Ana SayfaHastalıklarHer Kadının İhtiyacı Olan Temel Tarama Testleri

Her Kadının İhtiyacı Olan Temel Tarama Testleri

-

Tarama testleri neden önemlidir? Herhangi bir hastalığı erken teşhis edebilmek, ilerlemesini önlemek ve tedavi sürecini kolaylaştırmak için tarama testleri hayati önem taşır. Başta kanser, şeker hastalığı ve osteoporoz gibi hastalıklar, tarama testleri ile daha belirtileri görülmeden tespit edilebilir. İhtiyaç duyduğunuz tarama testleri yaşınıza, aile geçmişinize, kendi sağlık geçmişinize ve diğer risk faktörlerine bağlıdır.

Meme Kanseri

Tarama testleri ile meme kanserinden iyileşme şansınız son derece yüksektir. Küçük tümörlerin lenf nodlarına, akciğerlere ve beyin gibi hayati organlara yayılması düşük bir olasılıktır. 20’li ya da 30’lu yaşlardaki her kadının düzenli olarak check-up yaptırması gerekir. Emin olabilmek için 3 yılda bir göğüs muayenesi yaptırmalısınız. Eğer herhangi bir şüphe varsa bu taramaları daha sık yaptırabilirsiniz.

Mamografi ile Tarama

Mamografi, düşük dozda verilen x ışınlarıdır. Meme kanseri ilerlemeden yapılan mamografiler ile hastalığın ilerlemesi durdurulabilir. Bazı uzmanlar 40’lı yaşlarında olan kadınların yılda bir kez mamografi çektirmesini öneriyor. 50’li yaşlarda ve 70’li yaşlarda ise 2 yılda bir mamografi çektirilmesi gerekir.

Osteoporoz

Osteoporoz, bir kişinin kemikleri zayıf ve kırılgan olduğunda oluşan bir durumdur. Menopozdan sonra kadınlar daha fazla kemik kütlesi kaybetmeye başlar, ancak erkeklerde de osteoporoz görülür. İlk belirti, genellikle küçük bir düşme, darbe veya ani bükülmeden sonra gelen şiddetli acıdır. Neyse ki tarama testleri ile osteoporozu önleyebilir ve tedavi edebilirsiniz.

Her Kadının İhtiyacı Olan Temel Tarama Testleri

Osteoporoz Tarama Testleri

Çift enerjili absorbsiyometri (DXA) adı verilen özel bir X-ışını tipi, kemik mukavemetini ölçebilir ve kemikler zarar görmeden önce osteoporoz bulunabilir. Ayrıca, olası riskleri de önlemeye yardımcı olabilir. Bu tarama 65 yaş ve üzeri tüm kadınlar için önerilir.

Her Kadının İhtiyacı Olan Temel Tarama Testleri

Cilt Kanseri

Birden fazla cilt kanseri türü vardır. Bunların en tehlikelisi melanomadır. Melanoma, güneşe aşırı maruz kalma sonucu oluşabilen bir kanser türüdür ve kalıtsaldır. Bazal hücre ve skuamoz hücrelerde cilt kanseri oluşabilir.

Cilt Kanseri Taraması

Vücudunuzdaki beneklerde oluşan değişimler cilt kanseri habercisi olabilir. Şekilleri, renkleri ve boyutlarındaki değişikliklere dikkat edin. Herhangi bir şüphe duyarsanız mutlaka bir dermatologa görünün.

Yüksek Tansiyon

Yaşlandıkça yüksek tansiyon riskiniz artar; özellikle kilolu veya bazı kötü sağlık alışkanlıklarınız varsa bu risk daha da yüksektir. Yüksek tansiyon herhangi bir belirti vermeden hayatınızı tehdit eden kalp krizi veya inmelere neden olabilir. Dolayısıyla tarama testleri yaparak önceden önlem alabilirsiniz. Tansiyonunuzu düşürmek kalp hastalığı ve böbrek yetmezliği gibi ciddi hastalıkları da önleyebilir.

Her Kadının İhtiyacı Olan Temel Tarama Testleri

Yüksek Tansiyon İçin Tarama

Yüksek tansiyon okumalarında iki sayı vardır. Bunlardan ilki sistolik, ikincisi diyastolik basınçtır. Normal yetişkinlerde kan basıncı 120/80’den düşüktür. Yüksek tansiyon, aynı zamanda hipertansiyon olarak adlandırılır ve 130/80 değerinden daha yüksek olması durumunda varlığından söz edilebilir.

Kolesterol Düzeyleri

Yüksek kolesterol, damarlarınızın tıkanmasına neden olabilir. Hiçbir belirti olmadan uzun yıllar yüksek kolesterol ile yaşayabilirsiniz ve sonunda kalp krizi veya felç geçirebilirsiniz. Yüksek tansiyon nedeniyle şeker hastalığına yakalanma riskiniz de artar. Yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaçlar bu riski azaltabilir.

Tip 2 Diyabet

Diyabet nedeniyle kalp ya da damar hastalıklarına yakalanabilir, felç geçirebilir, kör olabilir ya da farklı sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Diyabet; diyet, egzersiz, kilo verme ve ilaçlarla kontrol altına alınabilir. Tip 2 diyabet 40’lı yaşlardan sonra ortaya çıkar, Tip 1 diyabet ise genellikle çocukluk yıllarında başlar.

Her Kadının İhtiyacı Olan Temel Tarama Testleri

Diyabet Taraması

Şeker hastalığını teşhis etmek için kan şekerine bakılır. Açlık kan şekeriniz 100 – 125 arasındaki bir değerse bu normal kabul edilebilir fakat 126’nın üstünde çıkarsa şeker hastalığı riskiniz vardır.Ailede şeker hastası varsa diyabete yakalanma riskiniz daha yüksektir.

HIV Virüsü

HIV, AIDS’e neden olan virüstür. Korunmasız seks veya steril olmayan iğneler yoluyla, kan veya vücut sıvıları paylaşarak yayılır. HIV taşıyan hamile kadınlar enfeksiyonu bebeklerine geçirebilirler. Henüz AIDS’i önleyecek tedavi ya da aşı bulunamamıştır. Ancak anti-HIV ilaçları bağışıklık sisteminin virüslerle savaşmasına yardımcı olabilir.

HIV Tarama Testleri

HIV virüsünü tespit edebilmenin tek yolu kan testleridir. ELISA veya ÇED testi ile HIV virüsü saptanabilir. Cinsel hayatınız çok aktifse risk altındasınız demektir ve doğru bir şekilde korunmalısınız. 15 ila 65 yaşları arasındaki ergenler ve erişkinlerde HIV enfeksiyonu taraması yapılmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz