diş yapısı için gereklidir.

Fosfor

Kemik ve diş yapısının korunması, kalp sağlığı ve böbrek fonksiyonlarının normal çalışmasında gerekli bir mineraldir.

Potasyum

Hayati önem taşıyan minerallerden biridir. Vücuttaki potasyumun % 98 ‘i hücre duvarının içerisinde bulunduğundan gıdaların hücre içerisinden geçmesine ve vücuttaki su dengesinin korunmasına yardımcı olur. Potasyumun önemli görevlerinden bir tanesi de sinir sistemimizdeki mesajları beyne iletmesidir. Beyne oksijen gönderilmesinde yardımcı bir mineral olan potasyum kalp ve vücuttaki kasların sağlıklı yapısının korunmasında önemli role sahiptir.

Stresli yaşam, alkol, fazla tuz tüketimi gibi sebepler bu mineralin vücuttan atılmasına neden olur.

Çinko

Vücudumuzda her şey için gerekli olan bu mineral, vücudun sağlıklı yapıda kalabilmesi ve her şeyin harekete geçmesinde başlangıç görevi görür. Vücudumuzdaki her hücrede çinko bulunur. Vücudun kendini yenilemesinde, zihinsel fonksiyonların gerçekleşmesinde, kanın temizlenmesinde, vücudun alkali dengesinin korunmasında ve daha birçok şeyde önemli rol oynamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz