Ana SayfaModaHayatın Harika Oluşunu Hissetmek İçin 10 Yöntem

Hayatın Harika Oluşunu Hissetmek İçin 10 Yöntem

-

Modern yaşamın hızı, bizi çoğunlukla meşgul eder ve böylece bize sevinci getiren küçük şeyler için zamanımız kalmaz – hobiler, akşam yürüyüşü, birbirimize olan sevgimizi ifade eden şeyler. Hayatımızı yaşayacak kadar vaktimiz yok. Yavaş yaşam hareketi, çeyrek yüzyıldır varlığını sürdürüyor ve bu sorunun üstesinden gelen daha sağlıklı ve anlamlı bir yaşam tarzı sağlamayı amaçlıyor.

Necibe.com olarak biz de, hayatınızın her günü dünyayla uyum içinde yaşamanız için hayati bir fırsat sunan bu yavaş yaşam önerisinden bazılarını sizinle paylaşmanın zamanının geldiğini hissettik. İşte o liste !

1. Doğayla yalnız kalma

Hayatın Harika Oluşunu Hissetmek İçin 10 Yöntem

Doğa, enerji, uyum ve güzelliğin kaynağıdır. İnsanlar doğayla uyumlu olduğunda, sorunlarını unuturlar ve kalplerini dinlemeyi öğrenirler. Bazen yıldızlara bakmaya ya da nehir kıyısından güneşin doğuşunu izlemeye ya da gökyüzünde yükselen kuşlara hayran kalmaya çalışın. Bu anlar kelimelerinize ifade edemediğiniz şekilde hayatınıza anlam katacaktır.

2. Sessizliğin tadını çıkarın

Hayatın Harika Oluşunu Hissetmek İçin 10 Yöntem
Kentsel gürültünün, reklamların, telefon görüşmelerinin ve hatta kendi rastgele düşüncelerimizin sürekli akışı arasında o kadar çok sessizliğe ihtiyacımız var ki. Sessizlik o kadar nadir ki, bazen korkmaya başlıyoruz. Ancak, aslında, sessizlik farklı hissetmenize, daha olumlu hissetmenize ve kendinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir ve bu zaten sizin için en gerekli olan şeylerden biri. Basit bir adım atabilir ve sessizliği yaşamınıza davet edebilirsiniz.

3. Çalışmalarınızı eşit parçalara bölün.

Hayatın Harika Oluşunu Hissetmek İçin 10 Yöntem
Buradaki temel nokta, ev işi veya işle ilgili ödevler olsun, sürekli yapmaktır. Yapılacak çok şey gibi görünen şeylere sahip olsanız bile, bir defada bunlardan birine odaklanın ve bu sorun kapanana kadar başka şeyler tarafından dikkatinizi dağıtmayın. Aksi takdirde, ne zamanınız ne de hiçbir şey yapma arzunuz olmayacak! İş size neşe kaynağı olmalı ve zaman ve enerjinizi tamamen boşa harcamamalıdır.

4. Sevdiğin şeyi yap

Hayatın Harika Oluşunu Hissetmek İçin 10 Yöntem
Bunu okurken, yaratıcı tatmin edici düşünceler kafanıza gelmiş olabilir. Herkesin yaratıcı düşünceleri var, ancak hepimiz bunu fark etmiyor ve onu geliştirmeye çalışmıyoruz. Neyde iyi olduğunuzu ve neyi yapmak isteyeceğinizi anlamak için farklı seçenekleri denemek için zaman bulmanız gerekir. Bu herhangi bir şey olabilir: çizim, bahçe işleri, modelleme, şiir yazma veya çocuk yetiştirme. Ne seviyorsan onu yap, gerçek mutluluk bu değil mi?

5. Olaylara gidin, ancak denetlemede yapın

Hayatın Harika Oluşunu Hissetmek İçin 10 Yöntem
Yaşam biçiminizi çeşitlendirme arzusu genellikle farklı gösterimlerin aşırı yüküne dönüşür: O zaman siz de sabahları eğlence parkına, öğleden sonra sinemaya ve akşam tiyatroya giderek bir olay döngüsü yaratabilirsiniz. Bazen her şey karışık hale gelir, bu nedenle ne yaptığınızı anlama veya takdir etme şansı yoktur. Bir şeye odaklandığınızda, deneyim kalitesi tamamen farklıdır. Bu düzene eğer yeterince zaman verirseniz, kendi yaratıcılığınızı canlandırabilirsiniz; Böyle yaparsanız eğer eğlence parkı bütün gün boyunca hayat hakkında nefes kesici bir heyecan hissi bırakacak ve sinema ya da tiyatro ya da kendi hayatınızdaki düşünceleri yansıtmaya teşvik edecektir.

6. Gerçek hayatta iletişim kurun

Hayatın Harika Oluşunu Hissetmek İçin 10 Yöntem
Yüz yüze temas herşeyden çok önemlidir. Yaşamınızın bir parçası olduğundan emin olmak için, diğer iletişim kanallarıyla (cep telefonları, e-postalar ve genel olarak internet) kullandığınız konuşmaları bilinçli olarak sınırlandırabilirsiniz. Bir arkadaşınızla yapılan bir toplantı, yüzlerce mesajdan ve çağrıdan daha anlamlıdır. Sevdiklerinize dikkat edin, bazı vakitler konuşmak için zaman ayırın ve sırlarınızı paylaşın.

7. Ne yediğinizin lezzetini takdir edin.

Hayatın Harika Oluşunu Hissetmek İçin 10 Yöntem
Bir hazırlıktan tüketime, tüm sürecin ölçülü bir şekilde uygulanmasında ortaya çıkan, gıdaya karşı özel bir tutum geliştirebilir. Yemek öğeleri satın alırken, eve giderken gördüğünüz ilk mağazaya girmeyin – hafta sonlarında yiyecek alışverişine biraz zaman ayırmak daha iyi bir tercih olabilir. Pazara gidin, bulabileceğiniz en taze yiyecekleri seçin, menünüzde yaratıcı olun ve yiyecek hazırlarken hoş bir müzik açın. Her şey hazır olduğunda, yavaş yavaş her lokmanın tadını çıkarın.

8. Gerçekten rahatlamaya konsantre olun.

Hayatın Harika Oluşunu Hissetmek İçin 10 Yöntem
Koca bir yıl çalışıyorsunuz ve güzel bir fırsat geliyor – tüm müzeleri ve ilgi çekici mekanları ziyaret ederek “beş günde beş ülke” nin son dakika turu … Fakat bu gibi bir tatilden sonra pillerinizi şarj etmek için oldukça uzun bir süreye ihtiyacınız olacak. Düzinelerce yeni deneyimleri kovalamaya hiç gerek yok. Boş zamanlarınızda her anın tadını çıkarın, etrafınıza bakmak, yeni insanlarla tanışmak ve iletişim kurmak için zaman ayırın. Sadece rıhtıma yürüyerek veya açık bir restoranda güzel bir fincan kahve içerek hayatın dolgunluğunu hissedebilirsiniz.

9. Biraz tahmin edilemez olun

Hayatın Harika Oluşunu Hissetmek İçin 10 Yöntem
Bazen hayatınızın kendiliğinden olmasına ve plan yapmamasına izin vermeniz gerekir. Ruh halinize göre verilen kararları takip etmeniz yeterlidir ve sonuçlarına şaşıracaksınız.

10. Çocuklardan öğrenin.

Hayatın Harika Oluşunu Hissetmek İçin 10 Yöntem
Bir çocukluğumuz vardı ve herhangi bir yere gitmedi – her birimiz içinde yaşam devam ediyor. Çocuklarla iletişim kurun, dünyayla nasıl etkileşime girdiklerini izleyin; bu, bir yetişkin olarak geliştirdiğiniz acı verici yaşam deneyimleri ve önyargıları olmaksızın, gözlerinizi kullanarak yaşamı görmenize yardımcı olacaktır. Çocuklar acele etmiyorlar, günümüzde yaşıyorlar ve hepsi için “burada ve şimdi” var! Bazen kendinizin çocuk olmasına izin verin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz