Ana SayfaHastalıklarHasta Olacağınızı Hissetmeye Başladığınızda Yapmanız Gereken 6 Basit Uygulama

Hasta Olacağınızı Hissetmeye Başladığınızda Yapmanız Gereken 6 Basit Uygulama

Hasta Olmadan Önce !!!

-

Grip mevsiminin kapıda olduğu şu dönemde bilgilerimizi tazelemenin ve alınacak önlemleri hatırlamanın tam zamanı. Nedendir bilinmez, hasta olacağımızı hissetmeye başladığımız o ilk an bu durumu inkar eder ve ‘bu gün biraz yoruldum, dinlenince geçer’ deriz. Vücüdumuzun ilk sinyalleri verdiği o an bunları görmezden gelmek yerine hemen önlem almamız gerekir.

Çoğumuz hastalandığımızda günlük hayatımıza ara verip, geçene kadar yatakta bekleyemiyoruz. Yapılması gereken ev işleri, katılmak gereken toplantılar, çocukların itiyaçları malesef hastalık dinlemiyor. Bu nedenle bir an önce toparlanmamız ya da hastalık dönemini en az yıkım ile geçirmemiz gerekiyor. İşte bunun için Necibe.com size aşağıdaki önerileri hazırladı.

1.Sıcak bir duş alın

Sıcak bir duş, kendinizi harika hissettirmenin yanında yeni başlayan soğuk algınlığını da önleyecektir. SIcak su buharı burun içini rahatlatır ve tıkanıklık var ise açar. Böylce daha rahat uyuyabilirsiniz.

2. Tuzlu su ile gargara yapın

Evde kolayca hazılayabileceğiniz tuzlu su ile yapılan gargara soğuk algınlığı ve öksürükle savaşmada harikalar yaratır. Yapılan bir araştırmaya göre grip mevsimi boyunca tuzlu suyla 60 gün gargara yapan 400 sağlıksız kişide, üst solunum yolları enfeksiyonları yüzde 40 azalmıştır.

3. Daha erken uyuyun

Az uyumak genel sağlığınız açısından iyi değildir. Ancak zaten hasta hissediyorsanız bağışıklık sisteminiz üzerinde ayrıca zayıflatıcı bir etki gösterir. Az ve yetersiz uyku, enfeksiyon ve hastalığa karşı savaşmakla sorumlu olan bağışıklık sistemi hücrelerinin işini yapmasını engeller. Bu nedenle hasta hissetmeye başladığınızda bunu gömezden gelmek yerine braz daha erken uyumayı deneyin.

4. Sıvı tüketimini arttırın

Hasta hissetmeye başladığınızda bol sıvı tüketin. Sıcak bir çorba, bitki çayları ya da sadece su içerek vücüdunuza direnç kazandırın.

5. Sağlıklı ve yeterli beslendiğinizden emin olun

Bazen hasta hissettiğinizde iştahınızı da kaybedebilirsiniz. Ancak iştahsız dahi olsanız, hastalık vücüdunuzun tamamını ele geçirmeden önce bağışılık sisteminize yardımcı olacak gıdaları tüketmeniz gerekmektedir.  Koyu yeşil yapraklı sebzeler, nohut ve kırmızı biber, vitamin, protein ve antioksidanlar ile doludur, vücüdunuza mikroplar ile savaşırken yardımcı olurlar.  

6. Elma sirkesini deneyin

Elma sirkesi içerdiği mineral ve vitaminler ile hastalık döneminde kullanabileceğiniz güçlü bir savaşçıdır. Şimdiye kadar denemediyseniz, hasta hissetmeye başladığınız bu dönem denemekten fayda göreceksiniz. Çok lezzetli bir tadı olmasa da vücüdunuza sağlayacağı yarar için tadına katlanmalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz