Ana SayfaHamilelikHamilelikte Stresin Bebeğe Etkileri

Hamilelikte Stresin Bebeğe Etkileri

Hamilelikte Stres

-

Her insanın yaşantısında mutlaka bir miktar stres hissetmesi normaldir. Fakat hamile bir kadının stresli olması hem kendisi için hem de doğacak bebeği için oldukça zararlı olabilir. Hamilelik sürecinde yaşanan stres bebeğin hem bedensel gelişimini hem de zihinsel gelişimini durdurabiliyor. İleriki yaşantısında da bebeğin en ufak hareketlere karşı agresif, sinirli ve korku dolu bir yaşantısının olmasının sebebi de hamilelik döneminde annesinin büyük stres içinde olmasından kaynaklandığı varsayılıyor.
İnsan sağlığının hem ruhsal hem de bedensel olarak şekillenme devresi anne karnındayken başlıyor. Hamile kadınların beslenmeye yönelik hassasiyetlerinin aynı düzeyde ruhsal olarak da hassas davranılması gereken bir konu uzmanlar tarafından hamile annelere tavsiye ediliyor. Sürekli gergin ve stres içinde olan bir anne karnındaki bebeği de strese sokabiliyor.

Hamilelik Psikolojisi
Çoğu anne adayının normal vakitlerinde olduğu gibi hissetmemesi hamilelik psikolojisinden meydana geliyor. Bazı anneler için durum böyle değil, çünkü bazı anneler dış etkenlerden strese sokularak stresli bir yaşantıya çekilebiliyor. Hamilelik psikolojisinde genellikle bebeğin doğumunun kolay mı yoksa zor mu olacağı, bebeğin sağlıklı olup olmayacağı veya bebeğe bakımın telaşı her zaman anne adayını hamilelik psikolojisine sokan düşünceler olarak ortaya çıkıyor. Bu düşüncelerin psikolojik bir takıntı haline gelmeye başlaması da hamilelik psikolojisinin bir kadın üzerinde oldukça fazla baskı kurmasına sebep oluyor.
İlerlemiş hamilelik psikolojisi vakalarında mutlaka uzman bir hekime başvurarak veya iyi bir jinekologa sık sık hamile bebek takibi yaparak bu durumdan hamile kadınlar kurtulabiliyor. Çünkü bebeğin sürekli iyi olduğunu bebek takiplerinde duymaları ve doğum hakkında bilgi almaları hamile kadınların uzun bir süre iyi bir ruh hallerine kavuşmalarına sebep olabiliyor.

Eşinin Tutumu Önemli

Hamilelik Mutluluktur
Karnında bebeğini taşıyan annenin strese girmesi ve depresif hallerinin olması oldukça doğaldır. Çoğu anne belli etmese de stresli devrelerden ve bir miktar hamilelik psikolojisi yaşamaktan kurtulamaz. Baba adayının da bu durumu bilerek daha makul davranışlar içinde olması anneyi anlamaya çalışması her zaman annenin daha rahat bir hamilelik geçirmesi için mutlaka gereklidir. Baba eşinin yanında kesinlikle alkol ve sigara tüketiminden kaçınmalı ve eşinin strese girmemesi için özen göstermelidir. Erkeklerin her zaman bilmesi gereken bir konu da ne kadar sağlıklı ve psikolojisi düzgün bir anne adayı varsa bebeğinde o kadar psikolojik durumu düzgün ve her yönden sağlıklı olması beklenilebilir.
Anne adayı yanında kötü haberlerin konuşulmaması ve anneye korku verecek hareketlerin anne adayı yanında gerçekleştirilmemesi de annenin daha rahat bir hamilelik dönemi geçirmesine sebep olur. İyi bir psikoloji için hamile kadınların aralıklı süreçlerde masaj yaptırmaları hem bedensel hem de ruhsal olarak dinlenmelerine sebep olur.

Hamilelik Devresinde Stresi Azaltmak İçin Öneriler

• Diyafram nefesi almak insan hayatında oldukça önemlidir. Hamilelikte de oldukça büyük bir anne göbeği yüzünden solunum zorluğu çekmek psikolojik bozukluklara ve depresyona sebep olabilir. Buna engel olabilmek için gün içinde bir miktar diyafram nefesi hamileler için yararlıdır.
• Hamilelik döneminde çok iyi uyku demek günün yarısını dinlenmiş ve dingin bir beyne ve bedene sahip olmak demektir. Hamile kadınlar mutlaka uyku düzenlerini iyi kurmalı uykusuz bir gece dahi geçirmemelidirler.
• Vücutlarının rahatlığı için aralıklı süreçlerde mutlaka bir miktar masaj yaptırmalı fakat bu masaj sırasında doktora danışmadan masaj yağı kullanmamalıdırlar. Çünkü bir kısım masaj yağlarının fetusa olumsuz etkisi olabilmektedir.
• Hamile bir kadın mutlaka günün bir kısmını kendisine ayırmalı ve sükun içinde dinlendiğini hissedene kadar bu vakti kaliteli bir şekilde harcamalıdır.
• Hamileliğin ileriki evrelerinde ortalama 6 aydan sonra eğer iş yerinde ve evde koşuşturmalı bir yaşam tarzı varsa bu yaşam tarzına doğumdan sonraya kadar biraz ara vermeli ve sakin bir hayat yaşamalıdır.
• Yoğun iş temposu her zaman insanları strese sokmakta birinci sırada gelir. Hamile bir kadının kesinlikle hamileliğin ileriki dönemlerinde yoğun iş temposuna ara vermesi gereklidir.
• Hamile bir kadın için duygusal düşünceler içine girmek, ağlamak hiç de istenilen sonuçlar değildir. Televizyon izlerken veya bir film izlerken kesinlikle duygusal, şiddet içerikli ve anne adayının korkacağı filmler izlenmemelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz