Ana SayfaKişisel GelişimHayır Demeyi Öğrenmek Nasıl Olur?

Hayır Demeyi Öğrenmek Nasıl Olur?

Hayır Demek...

-

Yerinde kullanılmayan evet kelimesi bir süre sonra hayır kelimesini tahtından indirebiliyor. Hayır kelimesinin tahtan inmesi uzun zamansa öfke kontrolü bozukluğu, hayal kırıklıkları gibi olumsuz durumlar otaya çıkarabiliyor. Arkadaş ortamında, ailende, iş ortamında insanları kırmak istemediğiniz için onlara hayır diyorsunuz ve hayır demeyi bilmediğiniz için onlara her konuda yardımcı oluyorsunuz eğer hayır demeyi öğrenmek istemezseniz bu sizin işin ileride sıkıntılı bir duruma dönüşebilir. Sınırlarınızı baştan çizmemiş ve belirlememişseniz ve insanlara hayır diyemiyorsanız bu durum size ileriki yaşantınızda huzursuzluk ve mutsuzluk yaratabilir.

Sosyalleştiğimiz ve var olduğumuz ortamlarda kendimi o ortamın bir parçası halinde hissedebiliriz ya da görmek isteriz. Bireysellik ve toplum ilişkileri bu parça halinde hissedebilmemizin temellerinden birisidir. Eğer parçası olduğumuz bu ortamlarda hayır dersek o ortamlardan dışlanacağımızı düşünürüz. Hayır demeyi öğrenmek diğer insanlar tarafından bencil ve kötü insan olacağımız anlamına gelmiyor. Hayır demeyi öğrenmek diğer insanlar tarafından bencil ve kötü insan olma korkusu ve kaygısı yaşamamıza engel olacaktır. Bunlarla beraber kişisel sınırlarımızı oluşturup koruyabilmek için hayır demeyi öğrenmek önemlidir. Kişisel benliğimiz ve kişisel karakterimiz içinde hayır diyebilmeliyiz.

Çocukken hayır demek kolayken büyüyünce neden zorlaşıyor?

 Küçükken anne babamız bizim etrafımızda dönerken bizim her istediğimizi yaparken onlardan gelen hayırlara fazlasıyla karşı çıkardık. Buna karşın kendi hayatımız kendimize ve onlara karşı gayet netti. Bir şeyi yapmak istemiyorsak ya da yemek istemiyorsak yapmazdık ya da yemezdik. Bunlara itiraz edip hayır diyebilirdik. İşte hayır demeyi öğrenmek bu yaşlarda başlıyor ve tüm hayatın boyunca öğrenmeyi devam ettiriyorsun. Aileden sonra okul, iş gibi farklı ortamlara girmeye başlayınca hayatındaki insanlar değişiyor ve sana karşı davranışları değişiyor. Senin karşında hayır diyebildiğin annen baban olmuyor aksine hayır demek için düşündüğün ama diyemediğin insanlar oluyor çünkü sen hayır dersen onların arasından dışlanacağını düşünüyorsun.

İnsanlar sosyal yaratıklar oldukları için hayatın her ortamında sosyalleşiyorlar ve o ortamların bir parçası oluyorsun. Eğer kendini o gruba ait hissetmiyorsan onun bir parçası gibi görmüyorsan içe kapanma, ihtiyaçlarının karşılanmaması gibi durumlar meydana gelir. Bunlar bize korku ve kaygı veren durumlar. Hayır diyebilmeyi öğrenmek kendi benliğimizin bir farkındalığıdır, hayatta bize farklı zorluklarla sağlıklı savaşabilmemizi sağlar. Bunlarla birlikte kendimize güvencimizi ve inancımızı pekiştirmiş oluruz.

 Hayır demeyi öğrenmenin bazı yolları

  • Yapmak isterdim ama işim var.
  • Bu konu işin şu an müsait değilim. Sonra halledelim mi?
  • Bu defada bensiz olursa sevinirim.
  • Yardım etmek isterdim ama işim var onun yerine şöyle bir çözüm yolu bulabilir miyiz?

Hayatta insanlara evet diyerek bir bağ kurabiliyoruz ama bizlerin kendimizle de kurduğumuz bağlarımız var. İnsanlara evet derken bu bağı yıkmamamız gerekiyor. Bunun için hayır demeyi öğrenmeliyiz ve öğretmeliyiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz