Ana SayfaHastalıklarHaşimato Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Haşimato Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

-

Haşimato hastalığı, son zamanlarda adından sıkça söz ettirmektedir. Genellikle kadınlarda görülür fakat erkeklerde de azımsanmayacak bir şekilde görülmeye başlamıştır.  Normal şartlar altında bağışıklık sistemimiz tarafından üretilen antikorlar, mikroplarla ve bakterilerle savaş halindedir, fakat Haşimato hastalığında üretilen bu antikorlar, Tiroit bezine hücum ederler. Bu sebepten dolayı haşimato hastalığına otoimmün bir hastalık diyebiliriz.

Haşimato hastalığının tiroit bezine saldırması şu şekilde olur: Tiroit bezi içinde tiroit hormonları olan t3 ve t4’ün üretiminde görevli TPO enzimi bulunur. Bu hastalıkta, immün sistemi TPO enziminin vücuda zararlı bir madde olduğunu düşünür ve bu madde ile savaşmak için antiTPO isimli antikoru üretir. Bağışıklık sisteminin TPO enzimine saldırmasından dolayı tiroit dokusunda bozukluk ve hasar oluşur.  Buna bağlı olarak tiroit hormonunun üretilmesinde bir azalma oluşur ve tiroit tembelliği adı verilen durum ortaya çıkar.

Tiroit tembelliği oluşmasıyla birlikte kolay kilo alımı oluşmaya başlar, hastalar sıkı bir diyet programı uygulasa dahi, kilo vermeleri oldukça zordur. Bunun yanında, soğuk havalara karşı dayanıksızlık, adet düzensizliği ve eller ile ayaklarda üşüme gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Hipotiroit adını verdiğimiz tiroit tembelliği, aynı zamanda cinsel isteksizlik, kabızlık, saç dokusunda ve ciltte kuruma gibi sorunlara da yol açabilir.

Haşimato hastalığının orta yaşlı kadınlarda görülme riski diğerlerine göre daha fazladır. Bazı durumlarda kadınların menopoz dönemi öncesi ve gebelik durumlarında da görülebilir. Depresyon ve aşırı stres durumlarında da bu hastalık aniden ortaya çıkıp, hızla gelişebilir. Bazı durumlarda bu hastalık irsi olabilir. Haşimato hastalığı tespit edilen kadınların kızları, kız kardeşleri, teyzeleri, anneleri de ciddi risk altında olabilir. Bu durumda olan kadınlara T3, Anti TPO, Anti TG gibi testlerin yapılması, hastalığın erken tanısı için faydalı olacaktır.

Bu hastalık için kötü haber ise bilinen bir tedavisinin henüz olmaması. Bu durumdaki hastalar için hastalığı kontrol altında tutmak daha önemlidir. Bunun için hekiminizin önereceği tiroit tembelliğini önleyen haplar ömür boyu ve düzenli kullanılmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz