Ana SayfaModaHayatınızı Daha Parlak Hale Getirecek 7 Psikolojik Kural

Hayatınızı Daha Parlak Hale Getirecek 7 Psikolojik Kural

Parlak Bir Yaşam İçin 7 Adım

-

Hayatınızı Parlak Hale Getirin: Pozitif psikolojinin kurucularından olan Profesör Martin Seligman, bu tür bir psikoterapinin insanların güçlü yanlarını ortaya çıkararak keyifli bir yaşam sürdürebileceğini kanıtlamak için önemli sayıda araştırmalar yapmıştır. Bireyleri, pozitif bir felsefe ile yaşamaya teşvik ederek daha mutlu hissettirir.

Necibe, depresyonla savaşmanıza, daha iyi fiziksel sağlığa ve daha yüksek başarıya sahip olmanıza yardımcı olabilecek 7 temel kuralı sizlere sunmakta.

1. Seçimin Gücü

Hayatınızda olan her şey hayatınız boyunca yaptığınız seçimlerin bir sonucudur. Arkadaşlarınız, yaşam tarzınız ve inancınızdaki seçimleriniz kişiliğinizi oluşturur. Biz kendi kaderimizin yazarlarıyız.

Problemli biriyle uğraşırsanız ve her zaman kendinizi, o kişinin sorunlarını çözmeye çalışırken bulursanız, o zaman hayatınızda o anda yapmayı tercih ettiğiniz şey budur. Bunun olmasına izin veren sizsiniz. Kimseye şikayette bulunamazsın.

Farklı bir sonuç istiyorsanız, farklı bir seçim yapmayı düşünmelisiniz. Akıllıca seçim yapın çünkü her bir karar önemlidir.

Elbette hayatta sizin seçiminiz olmayan şeyler de var. Aile üyelerinizi, genlerin bir kombinasyonunu, içinde bulunduğunuz ortamı, vb. Seçemezsiniz. Bunlar sadece hayatın kurallarıdır. Bazı durumlar kontrolümüz dışında olabilir, fakat yine de bu durum nasıl yanıt vermek istediğiniz konusunda bir seçeneğiniz olmadığı anlamına gelmez. Hile, daha iyi sonuca doğru adımlar atmaktır – Karar sizin !

seçim

2. Ayna Kuralı

Kural oldukça basit! Hayatınızdaki her insan sizin aynanız olduğu anlamına gelir. Kendi kişiliğinizi, karakter özelliklerinizi, hatta hoşunuza gitmeyenleri bile yansıtırlar. Çevrenizdeki kişilerde gördüğünüz özellikler, kendinizi daha iyi tanımak ve size büyümek için fırsat verebilir.

En çok hayran olduğunuz veya başkalarında nefret ettiğiniz tüm nitelikler size ait.

İnsan ilişkileri zordur ve siz herhangi bir şeyi değiştirmek istiyorsanız, kendinizle başlayın. Başkalarının ne dediğinden çok olmak istediğiniz gibi olun ve elde etmek istediğiniz en büyük şey yeniliğiniz olsun.

ayna

3. Hataların Gücü

Herkesin yanlış yapabileceğinin farkında olmalısın, kendinin bile! Bazen inançlarımız ya da eylemlerimiz, onların ne kadar doğru olduğunu düşünürseniz düşünün, başkaları tarafından haklı sayılmaz. Dünyayı sadece siyah beyaz olarak görmeniz gerekmiyor. Kimse mükemmel değildir.

Hepimizin hata yapma hakkı var. Onları tanımaya ve bunları düzeltmek için neler yapabileceğinizi analiz etmeye hazır olun.

4. Uygunluk Kuralı

İyisiyle kötüsüyle sadece bize bağlı olan bazı şeyler vardır hayatta. Yaşam tarzımız, ilişkilerimiz, çalışmalarımız vb. bunlardan şikayet etmek yerine güzel tarafından bakmayı denemeliyiz. Neticede biz bunları yaşıyorsak evrenin bize farkındalık mesajı var demektir.

Daha iyisini hak ettiğine karar verdiğinizde, ihtiyacınız olan değişiklikler gerçekleşmeye başlayacak. Hedeflere öncelik verin. Çok şey elde etmek istiyorsanız, yüksek hedef alın ve harekete geçin!

5. Bağımlılık Etkisi

Kimse sana borçlu değil, kimse sana bağımlı değil. Ama başka birine nazik davranmaya ve o kişilere yardım etmeye karar verebilirsin. Cevap olarak bir şey beklemenize gerek yoktur. Başkalarına karşı iyi olmak hem onlar için hem kendin için bir hediye olabilir.

İyi bir insan olmak istiyorsan, güçlü ol ve kendine inan. Şüphesiz, “Hayır” demeniz gereken zamanlar da gereken cevabı ver. Birinin size sorduğu her şeyi kabul etmek sizi mutlu edecek bir şey değildir. Kendiniz için en doğru seçimleri yapabilecek kadar güçlü olun.

6. Varlık Kuralı

Hemen şimdi tamda şu anda yaşamaya başla. Geçmişi düşünme, çünkü her an, şimdiki zaman ile başlar. Gelecek ile ilgili kaygılar endişeye yol açar. Gelecek için endişelenmeyin, çünkü henüz başlamadı. Geçmişe çok bağlı olmak, size kendinizi depresyonda hissettirebilir.

Şu anda yaşadığımız duygu ve düşüncelerimizi dinlemek, ruh halimiz, sağlığımız ve diğer insanlarla olan ilişkilerimiz için çok iyi bir terapi yöntemidir. Şu an yaşadığınız süre boyunca, siz gerçeksiniz ve yaşamınıza uyum ve mutluluk getiriyorsunuz bunu hissedin.

7. İyimserlik Gücü

Sizi çevreleyen küçük şeyleri göz ardı etmeyin. Hayatı eleştirmeyin! Çünkü bunu yapmak sizi mutsuz etmek için kesin bir yoldur. Doğanın güzelliğinin tadını çıkarın: gökyüzünü seyretmek, güneşli  bir yaz, nehirler, yeşil ormanlar, harika arkadaşlar …

Yaşadığınız süre boyunca, günlük yaşamınızdan bile mutlu olabileceğiniz anlar yakalamaya çalışın.

Üretken olun, aktif olun ve pozitif duygularla dolu bir hayat sürün. Hayatınızı bir kanepede TV izleyerek veya geçmişinizi irdeleyerek geçirdiğinizde gerçek dünyanın parçası olamazsınız. Bir kez var olacağınız hayatı yeni ve ilginç deneyimlerle doldurmayı deneyin. Bol kahkaha atın, her yeni güne yeni umutlarla uyanın.

Yazar: GülŞah

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz