Ana SayfaPsikolojiHer Gün Şekerleme Yapmak İçin 4 Neden

Her Gün Şekerleme Yapmak İçin 4 Neden

-

Yapılan birçok alıştırma, şekerleme yapmanın insan sağlığına faydalarını ortaya koyuyor. İspanya’da siesta alışılmış bir kültürdür. Fas’ta öğleden sonra tüm iş yerleri akşam saatlerine kadar uyumak için kapatılır. Balkan ülkelerinde öğleden sonra uyumak eski bir gelenektir. Kaylule adı da verilen öğle uykusu aynı zamanda Peygamberimizin (s.a.v.) bir sünnetidir. Farklı farklı kültürlerde ortak bir alışkanlık haline gelmiş olan şekerlemenin 4 faydasını sıralayalım.

1-) Enerji Verir ve Yenilenmeyi Sağlar

20 dakikalık bir şekerleme, 3-4 saatlik gece uykusuna eşittir. 20-30 dakika arası bir şekerleme size enerji verecek ve günün kalanı için yenilenmenizi sağlayacaktır. Uzun veya ikindi saatlerinde uyumak ise tam aksine bir etkiye neden olabilir. Uyandıktan sonra yorgun ve halsiz olmanıza neden olabilir. Önemli olan şekerlemenin, öğle saatlerinde yapılması ve 30 dakikadan uzun tutulmamasıdır.

2-) Verimliliği Arttırır

Yenilenmenizi sağlayan ve enerji veren şekerleme, iş verimliliğini de maksimum seviyeye taşımaya yardımcı olur. NASA’nın pilotlar üzerinde yaptığı bir araştırmanın sonuçlarına göre, şekerleme yapan pilotların, diğer pilotlara göre verimliliği %34 artmıştır. Kısa öğle uykularının, iş hayatında verimliliği arttırdığı pek çok araştırma ile ortaya konulmuştur.

3-) Kalp Sağlığını Korur

Stres durumunda artış gösteren kortizol, uyku ile birlikte dengelenir. Yapılan bir başka araştırmada, haftada 3 defa şekerleme yapanların kalp rahatsızlıklarından ölme riskinin %37 azaldığı sonucuna varmıştır.

4-) Stresi Azaltır

Öğle uykusu, stresi azaltmaya yardımcı olur. İş yoğunluğu, yorucu tempo derken biriken negatif enerjiyi atmanıza ve iş stresinden kurtulmanıza yardımcı olur.

Uykuyu kim sevmez ki, hele ki şekerlemeleri. İmkan dahilinde ise öğle saatlerinde 20 dakikalık bir şekerleme ile sağlığınızı koruyabilir, iş verimliliğinizi arttırabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz