Ana SayfaHastalıklarHematüri Nedir?

Hematüri Nedir?

-

İdrarda görülen kan hücrelerine hematüri denilmektedir. İdrar normal renginde değil, açık pembe ve  kırmızı renklerde görülmektedir. Kan bulunan idrar bulanık bir şekildedir. Cam bir kap içerisine konulduğu zaman üst kısımlarının normal ancak alt kısımlarının bulanık ve renkli olduğu gözlemlenmektedir. Hematüri hastalığının iki çeşidi bulunmaktadır. Makroskopik hematüri ve mikroskobik hematüri olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Makroskopik hematüri gözle görülebilen kan hücreleri olarak tanımlanabilir. İdrar atımı esnasında gözle görülebilecek bir durumdur. Ancak mikroskobik hematüri ise gözle görülemeyen testler sonucunda varlığı saptanan hastalık çeşididir.

Hematüri Nedenleri?

Bu hastalığa birçok durum yol açabilmektedir. Ancak geneli ciddi değildir. Örneğin bazı durumlarda spor, egzersiz gibi durumlarda ortaya çıkabilir. Bu gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkan hematüri bir gün içerisinde yok olmaktadır. Bu nedenle ciddi bir durum değildir. İdrar kaçırma problemleri, idrar renginde değişiklikler en belirgin özellikler arasında yer almaktadır. Yüksek ateş gibi durumlar nadiren de olsa ortay çıkabilmektedir. İdrar kötü kokulu olmaktadır. Bu gibi belirtiler herhangi bir nedene bağlı olmadan da gerçekleşiyor olabilir. Bu nedenle bir doktora başvurmak belirtiler arkasındaki nedenleri saptama açısından gerekli olacaktır. Bu gibi durumlarda, mesane taşı, böbrek taşı, üretrit, hemolitik anemi, mesane kanseri, gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkan belirtiler olabilir.

Tehlikesiz Hematüri Nedir?

Bu tip hastalıklarda idrardan kan gelmesi dışında herhangi bir belirti görülmez. İdrar kanlı görünmesine rağmen, herhangi bir organın hastalığına ya da başka duruma bağlı olarak gelişen bir durum değildir. Bu tip hastalık zamanla geçebilmektedir. Ancak ömür boyu süren türleri de görülmüştür. Kadınlar sistit, yani mesane kanseri olmaya çok daha yakınlardır. Bu da belirli kanamalara yol açmaktadır. Genel olarak bu durum önemsenmez, ancak ilerleyen zamanlarda bu hastalık ciddi sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Bu tip rahatsızlıklara sahip kişilerin doktor kontrolünde tedavi görmeleri oldukça önemlidir. Günlük su tüketime dikkat edilmelidir.

Makroskopik Hematüri Nedenleri

Klinik değerlendirmeler sonucunda kişilerde bu durum saptanıyorsa, ağrıların yaşanması, pıtıların var olması, idrarın hangi bölümde olduğu gibi durumlar önem taşır. Bu tip hastalığın seviyeleri bulunmaktadır. İlk olarak üretra kaynaklı olmaktadır. Daha sonra prostatik üretra kaynaklı olmaktadır. Yan ağrılar bu durumda mevcut olur. Üreter taşı meydana geldiğinden dolayı yan ağrılar görülmektedir. Bu tip hastalığa sahip olan kişilerde genel olarak üriner sistemi tümörü görülmektedir. Bu da pıhtılar nedeni ile ortaya çıkan bir durumdur. Bu tip durumlar doktor yardımı ile tedavi sürecine girilmesi gereken durumlardır.

Mikroskobik Hematüri Nedenleri

Mikroskobik hematüri hastalığının altında yatan bir neden olmamaktadır. Bu tip hematüri her zaman hastalık olarak anılmaz. Fiziksel egzersiz, travma ve cinsel aktiviteler bu tip hastalıklara yol açabilmektedir. Verilen idrar örneklerinden 3 ünden 2 sinde bu durum saptanıyorsa bu mikroskobik hematüridir. Genel olarak çeşitli aktiviteler nedeni ile oluşan durumlarda tanı koymak daha sıkıntılı olabilmektedir. Bu tip hastaların %40 oranında altta yatan bir neden bulunmamaktadır. Geriye kalanlar için, belirli nedenler dahilinde ortaya çıktığı saptanmaktadır. Bu hastalık alyuvar hücre miktarı azlığında ortaya çıkmaktadır.

Hematüri Tedavileri

Normalde kişilerde gözle görülür kan ve idrar tahlillerinde kan hücrelerine rastlamamak gerekmektedir. Meydana gelen kanama görüldüğü andan itibaren ciddiye alınması gereken bir durumdur. Bu tip kanamalar basit bir üşütme nedeni ile olabileceği gibi, üriner tümör belirtisi de olabilir. Bu nedenle kanmalar görüldüğünden andan itibaren doktora başvurmak gerekmektedir.  Bu tip hastalıklarda tedaviler, nedenlerine göre değişmektedir. Genel olarak basit nedenlerden dolayı oluşan bir hastalıktır. Bu nedenle basit durumlarda bazen tedavi uygulamak gerekmeyebilir. İdrar yollarındaki tümörlerden kaynaklı bir durumsa, tedavi yöntemleri bu tümörü yok etmeye dayalı olacaktır.

Belirlenen bir taş ya da enfeksiyonel durumlarda,  bu saptamaların yok edilmesine yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Bu nedenle kanama nedenleri ince detaylarla saptanmalı buna göre tedavi yöntemleri izlenmelidir. Zararlı maddelerin atımı için, çeşitli ilaçlı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bu tip hastalıklar böbrek işlevlerinin yetersizliğinden kaynaklı bir durumda olabilir. Ciddi sorunlara neden olabileceği gibi, hiçbir sorun teşkil etmeyebilir de. Üroloji uzmanına başvurmalı ve altında yatabilecek olan her neden araştırılmalıdır. Çeşitli tahliller, tetkikler sonucu tedavi yöntemleri oluşturulmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz