Ana SayfaHamilelikHamilelikte Üreme Aşamaları

Hamilelikte Üreme Aşamaları

-

Evet arkadaşlar bu yazımızda çocuğun üreme aşaması ve hamilelikte bebeğin gelişmesini olumsuz yönde etkileyecek faktörleri ve bebeğin anne karnındaki beslenmesi dahil birçok konuyu ele alacağız.

Öncelikle döllenmeyi anlatalım:

DÖLLENME: Sperm hücresiyle yumurta hücresinin birleşmesi sonucu döllenme gerçekleşir. Bu durumda Zigot oluşur (döllenmiş yumurta). Zigotu büyümesi ve gelişmesi sonucu yeni birey oluşur.

İnsanda üreme sistemi:

Dişi ve erkekte yapılar içerir. Her ikisinde de üreme sisteminin çalışması sinir sisteminin ve hormonlarının etkisi altındadır.

ERKEK ÜREME SİSTEMİ: Er Bezleri – Yardımcı Bezleri – Erkek Üreme Organı olarak 3 kısımdan oluşur.

ER BEZLERİ: Spermatogenezin yani erkek üreme hücrelerinin mayoz bölünmeyle oluşturduğu kısımdır. Aynı zamanda erkek üreme hormonlarını üretir. Vücut dışındadır, çünkü spermler vücut sıcaklığında oluşmaz.

YARDIMCI BEZLER: Spermlerin içersinde hareket ettiği sıvıları üreten bezlerdir. Bu bezler; Prostat bezlerdir – Seminal bezlerdir – Cowper bezleridir.

ERKEK ÜREME ORGANI: Spermlerin, yardımcı bez sıvılarının ve idrarın dışarıya atılmasını sağlayan organdır

Erkek üreme sistemini kontrol eden hormonlar: 2 hormon etkilidir.

1) Folikül Uyarıcı Hormon (FUH =FSH)

2) Lutein Uyarıcı Hormon (LH)

1)FSH: Er bezlerinde bulunan seminifer tüpçüklerine etki ederek mayoz bölünmeyle sperm hücrelerinin üretilmesini sağlar.

LH: Er bezlerinde bulunan Leydig etki ederek bu hücrelerin erkeklik hormonu olan testosteron (androjen) hormonun salgılanmasını sağlar.

DİŞİ ÜREME SİSTEMİ:  Yumurtalıklar – Döllenme Borusu – Rahim – Dişi Üreme Organı olarak 4 kısımdan oluşur.

YUMURTALIKLAR:  Oogenezin yani dişi üreme hücrelerinin mayoz bölünmeyle oluştuğu kısımdır. Yumurtalıklarda üretilen yumurta döllenme borusuna geçer.

DÖLLENME BORUSU: İçerisinde bulunan siller yardımıyla yumurtanın içersinde ilerlemesini sağlar. Rahime gönderilnesini sağlar. Döllenme burada gerçekleşir.

RAHİM: Bol miktarda kılcal kan damarlarıyla donanmıştır. Döllenme gerçekleşirse oluşan embriyonun tutunup yerleşebilmesi ve dış etkilerden korunmasını sağlar. Gebelik sırasında yüzlerce kat büyüyebilme ve daha sonra eski haline dönebilme özelliğine sahiptir.

DİŞİ ÜREME ORGANI: Rahimde sonra dişi üreme sisteminin en dış kısmıdır.

Dişi üreme organını kontrol eden hormonlar: 3 hormon etkilidir.

1) FSH

2) ‎LH

3) ‎LUTEOTROPİK HORMON (PROLAKTİN)   (LTH)

1)FSH: Oogenezle yumurta hücresinin Yumurtalıklarda mayoz bölünmeyle üretimi uyarır. Östrojen hormonu salgılar.

2)LH: Yumurtalıklarda üretilen yumurtanın döllenme borusuna atılmasını sağlar. Ayrıca progesteron hormonu salgılar.

3)LTH: Süt bezlerinin gelişmesini, süt salgılanmasını ve analık duygusunun oluşmasını sağlar.

MENSTRUAL DÖNGÜ:  Oogenezin tamamlanması ve yumurtanın oluşumu ile döllenmiş yumurtanın vücuttan atılışına kadar olan döngüye denir. Yaklaşım 28 – 35 gün sürer. Yumurtalıklarda bu döngü boyunca 4 evre gerçekleşir.

1)Fosikül Evresi:  10 – 14 gün içerisinde olan evreye denir. Olgunlaşmamış yumurta folikül denilen bir yapı içerisinde yumurta gelişir.

2)Ovulasyon Evresi:  1 – 2 gün içerisinde olur. Hormonların etkisiyle Yumurtalıktan atılan siller yardımıyla döllenme borusuna geçer.

3)Korpus – Luteum Evresi:  10 – 14 gün içerisinde olur. Yırtılan folikül hücrelerinin kalıntıları sarı yağ damlacıkları içeren Korpus – Luteuma (sarı cisim) dönüşür. Bu hücreler progesteron hormonu Östrojen hormonu salgılar. Progesteron hormonu rahmi embriyo için hazırlar. Rahim dokusunun süngerimsi bir hak almasını sağlar, kan miktarını artırır.

4)Menstruasyon Evresi:  3 – 5 gün içerisinde olur. Eğer döllenme olmamışsa Korpus – Luteum bozulur, rahim iç duvarı parçalanır, yumurta bir miktar kanla birlikte vücut dışına atılır.

İnsan embriyosunun anne karnındaki gelişimi:

Gelişmenin ilk 8 haftasında embriyo olarak adlandırılan birey burada doğuma kadar fetüs veya diğer adı cenin olarak adlandırılır. Embriyonik gelişim sırasında ilk oluşumu başlayan sistemler sinir sistemi ve dolaşım sistemidir. Akciğer doğumdan sonra faaliyete geçer. 7 aydan daha erken gerçekleşen doğumlar ölümle sonuçlanır. Ancak 7. aydan sonra gerçekleşen erken doğumlarda fetüsün yaşama şansı yüksektir. Çünkü hayati gelişmeler tamamlanmıştır.

İnsan embriyosunun anne karnındaki beslenmesi:

İnsan plasentalı bir memelidir. İnsan embriyosunun gelişimi uzun, yumurtadaki vitellus miktarı azdır. Az olan vitellus embriyonun besin ihtiyacını, gaz alışverişini ve boşaltımı sağlayacak plasenta gelişmiştir. Plasenta ve fetüsün bağlantısı göbek bağı ile olur. Kan damarları yolu ile besin alışverişi yapılır. Anne ile fetüsün kanı plasentada hiçbir şekilde karışmaz.

PLASENTANIN GÖREVLERİ:

  • Embriyoya besin ve oksijen getirir.
  • Embriyonun oluşturduğu atıkları ve karbondioksiti uzaklaştırır.
  • ‎Östrojen ve Progesteron hormonlarını salgılar.
  • Embriyoya vitamin, hamileliğin son aylarında antikor taşır.

Hamilelikte bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkileyen faktörler:

– Zigotu oluşturan kromozom çiftlerinde olağandışı bir durum olursa yani kromozomların sayısı yada yapısında bir bozukluk olursa fetüsün gelişiminde istenmedik durumlar ortaya çıkabilir.

– ‎Demir minareli kan yapımında etkilidir. Gebelikte hem annenin hemde fetüsün demire ihtiyacı vardır. Demir eksikliğinde bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimi olumsuz yönde etkilebebilir.

– Folik Asit eksikliğinde fetüsün sinir sistemi gelişimi geri kalır. Özellikle gebelik öncesi Folik asit yeterince alınmalıdır.

– ‎Gebelik süresince sigara içen annelerin bebeklerinde akciğer bozuklukları ve solunum sistemi rahatsızlıkları görülebilir.

– ‎Bağımlılık yapan uyuşturucu yada sakinleştirici maddeler ile alkol kullanımı fetüsün fiziksel ve zihinsel gelişiminde anormallikler oluşturabilir.

– ‎Gebelik sürecinde geçirilen ateşli hastalıklar bebekte körlük, sağırlık, iç organların işlevlerinde bozukluklar yada zeka geriliğine neden olabilir.

– ‎Gebeliğin erken döneminde aşırı röntgen ışınlarıyla karşı karşıya kalınması bebekte sinir sistemi hasarlarına ve zihinsel geriliğine yol açabilmektedir.

ULTRASONOGRAFİ:  Fetüsün büyüme ve gelişmesini değerlendirmek, anatomisini incelemek, çeşitli anormalliklerin belirlenmesini sağlamak, anormalliklere hemen müdahale etmek amaçlı yapılan incelemeler, ultrasonografi ile gerçekleştirilir. Fetüsün canlı olup olmadığı çoğul gebeliklerin erken tanınması organ kalıtsal anormalliklerin tespiti ultrasonografi ile yapılır. Fetüsün ense kalınlığı, kilosu ve kafa çapı belirlenerek gelişimin nasıl ilerlediği tespit edilebilir. Radyosan içermez. Bebeğe ve anneye zararlı değildir.

AMNİYOSENTEZ:  Yeni doğacak bir çocukta kalıtsal bir hastalık bulunup bulunmayacağı amniyon sentez yöntemiyle tespit edilir. Bir enjektör ile amniyon kesesinden amniyon sıvısı çekilir, ve sıvının içindeki hücreler kromozom ve genetik hastalıklar açısından analiz edilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz