Ana SayfaHamilelikHamilelikte Kaçınılması Gereken Besinler

Hamilelikte Kaçınılması Gereken Besinler

-

Hamilelik, bir kadının yaşamındaki en güzel dönemlerden biridir. Bu dönemde değişen yalnızca vücudunuz değildir; düşünceleriniz, hissettikleriniz, öncelikleriniz, tutumunuz, yaşam tarzınız, her şey değişir. Hamilelik dönemini kolaylaştırmak için doğru yiyecek alışkanlıkları geliştirilmelidir.

Bunu da hamileliğin erken dönemlerinde yapmalısınız. Bu süreçte en sevdiğiniz yemekleri özlemek oldukça normaldir, yemek istediğiniz şeyin tadını çıkarabilirsiniz. Ancak hem siz hem de bebeğiniz için sağlık riskleri oluşturacak bazı besinlerden uzak durmayı da alışkanlık haline getirmelisiniz. Peki, hamilelikte kaçınılması gereken besinler nelerdir?

Bazı deniz ürünleri

 

Hamilelikte balık tüketimi

Hamilelikte bebeğin gelişimi için balık yağı tavsiye edilir ve zihinsel gelişim için balık tüketimi önerilir. Ancak hamilelikte bazı deniz ürünlerinden kaçınmak gerekir. Listede; civa içeren balıklar, füme balıklar ve çiğ balıklar yer alıyor.

Çiğ ya da az pişmiş yumurta

Hamilelikte yumurta tüketimi

Az pişmiş yumurtaya ekmek banmayı çok seviyor olabilirsiniz, ancak hamilelikte kaçınılması gereken besinlerden biri de yumurtanın çiğ ve az pişmiş halidir.

Az pişmiş et

Hamilelikte et tüketimi

Birçok insan, bir restoranda et pişirirken, etin az pişmesini talep ediyor. Siz de onlardan biri misiniz? Bu et tercihinize 9 aylık bir ara vermeniz gerekiyor. Araştırmalar, listeria bakterileri içerdiği için çiğ veya pişmemiş etten kaçınılması gerektiğini gösteriyor.

Pastörize olmayan süt ve süt ürünleri

Hamilelikte süt tüketimi

Sokaktan geçen sütçüye sipariş vermeden önce bir kez daha düşünün; çünkü pastörize edilmemiş süt, hamileler için iyi değildir.

İyi yıkanmamış sebze ve meyveler

Hamilelikte beslenme

Hamilelikte kaçınılması gereken besinleri sıraladıktan sonra, meyve ve sebzelerin iyi yıkanması konusunda da dikkatli olmanızı öneriyoruz. Bu 9 ayda sağlıklı kalmak için, meyve ve sebzelerinizi mutlaka önceden yıkayın ve yeşillikleri suda bekletin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz