Ana SayfaHamilelikHamilelikte Kanser

Hamilelikte Kanser

-

Gebelik sırasında oluşan kanser ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri de kanser hücrelerinin bebeğe zarar verip vermeyeceğidir. Hasta eğer hamile kaldıktan sonra kansere yakalandıysa yapılan tedavilerin fetüse zarar verme olasılığı ya hiç yoktur ya da oldukça azdır. Fakat kanserli bir hastanın hamile kalması durumunda, yapılan tedavilerde fetüse zarar vermekten kaçınılmalı ve bu konuda uzmanlaşmış kimselerle çalışılmalıdır. Özellikle yüksek riskli doğum uzmanları ve kanser doktorlarından oluşan bir ekip, hastalığın bebeğe zarar vermeden tedavi edilmesini sağlayabilir.

Hamilelikte Hangi Kanser Türleri Gelişebilir?

Hamilelikte kanser oluşma riski özellikle gençlerde daha çoktur. Gebelikte ortaya çıkabilen kanser türleri şunlardır;

  • Meme kansrei
  • Rahim ağzı kanseri
  • Hodgkin lenfoma
  • Tiroid kanseri
  • Melanom ve
  • Gestasyonel trofoblastik tümör

Hamilelik sırasında en çok görülen kanser türü meme kanseridir. Her 3 bin hamile kadından birinde meme kanseri riski vardır. Meme dokusu hamilelik döneminde büyüdüğü ve farklılaştığı için kanser belirtilerini teşhis etmek zorlaşır. Bu nedenle meme kanseri olan hamile kadınlar, meme kanseri olan normal kadınlara göre daha geç fark edilebilirler.

Hamilelikte Kanser Belirtileri

Gebelik, kanserin anlaşılmasını zorlaştıran bir durumdur. Bedendeki şişlikler, baş ağrıları, meme formundaki değişimler ya da kanamalar kanser belirtileri olsa da bunlar aynı zamanda hamilelikte olan son derece doğal durumlardır. Bunun yanı sıra, sinsi bir şekilde ilerleyen ve hiçbir belirti göstermeyen kanserler, hamilelik sayesinde fark edilebilir. Gebelikteki rutin kontroller sırasında yapılan testlerde serviks kanseri saptanabilir. Benzer bir şekilde ultrason sırasında yumurtalık kanseri teşhis edilebilir.

Hamilelikte Kanser

Gebelik sırasında herhangi bir kanser şüphesi varsa, kadınlar derhal bir sağlık kuruluşuna gitmeli ve gereken testleri yaptırmalıdırlar. Hamile kadınlarda kanseri tespit edebilmek için röntgen çekilir, bilgisayarlı tomografi taraması, ultrasonografi yapılır ya da MR çekilir.

Gebelikte Kanser Tedavisi

Gebelikte kanser tedavisi uygulanırken hamileliğin kaçıncı ayında olunduğuna, kanserin türüne, hangi evrede olduğuna, metastaz yapıp yapmadığına ve hastanın sağlık geçmişine bakılır. Tüm bunlar analiz edildikten sonra uygun tedavi şekline karar verilir. Hamilelikte kanser tedavisinde en sık kullanılan ve en güvenilir tedavi şekli olarak bilinen ameliyat ile tümörlü dokuların yanı sıra etrafındaki sağlıklı dokular da çıkartılır. Ameliyatlı tedavide bebeğe zarar verilmez.

Gebelikte kanser tedavisinde kullanılan bir diğer yöntem de kemoterapidir. Fakat kemoterapi ilaçları ilk 3 aylık dönemde fetüse zararlı olabilir, çünkü bu dönemde fetüsün organları gelişmeye ve büyümeye devam etmektedir. Bu nedenle kemoterapi gerekliyse, hamileliğin sonlanması ve bebeğin doğması beklenir. Hamilelikte kemoterapi uygulanması durumunda düşükler ve sakat doğumlar söz konusu olabilir.

Radyoterapi ise hamilelikte kullanılması tercih edilmeyen bir durumdur. Radyasyon ışınlarının bebeğe zarar verme olasılığı oldukça yüksektir. Bu nedenle hamilelik döneminde fark edilen kanser durumlarında gebeliğin sonlanması beklenir ve tedavi ertelenir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz