Ana SayfaModaİkizler Hakkında Bilmedikleriniz

İkizler Hakkında Bilmedikleriniz

İkiz Bebekler...

-

Fraternal ikizler “dizigot”, yani iki farklı sperm hücresi tarafından gübrelenen iki farklı yumurtadan geliştiklerini, aynı ikizlerin “monozigot” olduğunu, yani bölünmüş tek bir döllenmiş yumurtadan oluştuklarını gösterir. Tek yumurta ikizleri olma olasılığı dünyada aynıdır – 1.000’de 3’tür, çift yumurta ikizleri coğrafyaya göre değişir ve 1000 doğumda 6’dan 20’ye kadar değişir.

Zigosite ve Genetik Benzerlik

Zigosite, her ikizin genomları arasındaki benzerliği ifade eder. Fraternal ikizler dizigotiktir, yani iki farklı yumurtadan döllenir ve iki farklı spermden elde edilir. Onların genetik kodu, diğer kardeşler kadar benzer (veya birbirine benzemez).

Aynı ikizler monozigotiktirler, yani aynı döllenmiş yumurtadan geliştiklerini ve neredeyse aynı genetik koda sahip olduklarını gösterir. Neredeyse her zaman aynı cinsiyete ve aynı fiziksel özelliklerin çoğuna (fenotipler) sahiptirler. Bununla birlikte, DNA’daki mutasyonlar nedeniyle zigot ayrıldıktan sonra bazı genetik farklılıklar gelişebilirler.

Monozigot ikizlerin çocukları genetik olarak birinci kuzenler yerine yarı kardeşler olarak test ederler.

Türleri

Dört çeşit ikiz vardır:

Diochorionik-diamniotik ikizler asla bölünmezler (aka kardeş ikizlerdir) veya ilk dört gün içinde bölünürler ve iki ayrı amniotik kese ve plasenta bulunur. Buna neredeyse tüm kardeş ikizleri dahildir.

Monokoryonik-diamniotik ikizler aynı plasentayı paylaşır, ancak iki amniotik kese içerir. Bu, embriyo 4-8 gün içinde bölünür ve tüm özdeş ikiz gebeliklerin %60-70’ini içerdiğinde oluşur.

Monokoryonik monoamniotik ikizler aynı amniyotik keseyi paylaşır ve embriyo 9 gün sonra bölündüğünde ortaya çıkar.

Bölünmüş ikizler bölünme döllenmeden 12 gün sonra gerçekleştiğinde gerçekleşir.

Kardeşlik ve ikiz kardeşleri tanımlama

Çoğu zaman, plasentayı paylaştıkları için, aynı ikizler rahimde tanımlanabilir. Doğumdan sonra, farklı cinsiyetlerden (bir erkek ve bir kız) olanlar veya farklı kan türlerine sahiplerse, ikizlerin kardeş oldukları sonucuna varılabilir. Bununla birlikte, aynı ikizlerin güvenilir bir şekilde sonuçlandırılmasının tek yolu, genetik testtir (ikiz zigozite DNA testi).

Oldukça paradoksal bir şekilde, aynı ikizler, aynı genetik yapıyı paylaşmalarına rağmen her zaman tam olarak aynı görünmeyebilir. Çevresel faktörler, görünümlerinin annenin rahminde olduğu kadar farklı şekilde gelişmesine neden olabilir.

Riskler

Monoamniotik ikizlerin hayatta kalma oranı %50-60 arasında, göbek bağı kordonu bebekler etrafında karışık hale gelme riski taşımaktadır. Bu aynı zamanda onları oksijenden yoksun bırakabilir ve serebral felce neden olabilir. İkizler daha düşük doğum ağırlıkları ve erken doğum riski altındadır. Gebeliğin süresi genellikle ikizler için yaklaşık 38 hafta, tekli doğumlarda 40’dır. Çift yumurta ikizlerinin risk faktörleri hakkında daha detaylı bilgiyi doktorunuzla konuşarak elde edebilirsiniz. Riskler ve çift yumurta ikizleriyle ilgili detaylara sahip olmak adına profesyonel destek almak her zaman en doğru sonuçlara ulaşmanızı sağlayacaktır.

İstatistik

Tek yumurta ikizleri dünyadaki tüm dünyada aynı: her 1000 doğumda yaklaşık 3’tür.

Fraternal ikizlerin olma şansı, doğum ülkesini (bunlar Japonya’daki her 1000 doğumdan 6’sını, Hindistan’ın bir bölümünde 1000 doğum başına 15 veya daha fazlasını oluşturan) içeren birçok faktöre bağlı. 35 yaş üzeri annelerde ve IVF tedavisini içeren gebeliklerde daha sık görülürler.

Çift yumurta ikizleri, hiper-ovülasyona bağlı olarak ortaya çıkar, yani anne döngü başına birden fazla yumurta bırakır. Daha önce çift yumurta ikizleri olan kadınların sonraki hamileliklerinde dört kez kardeş ikizleri olma ihtimali daha yüksektir. Klomifen gibi belirli ilaçlar hiper-ovulasyon getirme eğiliminde oldukları için kardeş ikizlerinin olasılığını yaklaşık %10’a yükseltir.

Parmak izleri

Ne kardeşlerin, ne de aynı ikizlerin parmak izleri aynı değildir. Bunun nedeni, rahimdeki çevresel faktörler, parmak izlerinin gelişimini etkiler ve onları her birey için biraz değiştirir. Parmak izi fenotip örneğidir, iki kişi aynı genotipi paylaşsa bile farklı olabilir.

Çift yumurta ikizleri hakkında parmak izleri, istatistikler, riskler, çift yumurta ikizleri türleri, genetik benzerlikler ve çift yumurta ikizleriyle ilgili detaylı bilgileri sizler için hazırlayıp sunduk. Bu yazımızda yer alan tüm içerikler, tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Çift yumurta ikizlerine dair daha fazla bilgi edinmek için mutlaka doktorunuzla görüşmenizi tavsiye eder, gerekli bilgileri profesyonel yetkililerden almanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz