Ana SayfaHastalıklarHuzursuz Bacak Sendromu

Huzursuz Bacak Sendromu

-

Kişiler çok uykulu olsa bile bacak ağrıları rahat uyuyamamalarına neden olmakta ve bu onlar için büyük bir rahatsızlık oluşturmaktadır. Oluşan bu rahatsızlık huzursuz bacak sendromu olarak adlandırılmaktadır. Sürekli ve uzun süreli bacak ağrıları çekmek kişinin hayat kalitesini düşüren bir sağlık problemidir. Dünya genelinde yaşayan insanların yaklaşık olarak %40 kadarında huzursuz bacak sendromu görülmektedir. Bu oran çok yüksek olduğu için bu rahatsızlık üzerine birçok araştırmalar yapılmıştır.

Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Huzursuz bacak sendromu olan kişilerin bacaklarında renk değişimi ve zonklama gibi belirtiler görülebilmektedir. Huzursuz bacak sendromu hareket halindeyken ya da egzersiz yaparken kişinin çok çabuk yorulmasına neden olurlar. Fakat bu belirtiler aslen kişi istirahat halinde iken ortaya çıkmaktadır. Özellikle bu belirtiler gece uyurken şiddetlenmekte ve dolayası ile kişide uyku problemlerine neden olmaktadır.

Huzursuz bacak sendromu kısaca HBS olarak adlandırılır ve yaş gruplarının hepsinde görülebilir. Bu kişilerde yaş ilerlemesine bağlı olarak huzursuz bacak sendrom belirtileri daha da şiddetlenir. Yapılan araştırmalar sonucunda erkeklere oranla kadınların HBS oluşumuna daha yatkın olduğuna ulaşılmıştır. Huzursuz bacak sendromunun kesin nedeni bilinmese de bazı durumlarda daha kolay görülmektedir.

Huzursuz Bacak Sendromu Nedenleri Nelerdir?

Huzursuz bacak sendromu nedenleri şunlardır;

  • Kalp hastalığı
  • Yüksek tansiyon
  • Böbrek yetmezliği
  • Diyabet
  • Sinir hastalığı
  • Anemi
  • Demir eksikliği
  • Sigara alışkanlığı
  • Obezite
  • Hamilelik

Huzursuz Bacak Sendromu Tedavisi

Huzursuz Bacak Sendromu

Huzursuz bacak sendromu tedavisi için ilk yapılması gereken bu hastalığa nende olan etken bulunmaya çalışılmalıdır. Çünkü altta yatan neden tedavi edilirse bu hastalık belirtilerinin de ortadan kaybolduğu görülebilir. Örneğin kişide demir eksikliğine bağlı olarak huzursuz bacak sendromu gelişmiş olabilir. Bu durumda eğer demir eksikliği tedavisi yapılırsa aynı zamanda huzursuz bacak sendromu da tedavi edilmiş olur.

Ancak hastalığın altında yatan herhangi bir neden yok ise iki tedavi seçeneği bulunmaktadır. Bunlar; kişi ya yaşam tarzını değiştirecek ya da ilaç tedavisi uygulanacak. İlaç tedavisi olarak bu hastalara daha çok epilepsi ve Parkinson hastalarına verilen ilaçlar kullanılmaktadır. Bunlar haricinde kişiye kas gevşetici, uyku hapları ve sakinleştiriciler de verilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz