Ana SayfaModaİlişkinizin Temellerini Sağlamlaştırmak İçin İpuçları

İlişkinizin Temellerini Sağlamlaştırmak İçin İpuçları

-

Her insan sosyalleşmeye ve hayatına birilerini almaya ihtiyaç duyar. Belki de, insanları hayvanlardan ve diğer canlılardan ayıran en büyük özellik, sosyalleşmeye ve bir takım ilişkiler kurmaya ihtiyaç duyması. Hatta hayvanlarda bile basit düzeyde gözlemlenebilen sosyallik, insanların hayatlarında konfor düzeyinin artması, stresin azalması gibi yardımcı etkilere de neden olabiliyor.

Sağlıklı bir insan psikolojisi için, yalnızca basit sosyallik değil, daha fazla özveri isteyen ilişkiler de gereklidir. Bu ilişkiler, yakın arkadaşlıktan ziyade, cinsel istekle beslenen, aşk ve benzeri bağları oluşturan, çiftler arası ilişkilerdir.

Sevgiliniz, eşiniz veya adını koymak istemediğiniz partneriniz ile aranızda olan ilişki, zaman zaman yorucu tartışmalar yaşatabilir, zaman zaman ise hayatınız boyunca hatırladıkça yüzünüzü güldürecek mutlu deneyimlere neden olabilir. Elbette ilişkinizde yıpratıcı tartışmalardan ziyade, mutlu anılar yaşamak istemeniz gayet normal. Bunun için gerekli olan şartlar ise, ilişkinizin temellerini sağlıklı ve güçlü bir hale getirmekle oluşuyor.

Mutlaka birbirinizi iyi anlayın

Çiftler arasında oluşan sorunların pek çoğu, çiftlerin birbirlerini anlamaması veya yanlış anlaması nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bu tarz problemleri yaşamamak için, her zaman birbirinizi iyi anlamanız gereklidir.

Çiftler, gerektiği zaman oturup saatlerce birbirlerini tanımaya çalışmalıdır. Örneğin, sevgilinizin en çok sevdiği ve en çok nefret ettiği şeyleri bilmeniz, onu iyi tanımanıza katkı sağlayacaktır. Tabi bununla da sınırlı kalmamanız, partnerinizi özellikle ruhsal açıdan çok daha iyi biliyor olmanız gerekli.

Birbirinizi ne kadar iyi tanırsanız, o kadar iyi anlayabilir ve bu sayede aynı ölçüde empati kurabilirsiniz. Sonucunda ise, daha az tartışarak, daha mutlu bir ilişki yürütebilirsiniz.

Adımlarınızdan önce empati kurmaya çalışın

Herhangi bir konu ile ilgili sevgilinize çok sinirlenmiş olabilirsiniz. Bunun gibi durumlarda, kırıcı bir tepki vermeden önce empati kurmayı deneyin. Partnerinizin, sinirlendiğiniz davranışı neden yaptığına dair, onun haklı olabileceği sebepleri anlamaya çalışın. Böylece siniriniz çabucak yatışacak ve yaşadığınız problemi, kırıcı olmadan, saygılı ve birbirinizi anlayarak çözmüş olacaksınız.

Empati kurmak, her ilişkinin en temel gereksinimlerindendir. Eğer çiftler, birbirlerine karşı empati geliştirmez ise, yaptıkları her davranış konusunda sinirlenebilir ve en ufak problemlerden bile büyük tartışmalar çıkarabilir.

Pek çok aile terapisti, seanslarında çiftlerin empati yeteneklerini geliştirecek aktivitelere yer vermektedir. Bunu mutlaka aklınızda bulundurarak, hareketlerinizi önce empati süzgeçinden geçirin.

Cinsel hayatınızı aksatmayın

Özellikle evli çiftler arasında, düzenli bir cinsel ilişki takvimine sahip olmak, tartışmaları büyük ölçüde azaltmaktadır. Çiftler, cinsel ilişki sırasında birbirlerini daha iyi tanıyarak, her seferinde kurdukları bağları daha da güçlendirirler. Bu bağların güçlenmesi, tartışmaların önüne geçmeye ve yaşanan tartışmaların daha kolay tatlıya bağlanmasında büyük rol oynarlar.

Biten ilişkiler incelendiğinde, ilişkinin biteceğine dair erken sinyallerin en belirgini, çiftlerin birbirlerine karşı cinsel isteklerinin yok olması şeklinde gözlemleniyor. İlişkinizin sürekliliği ve sağlam bir temele sahip olması konusunda en büyük yardımcınız, düzenli bir cinsel hayata sahip olmak olabilir.

Profesyonel destek almaktan çekinmeyin

Aile terapistleri, psikologlar, ilişki danışmanları gibi pek çok profesyonel, ilişkinizin daha iyi yürümesi için size rehberlik edebilir. Eğer birbirinize değer veriyorsanız ve ilişkinizin devam etmesini istiyorsanız, en kötü vakalarda bile mutlaka pozitif katkı sağlayabilen bu profesyonellerden rehberlik almayı düşünün.

Pek çok insan, ilişkilerinin son aşamasına kadar terapistlere başvurmayı reddediyor. Fakat, henüz o aşamaya gelmeseniz bile, sık sık tartışıyorsanız ve buna bir çözüm bulamıyorsanız, terapistlere başvurmak sorunlarınızı çok hızlı ve daha büyük problemlere dönüşmeden çözecektir.

Aynı zamanda, terapistler, çiftler arasındaki tartışmaların azalması, daha mutlu günler geçirilmesi ve yine aynı şekilde, daha uzun ömürlü ilişkiler elde edilmesinde fayda sağlamaktadırlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz