Ana SayfaHastalıklarHer Kadının Tiroid Hakkında Bilmesi Gereken 8 Şey

Her Kadının Tiroid Hakkında Bilmesi Gereken 8 Şey

-

Tiroid semptomları depresyon ve menopoz gibi diğer sorunların belirtilerini taklit eder. Her 8 kadından 1’inde tiroid görülme riski bulunur. Bu hastalığa sahip olan insanların %60’ı, bu hastalığa yakalandığının farkında değildir. Dahası, en yaygın tiroid problemlerinden biri olan hipotiroidin tanısı tartışmalıdır: Bazı test sonuçlarının her zaman kesin bir cevap vermediği görülür. İşte bu yüzden kendinizi sağlıklı kalmanız için eğitmelisiniz.

1.Tiroid biraz güçlüdür.

Her Kadının Tiroid Hakkında Bilmesi Gereken 8 ŞeyBoynunuzun tabanında yaşayan kelebek şeklinde bez, sıklıkla, yorulmadan aşırı kiloya kadar olan her şeyle ilişkilidir. Tiroit hormonları vücudun hemen her organını etkiler. Tiroid uyarıcı hormon (TSH), beyindeki hipofiz bezi tarafından salınır ve tiroidinden tiroksin (T4) üretmesini ve serbest bırakmasını söyler.

2.Tiroid sorunları kadınlarda yaygındır.

Kadınların yaklaşık yüzde 10’unda bazı hipotiroidi türleri vardır. Kadınlar erkeklere göre sekiz kat daha fazla tiroide yakalanma eğilimindedirler. Aynı şekilde 60 yaşın üzerindeki insanlar da yüksek risk altındadır. Daha seyrek görülen tiroid sorunu, aşırı tiroit hormonunun üretildiği hipertiroidizmdir.

Her Kadının Tiroid Hakkında Bilmesi Gereken 8 Şey

3.Belirtiler genellikle başlangıçta hafiftir.

Başlarda rahatsız etmeyen belirtiler, hastalığın ilerlemesi ile birlikte can sıkıcı bir hal almaya başlar. Metabolizmanız yavaşlar, enerjiniz kaybolur, daha yorgun ve zayıf hissedersiniz. Kalp atış hızı düşebilir. Hipotiroidizm, tip 2 diyabet ve infertilite riski ile de bağlantılıdır.

4.Hormonal değişiklikler tiroid problemleriyle karıştırılabilir.

Tiroid riski yaşla birlikte artar ve menopoza giren 40’lı yaşlarındaki kadınlarda daha sık görülür. Yorgunluk ve kilo alma gibi aynı semptomlar görüldüğü için, kadınların başlangıçta iki meseleyi ayırt etmeleri zor olabilir. Belirtilerinizin menopozdan ziyade tiroidle ilgili olabileceğine dair ipuçları: Ailenizin tiroid hastalığı öyküsü varsa (annenizde ya da bayan bir akrabanızda tiroid varsa) ya da tip 1 diyabet veya çölyak hastalığı gibi bir otoimmün probleminiz varsa risk altındasınız demektir. Otoimmün hastalığa bağlı enflamasyon,  hipotiroidinin en yaygın nedenidir.

5.Doktorlar tiroid seviyelerini kontrol etmek için aynı testleri kullanıyor, ancak tavsiyeleri farklılık gösterebilir.

Her Kadının Tiroid Hakkında Bilmesi Gereken 8 ŞeyBir sorunun araştırılmasında ilk adım, TSH seviyenizi hızlı bir kan testiyle kontrol etmektir. TSH’nızın yüksek veya anormal olması, tiroidinizin iyi çalışmadığı anlamına gelebilir ve vücudunuz daha fazla TSH salmaya çalışıyor demektir. Ancak normal düzeyin ne olduğu hastaların bünyelerine bağlıdır. Pek çok uzman, TSH için normal aralığın 0,5 ila 5 mIU / L olduğunu düşünüyor. Bu nedenle, test sonuçlarınız bu aralıkta ise doktorunuz tedavi öneremez. Düzeyleri teknik olarak normal aralıkta (örneğin 2.5 ila 4 mIU / L), fakat tiroid belirtileri yaşıyorsanız uzmanlar tedaviyi düşünebilirler. Doktorunuz tiroid sağlığınızı daha iyi anlamak için T3 veya T4 seviyenizi test etmek isteyebilir.

6.Tedavisi oldukça etkilidir.

Tedavide kullanılan bazı ilaçlar vardır fakat bunların az da olsa yan etkileri olabilir. Çoğu hasta, bir ay içinde kendilerindeki değişimleri gözlemleyebilirler. İlaçlar, hastalığın tedavisi için etkili olsa da gerçekten tiroit rahatsızlığınız olmadığı sürece haplara karşı dikkatli olmalısınız.

7.Tiroid, diğer sağlık sorunları için bir günah keçisi olabilir.

Kilo alma, yorgunluk ve cinsel isteksizlik gibi semptomların bazen yanlışlıkla tiroid olarak yorumlandığı doğrudur. Vücudunuz için neyin tiroid belirtisi olduğunu bilmek için bir doktorla birlikte çalışmak, cevaplar bulmanıza yardımcı olacaktır. Kan testleri yapmakla birlikte, hipotiroidi semptomları gibi maskelenmiş olabilecek diğer konular araştırılabilir. Yorgunluk, bir vitamin eksikliğine işaret edebilir. Buradan, gerekirse bir endokrinoloğa yönlendirilebilirsiniz.

8.Selenyum içeren gıdalar yemek yardımcı olabilir.

Araştırmalar, selenyumun, hipotiroidizme yol açabilecek otoimmün bir hastalık olarak bilinen Hashimoto tiroiditi olan insanlarda, tiroid hasarının önlemesine yardımcı olabileceğini göstermiştir. Günlük önerilen mineral miktarı kadınlar için günde 55 mcg’dir. Selenyum, deniz ürünlerinde, fındıkta ve yumurtada bulunur.

Her Kadının Tiroid Hakkında Bilmesi Gereken 8 Şey

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz